به گزارش چهل ماه نیوز به نقل از گروه خبر «خبرگزاری برنا» «امیر کشوری» عضو هیات مدیره انجمن کولوپروکتولوژی در ارتباط با دهمین کنگره سالانه کولوپروکتولوژی گفت: محور اصلی این کنگره در ارتباط با بیماری کولون و رکتوم با جنبه جراحی است و سرطان‌ها و بیماری‌های مرتبط با این موضوع در کشور در حال افزایش است.

او در ارتباط با موارد شایع جراحی در حوزه کولوپروکتولوژی اظهار کرد: بیماری‌های اطراف مقعد مانند فیستول،‌ شقاق و هموروئید از مشکلاتی است که هرچند شاید خطرناک نباشد ولی کیفیت زندگی فرد را دستخوش تغییرات می‌کنند.

دبیر دهمین کنگره سالانه کولوپروکتولوژی و بی‌اختیاری گفت: افرادی که دچار هموروئید و شقاق و فیستول بوده ممکن است بارها مورد عمل جراحی قرار گیرند و این مساله کیفیت زندگی آنها را دستخوش تغییر قرار خواهد نمود.

عضو هیات مدیره انجمن کولوپروکتولوژی ایران ادامه داد: بیماری‌های این ناحیه دارای درد و ناراحتی بوده و یکی از مهمترین مسائلی که سبب بروز ا ین بیماری‌ها می‌شود یبوست یا بد کار کردن شکم است.

کشوری  خاطر نشان کرد: زمانی که فرد دچار یبوست شود این مساله سبب ایجاد زخم در مقعد شده و منشاء عفونت و خونریزی خواهد شد، بنابراین بهتر است از زمان نوجوانی نسبت به پیشگیری از این بیماری اقدام شود.

به گفته او، بسیاری از دانش‌آموزان بدلیل رغبت نداشتن به استفاده از سرویس بهداشتی مدرسه، دستشویی خود را نگه داشته و این مساله سبب بروز یبوست شده و برای آنها مشکل‌ساز می‌شود.

«کشوری» استرس و تغذیه نامناسب و کم خوردن آب را از دیگر دلایل بروز یبوست برشمرد و گفت: کاهش استرس،‌ خوردن صبحانه و مصرف سبزیجات و میوه‌ها و آب از بروز یبوست پیشگیری می‌کند و این مساله باید مورد توجه افراد قرار گیرد.

این کنگره با حضور بیش از ۱۲۰ جراح و  میهمانانی از کشورهای آلمان،‌آمریکا و انگلیس آغاز و آخرین مباحث علمی روز در حوزه جراحی کولون و رکتوم و لاپاروسکوپی، جراحی هموروئید، روش بستن آیائوستومی، جراحی فیستول آنال، اخلاق پزشکی مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌‍دهند.