بدون نظر
 
۱۲ سرلشکر ۲ ستاره ایران را بشناسید+ تصاویر
تاریخ انتشار : 02 جولای 2016 در 09:41
 
از جمع ١٢ سرلشکر فعلی نیروهای مسلح ایران، 4 نفر از ارتش، 7 نفر از سپاه پاسداران و سرلشکر " فیروزآبادی" بسیجی محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار چهل ماه نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران یک بدنه منظم و قدرتمند دارند که این بدنه از همان اوایل دوران دفاع مقدس و با انجام ده ها عملیات موفقیت آمیز توسط ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شکل گرفت.

در کشورهای مختلف دنیا شاید درجه سرلشکر خیلی سریع به یک فرمانده نظامی اعطا شود ؛ اما در ایران با توجه به تعداد کم ژنرال های دو ستاره اهمیت درجه سرلشکر بیش از پیش نمایان می شود.

از جمع ١٢ سرلشکر فعلی نیروهای مسلح ایران، ۴ نفر از ارتشی، ۷ نفر از سپاه و سردار سرلشکر “سیدحسن فیروزآبادی” (رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح) بسیجی محسوب می‌شوند. تا بهمن ماه سال گذشته، تعداد سرلشکرهای ایرانی ١٣ نفر بودند که با درگذشت سرلشکر “محمد سلیمی” تعداد آنها به ١٢ نفر رسید.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

***سردار سرلشکر “محمد حسین باقری”

سردار سرلشکر “محمدحسین باقری”؛ ٥٨ ساله و رئیس جدید ستاد کل نیروهای مسلح است. او روز سه‌شنبه با حکم مقام معظم رهبری جایگزین سرلشکر “حسن فیروزآبادی”  شد. سرلشکر محمد باقری متولد ۱۳۳۹ در شهر تهران است. وی در جریان انقلاب اسلامی ضمن فعالیت‌های انقلاب مدتی را پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کمیته انقلاب اسلام فعالیت داشته است.

وی پس از اخذ دیپلم در زمان پیروزی انقلاب اسلامی وارد دانشگاه امیرکبیر (پلی تکنیک سابق) شد و پس از تعطیلی دانشگاه‌ها در بهار سال ۱۳۵۹ وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با وقوع جنگ تحمیلی عازم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شد.

 از سوابق و فعالیت‌های وی در دوران دفاع مقدس ابتدا بعنوان نیروی عملیات و سپس مسئول اطلاعات لشکرها و از سال ۱۳۶۲ تا پایان دوران جنگ تحمیلی بعنوان مسئول اطلاعات عملیات نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه کربلا قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) حضور داشته است. وی دارای سابقه جانبازی نیز هست.

سرلشکر باقری پس از دوران دفاع مقدس به ستاد کل نیروهای مسلح منتقل شد و در مسؤلیت‌های مختلف بعنوان رئیس اداره اطلاعات و سپس معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل همچنین رئیس ارکان و امور مشترک نیروهای مسلح (تاکنون) ایفای مسئولیت کرده است. سرلشکر باقری به موازات مسئولیت‌های مذکور از سال ۱۳۸۶ بعنوان معاون هماهنگ کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص) خدمت کرده است.

وی دارای مدرک دکتری جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک از دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه دفاع ملی با مرتبه‌ استاد تمامی است و علاوه بر ایفای مسئولیت‌های اجرایی به تدریس در دانشگاه عالی دفاع ملی و دانشگاه تربیت مدرس نیز اشتغال دارد.  سردار باقری به علت انجام فعالیت‌های شایسته در دوران دفاع مقدس مفتخر به دریافت سه نشان فتح و برای فعالیت‌های پس از دفاع مقدس یک نشان نصر از دست مبارک فرماندهی معظم کل قوا شد.  سرلشکر باقری دارای تالیفاتی در زمینه ژئوپلیتیک قفقاز، منطقه غرب آسیا، حقوق بین‌الملل دریایی جمهوری اسلامی در خلیج فارس و تنگه هرمز و عضو قطب علمی جغرافیای سیاسی کشور و عضو هیات موسس انجمن ژئوپلیتیک ایران است.

***امیر دریابان “علی شمخانی”

امیر دریابان «علی شمخانی»؛ ٦١‌ ساله و متولد اهواز. وزیر دفاع دولت اصلاحات که درحال‌حاضر دبیر شورای‌عالی امنیت ملی دولت «حسن روحانی» است.  او که تا فروردین ١٣٧٨، درجه «دریادار» داشت، با دریافت درجه سرلشکری از سوی مقام معظم رهبری به مرتبه دریابانی ارتقا یافت.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

رسانه های خارجی گزارش دادند که امیر “دریابان شمخانی” در زمان حضور در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خرید موشک فوق پیشرفته “سانبرن” ( رجوع می شود به سفر سال ۲۰۰۱ دریابان شمخانی و خرید موشک ضد کشتی قدرتمند “سانبرن”) و مهندسی معکوس برخی تجهیزات پیشرفته نظامی را برنامه ریزی کرده است.  در سال گذشته و همزمان با راهپیمایی روز جهانی قدس ؛ امیر دریابان “شمخانی ” در گفت و گو با  خبرنگار دفاعی امنیتی   گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛   خرید موشک های فوق پیشرفته “سانبرن” را از فدراسیون روسیه در سال ۲۰۰۱ میلادی تائید کرد.

**امیر سرلشکر “عطاالله صالحی”

امیر سرلشکر “سید عطاءالله صالحی”؛ سرلشکر ٦٧‌ساله که هم‌اکنون فرماندهی کل ارتش را عهده‌دار است. او پس از دوره متوسطه و اخذ دیپلم، در سال ۱۳۴۶ وارد ارتش شد و در سال ۱۳۴۹ با رسته توپخانه از دانشکده افسری فارغ‌التحصیل شد. صالحی در سال‌های دفاع مقدس نیز در کنار شهید صیاد شیرازی حضور داشت و یگان‌های رزمی کوچک ارتش را در مناطق عملیاتی فرماندهی می‌کرد. همچنین در سوابق فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی مرکز آموزش درجه‌داری ارتش و فرماندهی دانشگاه افسری ارتش در دو دوره به چشم می‌خورد. فرماندهی لشکر ٧٧ خراسان، فرماندهی لشکر ٥٨ ذوالفقار، فرماندهی قرارگاه شمال شرق کشور و معاونت آموزش ستاد فرماندهی کل قوا از دیگر سوابق صالحی است.

آخرین مسئولیت سرلشکر صالحی قبل از تصدی فرماندهی ارتش، تصدی معاونت‌های نیروی انسانی و بازرسی در ستاد کل نیروهای‌ مسلح بود. شهریور ١٣٨٤ پس از استعفای سرلشکر محمد سلیمی از فرماندهی کل ارتش، مقام معظم رهبری سرلشکر صالحی را به فرماندهی کل ارتش منصوب کردند. تشکیل نیروی مستقل پدافندی با مسئولیت ارتش و نیز ساخت تجهیزات مدرن دفاعی مانند جنگنده صاعقه، ناوشکن جماران، انواع زیردریایی و تانک، ازجمله فعالیت‌های سرلشکر صالحی است. تدوین طرح‌های راهبردی مانند حضور شناورهای ایرانی در خلیج عدن و دریای مدیترانه نیز ازجمله مصادیق نگاه راهبردی این فرمانده ارشد نیروهای مسلح است.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

**سردار سرلشکر “محسن رضایی”

سردار سرلشکر “محسن رضایی”؛ متولد ١٣٣٣ در شهر مسجد سلیمان است. او سه بار در سال‌های ١٣٨٤، ١٣٨٨ و ١٣٩٢ نامزد ریاست‌جمهوری بود. رضایی در سال ١٣٨٤ چند روز پیش از برگزاری انتخابات انصراف داد؛ اما دو دوره بعد تا انتهای ماجرا باقی ماند؛ اما رأی نیاورد. او در جریان راهپیمایی روز قدس سال گذشته با لباس سپاه در راهپیمایی حاضر شد و چندی بعد نیز در برخی دیدارها با لباس و درجه سرلشکری در انظار عمومی ظاهر می‌شد.

پس از درگیری های سنگین “خان طومان” در ریف جنوب غربی حلب؛ در فضای مجازی شایعه شد که “سرلشکر رضایی” فرمانده عملیات آزاد سازی حلب از سوی جمهوری اسلامی ایران و  ژنرال “ماهر اسد” فرمانده لشکر چهارم زرهی ارتش سوریه  برای عملیات آزاد سازی “حلب” انتخاب شدند.  البته سردار سرلشکر “محسن رضایی” در گفت و گو با  خبرنگار دفاعی امنیتی   گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ این موضوع را تکذیب کرد.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

**سردار سرلشکر “یحیی رحیم صفوی”

سردار سرلشکر “یحیی رحیم‌صفوی”؛ متولد ١٣٣١ در شهرستان لنجان استان اصفهان است. او از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در طول دوران جنگ بود. سرلشکر صفوی  در سال ١٣٧٦ پس از استعفای “محسن رضایی” با حکم مقام معظم رهبری به فرماندهی کل سپاه منصوب شد و در همان حکم نیز ایشان، به “رحیم‌صفوی” درجه سرلشکری اعطا کردند. او در سال ١٣٨٦، پس از جابه‌جایی از فرماندهی کل سپاه، به سمت دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در امور مرتبط با نیروهای مسلح منصوب شد.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

***سردار سرلشکر “محمد علی جعفری”

سردار سرلشکر “محمدعلی جعفری”، تیرماه سال ۱۳۳۵ در روستای نجف ‏آباد در شرق شهرستان یزد متولد شد. او فرزند سوم خانواده‌ای بود که ۱۰ فرزند داشت. پدرش مرحوم محمدحسین جعفری از معماران باسابقه شهرستان یزد و مادرش بانو صفا سلمانیه زنی متدین و مؤمنه بود. ۵ ساله بود که به صلاح‌دید مادر برای یادگیری قرآن وارد مکتب خانه‌ای شد که توسط خانمی به نام ملا کبری اداره می‏شد.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص
وی دوران تحصیل تا مقطع دبیرستان را در شهرستان یزد به پایان رساند. سال ۱۳۵۶ در رشته معماری دانشگاه تهران پذیرفته ‪شد و از آنجا بود که فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد. در جریان مبارزات مردم انقلابی تهران، همدوش مردم و دانشجویان در تظاهرات شرکت کرد و در آستانه پیروزی انقلاب نیز دستگیر و به زندان افتاد. وی در سال ۱۳۵۸ به عنوان نماینده دانشکده در انجمن اسلامی دانشگاه تهران حضور داشت و در تسخیر لانه جاسوسی فعال بود . سردار جعفری در  شهریورماه ١٣٨٦ با حکم مقام معظم رهبری به فرماندهی کل سپاه پاسداران منصوب شد و در همان حکم، ایشان به «محمدعلی جعفری» درجه سرلشکری را اعطا کردند.  خبرگزاری فرانسه (در آن زمان) با غیرمنتظره خواندن این جابجایی در فرماندهی سپاه که به اعتقاد نویسنده آن، در «بحبوحه تنش‌های روزافزون ایران با غرب» صورت گرفته بود، این موضوع را با تهدیدات آن روز غرب علیه سپاه پاسداران مرتبط دانست .  خبرگزاری فرانسه افزود: “هنوز علت این اقدام که به طور غیرمنتظره و پیش‌بینی‌نشده اعلام شد، مشخص نشده است، اما آیت‌الله خامنه‏ای با قدردانی از خدمت ارزشمند سردار صفوی به جانشین وی توصیه کرد پیشرفت فزاینده سپاه پاسداران را ادامه دهد . او پس از شروع جنگ به جبهه رفت و در سال ١٣٦٠ به عضویت سپاه پاسداران درآمد. رسانه های خارجی وی را متخصص “دکترین دفاع موزائیکی ” می دانند. البته منابع رسانه ای گزارش دادند که  “فارین پالیسی”؛  “سرلشکر جعفری” را جزء ۵۰۰ مرد قدرتمند جهان می داند. موضوعی که یکبار یکی از خبرنگاران از فرمانده کل سپاه پرسید و وی این موضوع را به شدت نکوهش کرد.

**سردار سرلشکر “قاسم سلیمانی”

سردار سرلشکر “قاسم سلیمانی”  متولد سال‌های میانی دهه ٣٠ در استان  “کرمان” است. او در سال‌های میانی دهه ٧٠ خورشیدی از سوی مقام معظم رهبری به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب شد. مقام معظم رهبری در دیدار خانواده‌هاى شهداى استان کرمان درباره سردار سلیمانی از تعبیر “شهید زنده” استفاده کردند. بر اساس گزارش منابع رسانه ای در سال ۸۹ سردار سلیمانی درجه سرلشکر دریافت کرد.

روزنامه “الجریده” کویت با انتشار مقاله‎ای به قلم “حسن العیسی” با عنوان “ما کجا و ایران کجا؟” نوشت: موارد بسیاری از هوشیاری اطلاعاتی “قاسم سلیمانی” وجود دارد که در این مقاله نمی‎گنجد. وی با عشق به کشورش این فعالیتها را به اجرا درمی‌آورد تا از ایران و منافع ملت خود دفاع کرده باشد. اما آنچه هم اکنون اهمیت دارد این است که باید بدانیم که ایران سردار سلیمانی‌های  زیادی دارد، و مقامات ایران به رغم محاصره اقتصادی، هوشیاری و هوشمندی زیادی را در صحنه داشتند.   سایت شبکه الجزیره در گزارشی به نقل از خبرنگار خود در بغداد با عنوان “قاسم سلیمانی آزادانه در عراق رفت و آمد می‌کند” به بررسی حضور فرمانده نیروی قدس سپاه در عراق پرداخت. به نوشته الجزیره موضوع حضور قاسم سلیمانی فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران در عراق همچنان ذهن بسیاری از افراد و گروه های سیاسی در این کشور و قدرت های منطقه‌ای را مشغول کرده است.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

در گزارش الجزیره آمده است: داعش هم اکنون مناطق گسترده ای را در شمال و مرکز عراق تصرف کرده است. شهرهای موصل و تکریت از جمله مهمترین شهرهای عراق در اشغال داعش هستند. حضور افسر ایرانی در سطح سلیمانی در عراق به معنی ائتلاف استراتژیک و سرنوشت ساز میان ایران (به عنوان بزرگترین دولت اسلامی شیعی) و دولت عراق است. کابینه عراق از زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ تاکنون در کنترل احزاب شیعی است.

این روزنامه ادامه داد: بنابراین ایران تلاش می کند رقیب سرسختی برای بزرگترین و قدرتمندترین کشور جهان باشد، در حالی که کشورهای خلیج فارس را می بینیم که سر در گریبان خود کرده‎اند و تحرکات محدودی در جهان عربی دارند و کودک این تحرکات را در گاهواره خود نگه داشته اند و رشد نداده اند و زرنگی ایران را ندارند. بنابراین ما کجا و آنها کجا؟!

دیلی استار (Daily Star) با اشاره به ویژگی های سردار قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس عنوان داشت: ایدئولوژی فرمانده سپاه قدس تلفیقی از روش نرم و استراتژی سخت بوده و او حد فاصل سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ به نیروهای مردمی برای مقابله با دولت اسلامی (بخوانید تروریست‌های داعش) ایفای نقش کرده است.

البته این تنها بخش کوچکی از نظرات رسانه های خارجی درباره فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران است. وی از مهمترین پایه های مستشاری تاثیر گذار در عملیات آزاد سازی “القصیر” ، “زبدانی” ، “قلمون” ، “ریف جنوب غربی حلب”  و … در سوریه و “تکریت” ، “فلوجه” ، “جرف الصخر” ، “آمرلی”  و … در عراق است. این نقش به اندازه ای پر رنگ است که برای مثال تحلیلگران و رسانه های غربی معتقدند که “آمرلی” در شمال عراق را پنتاگون آزاد نکرد بلکه این کمک فرمانده سپاه قدس  و سپاه پاسداران بود که این منطقه آزاد شد.

فرمانده سابق لشکر ۴۱ ثارالله به درجه ای از عزت و قدرت رسیده که “اوباما” و “کری” آرزوی دیدار با او را دارند و مقامات غربی از فرمانده سپاه قدس به عنوان یک قدرت بزرگ و فرمانده تاثیر گذار در منطقه غرب آسیا یاد می کنند.

**سرلشکر “حسن فیروزآبادی”

سرلشکر “سیدحسن فیروزآبادی”؛ ٦٥‌ساله و متولد مشهد. او مهر‌ماه سال ١٣٦٨ در حکمی از سوی مقام معظم رهبری به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد. او که تا سه‌شنبه، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بود جای خود را به «محمدحسین باقری» داد و به حکم مقام معظم رهبری به سمت «مشاور عالی نظامی فرماندهی کل قوا» منصوب شد.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

***سردار سرلشکر “غلامعلی رشید”

سردار سرلشکر “غلامعلی رشید”  متولد ١٣٣٢ در شهر دزفول است.  سرلشکر “رشید” ، فروردین ١٣٧٨ درحالی‌که معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح بود، درجه سرلشکری را از سوی مقام معظم رهبری دریافت کرد. او چهار ماه بعد، با حکم مقام معظم رهبری به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

**سرلشکر “مصطفی ایزدی”

سردار سرلشکر “مصطفی ایزدی”؛ اکنون معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است. او پیش از آن با حکم مقام معظم رهبری در سال ١٣٦٨ به سمت فرماندهی نیروی زمینی سپاه‌ منصوب شد.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

**امیر سرلشکر “حسین حسنی سعدی”

سرلشکر «حسین حسنی ‌سعدی» ، فارغ‌التحصیل رسته توپخانه دانشکده افسری، قبلا فرمانده نیروی زمینی ارتش بوده و از سال ١٣٧٨ با حکم مقام معظم رهبری به عنوان معاون هماهنگ‌کننده ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد. فرماندهی لشکر ۲۱ حمزه سیدالشهدا (ع)، فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۶۵ تا۱۳۷۰ و معاون هماهنگ‌کننده ستاد کل نیروهای مسلح ازجمله مسئولیت‌های گذشته وی است. او همچنین نشان درجه یک فتح دریافت کرده است.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

**امیر سرلشکر “علی شهبازی”

سرلشکر علی شهبازی؛ او در سال ١٣٦٩ زمانی که رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران بود، درجه سرلشکری را از سوی مقام معظم رهبری دریافت کرد. او مهرماه ١٣٧٧ با حکم مقام معظم رهبری به فرماندهی کل ارتش منصوب شد و در سال ١٣٧٩ با کناره‌گیری از این سمت، به‌ ریاست‌ گروه‌ مشاوران‌ نظامی‌ فرمانده کل قوا منصوب شد.

.

12 ژنرال دو ستاره ایران را بیشتر بشناسید/متخصص

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/ط

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
محوطه تاریخی جیزد در اختیار دانشجویان باستان‌شناسی قرار گیرد ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای آماده سازی پل‌ها و نقاط حادثه‌خیز در جنگل رشتخوار/ شهر جنگل توانایی برند‌ شدن استانی را داراست رزمایش بزرگ اقتدار بسیجیان در رشتخوار برگزار شد+ تصاویر عملکرد خوب مسئولان باعث امیدواری مردم به نظام انقلاب و کشور است/مسئولان باید گره گشای مشکلات باشند اجرای ۱۷۰ ویژه‌برنامه گرامیداشت هفته بسیج در رشتخوار ۲ کارخانه پنبه پاک‌کنی در فرآوری محصول پنبه فعال شدند/ پیش‌بینی برداشت ۸ هزار تن پنبه سفید در رشتخوار رزمایش جهادی فاطمی ۲ روستای دریز رشتخوار+تصاویر دشمن‌شناسی و زمان‌شناسی مهمترین مولفه‌های بصیرت است/ دشمن با ابزار فریب و دروغ به میدان آمده است ۲ فوتی و ۲ مصدوم در سانحه رانندگی در رشتخوار برداشت طلای سرخ در رشتخوار آغاز شد/ پیش‌بینی برداشت ۲۰ تن زعفران خشک در رشتخوار شناخت دسیسه های دشمن در اغتشاشات اخیر نیازمند هوشیاری جوانان است/ باید با دشمنان با سلاح بصیرت جنگید راهپیمایی یوم الله ۱۳ آبان در رشتخوار+ تصاویر
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer