بدون نظر
 
مسئول میراث‌ فرهنگی، گردشگری رشتخوار خبر داد؛
پایان مرمت آب انبار تاریخی اکبرآباد در رشتخوار
تاریخ انتشار : 15 آگوست 2022 در 13:43
 
کامیاب گفت: مرمت و ساماندهی آب انبار تاریخی اکبرآباد رشتخوار با احیای پلکان ورودی، نصب پنجره‌های مخزن، آجرفرش محوطه مخزن و پاشیر و نصب کتیبه سردر ورودی پایان یافت.

کاظم کامیاب مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان رشتخوار در گفت و گو با چهل ماه نیوز؛  گفت: در این مرمت و بازسازی آواربرداری و حمل نخاله‌های مخزن، پاشیر و پلکان، احیای پلکان ورودی، نصب پنجره‌های مخزن، آجرفرش محوطه مخزن و پاشیر و نصب کتیبه سردر ورودی آب‌انبار اکبرآباد انجام شد.

وی در ادامه یادآور شد: مرحله نخست مرمت و ساماندهی آب‌انبار تاریخی اکبرآباد در مدت حدود سه ماه انجام شد و در تلاش هستیم با تامین اعتبار مورد نیاز مرحله دوم مرمت و ساماندهی کامل آب انبار، شامل استحکام‌بخشی سردر ورودی و سقف مخزن و نورپردازی آب انبار انجام شود.

مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان رشتخوار گفت: رسیدگی و ساماندهی به میراث‌ فرهنگی روستای اکبرآباد یکی از برنامه‌هایی است که در دستور کار این اداره قرار گرفته است.

کامیاب با بیان این که روستای تاریخی اکبرآباد در ۱۶ کیلومتری جاده اصلی رشتخوار به خواف قرار دارد افزود: آب‌انبار اکبرآباد در جنوب غرب این روستا قرار گرفته و این سازه آبی در سال ۱۳۸۴ به شماره  ۱۳۸۶۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

وی ادامه داد: طبق کتیبه سردر ورودی، ساخت این آب‌انبار در دوره قاجار و به دستور ذوالفقارخان قرایی و با تلاش و اهتمام فرزندش محمدحسینخان قرایی در سال  ۱۳۲۲ به اتمام رسید.

روستای تاریخی اکبرآباد رشتخوار دارای چندین اثر تاریخی است که معروف ترین آن شهر تاریخی جیزد دارای قدمت بیش از ۷۰۰ سال است، که در زمین لرزه ای بزرگ این شهرتاریخی به زیر خاک رفته است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مرگ مهسا امینی بهانه دشمن برای ایجاد آشوب و خرابکاری در کشور بود/ ایجاد خسارت و هزینه های سنگین بر کشور خواست دشمنان است تصاویری از برگزاری مراسم صبحگاه مشترک نیروی های نظامی و انتظامی و بسیجیان در رشتخوار ۱۳ کاروان پیاده مسیر رشتخوار تا حرم مطهر رضوی را طی مسیر می‌کنند ۶ میلیارد ریال مطالبات مخابرات رشتخوار از مشترکان حقیقی و دولتی مراسم عزاداری جاماندگان اربعین حسینی در رشتخوار+ تصاویر سال گذشته بیش از چهار میلیون تن گندله در فولاد سنگان خواف تولید شد/ ارتقای کیفیت با بهینه‌سازی خطوط تولید یک کشته و ۲۱ مصدوم در پی واژگونی نیسان در رشتخوار ۷ کارخانه فعال پسته رشتخوار را فرآوری می‌کنند/ پیش‌بینی برداشت ۱۵ هزار تن پسته در رشتخوار تلاش رسانه های غربی بر کم رنگ نشان دادن حرکت عظیم اربعین حسینی است حفاری‌های شهر تاریخی جیزد رشتخوار مربوط به ۴-۵ دهه قبل است سارق موتور سیکلت‌ها در رشتخوار دستگیر شد دستگیری ۸ متهم به سرقت وسایل چاه های کشاورزی در بخش جنگل رشتخوار