بدون نظر
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
گزارش وزارت امور خارجه درباره برجام از صداقت لازم برخوردار نیست/سپاه موفق به برگرداندن یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار شد نه برجام
تاریخ انتشار : 23 آوریل 2016 در 13:24
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در گزارش وزارت خارجه درباره روند اجرای برجام متاسفانه صداقت لازم را از گزارش دهندگان نمی بینیم و در این گزارش برای درک، فهم، شناخت و اطلاعات ملت ایران نیز تره ای خرد نشده است.

گزارش وزارت امور خارجه درباره برجام از صداقت لازم برخوردار نیست/سپاه موفق به برگرداندن یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار شد نه برجام

به گزارش چهل ماه نیوز به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جواد کریمی قدوسی، نماینده منتخب مردم مشهد و کلات در مجلس دهم در گفتگو با صبح توس، در خصوص گزارش وزارت امور خارجه درباره برجام به مجلس اظهار داشت: انتظار این بود که گزارش روند اجرای برجام، که سه ماه از اجرای یک توافق تاریخی گذشته است، توسط گزارش دهنده‌گان در نهایت صداقت واقعیات به مردم منتقل شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه در این گزارش از گزارش‌دهنده‌گان صداقت لازم را نمی‌بینیم، خاطر نشان کرد: ملت ایران بیش از اینکه از ارائه خدمت مسئولین خوشحال شوند، از صداقت مسئولین خوشحال خواهند شد.

در گزارش وزارت امور خارجه برای درک و فهم مردم تره‌ای خرد نشد

کریمی قدوسی در ادامه با بیان اینکه این گزارش به‌گونه‌ای تنظیم شده است که آگاهی، اطلاع و بصیرت مردم دور زده شده است و به نحوی بی‌احترامی شده است، تصریح کرد: در این گزارش برای درک، فهم، اطلاعات و شناخت ملت ایران تره‌ای خرد نشده است و اگر بعد از این گزارش اظهار نظرهای مردمی را در فضای مجازی مطالعه کنید به‌خوبی متوجه این قضیه خواهید شد.

وی همچنین اذعان نمود: این گزارش بحث و بررسی خیلی زیاد دارد و کمیسیون امنیت ملی هنوز جلسه‌ای نداشته است تا ده روز دیگر که دوباره جلسات شروع شود؛ دو هفته هم بیشتر وقت نداریم و به نوعی بررسی این گزارش مقداری در عمل زمان می‌برد؛ عملاً مجلس آینده باید بعد از شش ماه از اجرای برجام نتیجه این گزارش را به ملت ارائه دهد.

عضو کمیسیون امنیت مجلس عنوان کرد: انتظار این بود در این گزارش آن نکته برجسته نقض تحریم‌ها و تصویب تحریم‌های جدید که هم در متن برجام به آن اشاره شده بود که دیگر اضافه نشود و هم در قانون مصوب مجلس به آن اشاره شده و هم در نامه مقام معظم رهبری به آن تاکید شده است که آمریکایی ها و ۵+۱ به هیچ‌وجه بعد از اجرای این توافق مجاز به اعمال تحریم‌های جدید نیستند، اشاره شود.

از تحریم‌های جدید آمریکا بر علیه ایران بعد از برجام در گزارش وزیر امور خارجه صحبتی نشده است

وی ادامه داد: ملت ایران هزینه سنگینی برای لغو تحریم‌ها می‌دهد و نبایستی هیچ‌گونه تهدیدی به هر بهانه‌ای چه موشکی، تروریست، حقوق بشر و آزادی‌های دینی اضافه شود و آمریکایی‌ها و ۵+۱ حق اعمال تحریم‌های جدید بر علیه ملت ایران، موسسات ایرانی و اشخاص ایرانی ندارند.

جواد کریمی قدوسی ابراز داشت: در این گزارش حتی یک سطر نیز وزارت خارجه ننوشته است که از زمان اجرای برجام تا الان علی‌رغم تعهد آمریکایی‌ها، این تعداد شرکت و اشخاص به لیست تحریم‌ها اضافه شده است و اصلاً به این نکته اشاره نکرده است.

وی در ادامه بیان داشت: نکته دیگری که در این گزارش دیده می‌شود این است که به طور کلی گزارش‌دهنده اشاره می‌کند که تحریم‌های مالی و بانکی رفع شده است و ایران به داریی‌های خودش دسترسی پیدا کرده است، مبادلات بانکی به وجود آمده است و این را به صورت کلی نوشته است.

سپاه موفق به برگرداندن یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار شد نه برجام

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: ولی در یک بخشی از گزارش می‌نویسد که موفق شدیم یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار بابت اختلافات و قرارداد نظامی که بین ایران و آمریکا قبل از انقلاب بسته شده بود، این پول را برگردانیم؛ حل و فصل قرارداد دعوای نظامی قبل از انقلاب را رفع کنیم، بانک سپه بین‌المللی را از رفع تحریم کنیم.

وی ادامه داد: در این مورد یک نکته ظریف وجود دارد که تنها قلم پولی که به ایران بازگشته است همین پولی است که در گزارش از آن به یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار اسم می‌برند، یعنی اگر یک دلار دیگر آقای ظریف، تیم مذاکره‌‌کننده و دولت سراغ داشتند که ۱۰ هزار دلار، ۵۰ هزار دلار، یک میلیون دلار، دو میلیون دلار وارد کردند حتماً در این لیست می‌نوشتند که ما موفق شده‌ایم این مقدار پول را وارد کنیم.

کریمی قدوسی در ادامه گفت: این یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار وارد کشور شده است، آن قرارداد نظامی تعیین تکلیف شده است، بانک بین‌المللی سپه از تحریم خارج شده است ولی این کار را برجام انجام نداده و تیم مذاکره کننده درباره آن مذاکره نکرده است بلکه این اتفاق بابت آن پرونده جیسون رضائیان است که در دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

وی اظهار داشت: مسئول پایگاه اطلاعاتی آمریکایی‌ها به خاطر جاسوسی دستگیر شد و نزدیک بود حکم اعدامش صادر شود و آمریکایی‌ها به التماس افتاده بودند و مجازات آن را تبدیل به یک معامله بسیار پرسود بدون دادن یک امتیاز کردند.

روش انقلابی نشان داد که با دست خالی می‌توان بیشترین امتیاز را از دشمن گرفت

این مقام مسئول ادامه داد: یک معامله پرسود انجام شد؛ هفت ایرانی در آمریکا آزاد شدند، یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار از داخل خود آمریکا در چمدان گذاشتند و بانک سپه را از تحریم خارج کردند و تعهد سپردند که دیگر هیچ ایرانی را تحت تعقیب قرار ندهند و تیم مذاکره کننده در این قضیه هیچ نقشی نداشته است بلکه تیم دیگری مستقل از این تیم، کارها را پیگیری کرده است.

وی با بیان اینکه روش انقلابی نشان داد که با دست خالی می‌توان بیشترین امتیاز را از دشمن گرفت، تصریح کرد: اگر نگاه انقلابی نباشد با دست پر، پشت میز مذاکره می‌رود، ۱۳ هزار سانتریفیوژ، آب سنگین اراک، ۹ تن اورانیوم، تعطیلی تحقیق و تولید و مسائل اینگونه را تقدیم می‌کند و کت خود را هم در می‌آورد و روی میز می‌گذارد و یک قراردادی می‌آورد که اینقدر ظریف است که خود گزارش دهنده برای فرار به جلو از مشکلات امروز و آتی برجام اشاره می‌کند که ۴ چالش پیش‌رو در آینده داریم و باز توپ را در زمین خودی و ملت ایران می‌اندازد. به‌جای اینکه آمریکا را ناقض عهد به صورت برجسته معرفی‌کند اشاره می‌کند که فضای اعتمادساز در کشور باید زمینه آماده شدن اجرای برجام و آمدن سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کند و هیچ سرمایه‌گذار خارجی وارد کشوری نمی‌شود تا وقتی آینده سیاسی آن کشور روشن نباشد.

جواد کریمی قدوسی با بیان اینکه وزیر امور خارجه در دادن این گزارش بسیار بسیار جفا کرده است، اذعان کرد: ملت ایران چند روز قبل یک انتخابات با عظمت را بعد از ۳۷ سال برگزار کرد و نشان داد که چه ملت با ثباتی است و نظام سیاسی مشخص، مجلس مشخص، قانون اساسی مشخص، قوانین تجارت مشخص و امنیت عمومی مشخصی دارد، فضا امن، زمین امن و مرز امن است، چطور آقای ظریف به خودش اجازه می‌دهد امروز آن فاجعه‌ای(توافق هسته ای) که با دست خودش به وجود آورده است را به گردن مردم بیاندازد؟

وی همچنین ادامه داد: ظریف باید با صداقت بگوید که هیچ شرکت بین‌المللی بدون اجازه آمریکا نمی‌تواند وارد کشور شود نه اینکه فضای داخلی کشور مشکل دارد.

آقای ظریف چرا برای جلوگیری از تهدید موسسات مالی توسط آمریکا برای همکاری با ایران در آن توافق‌نامه ضمانت نگرفتید؟

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه چالش دوم را وزیر امور خارجه صادقانه بیان کرده است، تاکید کرد: در این گزارش آمده است که موسسات مالی یعنی بانک‌های دنیا از آمریکا می‌ترسد چون آمریکا آنها را جریمه می‌کند، آقای ظریف مگر شما قبل از توافق خبر نداشتید که موسسات مالی را آمریکایی‌ها تهدید می‌کنند، مگر مطلع نبودید که یک بانک در اروپا ۹ میلیارد دلار به خاطر کار کردن با ایران جریمه شد؛ از این موضوعات که آقای ظریف خبر داشتید پس چرا آن روز برای جلوگیری از تهدید موسسات مالی توسط آمریکا برای همکاری در آن توافق نامه ضمانت نگرفتید؛ باید این کار را انجام می‌دادید و یک خط به این اختصاص می‌دادید که موسسات مالی با آزادی کامل بعد از اجرای توافق به همکاری با ایران مجاز هستند. چرا این کار را نکردید که حالا می‌گویید می‌ترسند.

وی با بیان اینکه باید مشخص شود که این تحریم‌ها کدام‌یک از آنها متعلق به موشکی، هسته‌ای و یا حقوق بشر است که وزارت خارجه هیچ‌گاه این کار را انجام نداد، عنوان کرد: در توافق برجام لیست نشد و مشخص نشد که تحریم‌ها متعلق به کدام یک از مسائل است که مردم ایران بدانند برای چه حجمی از تحریم دارند این همه امتیاز می‌دهند.

کریمی قدوسی ادامه داد: حال در این گزارش آقای ظریف می‌نویسد که یکی از مشکلات ما تداخل تحریم‌های هسته‌ای، موشکی، تروریست و… است و چه تحریمی باید برداشته شود و چه تحریمی باید برداشته نشود و در این قضیه مشکل داریم و می‌رویم که مشکل را برطرف کنیم.

امروز به دنبال احقاق حق و همه آنچه که در برجام آمده هستیم

وی این گزارش را حاوی مسائل بسیار مهمی دانست که بعد به آنها پرداخته خواهد شد و گفت: نکته مهم این است که ما امروز در مجلس، ملت ما و کشور ما به دنبال این نیستیم که بیاییم و همه‌چیز را تمام کنیم، اکنون روزی است که باید بایستیم چون هزینه‌ها را پرداخت کرده‌ایم، سانتریفیوژها و صنعت هسته‌ای را دادیم، آب سنگینی که بازسازی آن هزار میلیارد برای ایران خرج دارد.

نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: یکی از موارد نقض برجام این است که به صراحت در برجام آمده است که دولت‌های ۵+۱ در بازسازی آب سنگین اراک هم مشاوره فنی می‌دهند و هم قرارداد می‌بندند و هم هزینه می‌دهند که هیچکدام از اینها را انجام نشد.

وی ادامه داد: ما چون تمام هزینه‌ها را پرداختیم امروز به دنبال احقاق حق و همه آنچه که در برجام آمده هستیم، تحریم‌های بانکی و بسیاری دیگری از مسائل باید اجرا شود این تیم قبول کرد که اول تعهدات خودش را انجام بدهد و اصل را بر اعتماد به طرف مقابل قرار داد و این را پذیرفت که طرف مقابل به ما بی‌اعتماد است و حال چون به ما بی‌اعتماد است ما اول تعهداتمان انجام می‌دهیم تا آنها اعتماد حاصل کنند و بعد تحریم‌ها و … را برطرف کنند ولی حال متوجه شده‌اند که همچنان برای طرف مذاکره اصل بر بی‌اعتمادی است.

دولت و تیم مذاکره کننده کلاه بزرگی را بر سر ملت گذاشت

جواد کریمی قدوسی خاطر نشان کرد: این دولت و تیم مذاکره کننده کلاه بزرگی را بر سر ملت ایران گذاشته است؛ همه تعهدات را داده‌اند و به جز یک میلیارد و هفتصد میلیون دلاری که سپاه به کشور بازگردانده است هیچی گیرشان نیامده است.

وی در ادامه با بیان اینکه امروزه خواسته ما اجرای همان اجرای همان تعهدات و جلوگیری از لغو برجام است، اظهار داشت: اگر این اتمام حجت‌ها و تعیین ضرب‌الاجل‌ها از سمت ما صورت نگیرد که تا یک تاریخ معینی باید این تعهدات عملیاتی شود آن زمان، وقتی است که طبق مصوبه مجلس باید برگردیم دوباره فعالیت‌های هسته‌ای خودمان را با یک شتاب بیشتری از سر بگیریم.

عضو کمیسیون امنیت مجلس در خاتمه تصریح کرد: بیش از اینکه دولت امیدوار به برجام باشد نگران و مضطرب از سقوط آن وعده‌هایی که مردم داده است می باشد و نگران این است که به خاطر شکست این برجام، فکر آنها هم در کشور شکست بخورد و بیشتر برای حفظ و بقای خودشان تلاش می‌کنند تا برای خدمت به مردم تلاش کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
جنگ اوکراین و روسیه دنیا را با بحران مواد غذایی روبه‌رو کرده است/باید امروز در بحث صرفه‌جویی مصرف‌ گندم با دقتی بیشتری عمل کنیم امروز مردم مهمترین نقش را در تعیین سرنوشت خود دارند/ امام خمینی(ره) عزت را به مردم و کشور هدیه کرد بصیرت و آگاهی، رمز عبور از مشکلات و بحران ها است / برای خرمشهرهای پیش رو باید قوی شویم اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» در رشتخوار برگزار شد صبحگاه مشترک نیروهای مسلح در رشتخوار برگزار شد زیرساختهای حوزه آب در رشتخوار فرسوده است سوم خرداد الگوی مقاومت ملت ایران در برابر هرگونه تهاجم از سوی دشمنان است معرفی خانه موزه قرایی رشتخوار  تشدید بازرسی‌ها از سایر رسته‌های خارج از طرح هدفمندی یارانه‌ها در رشتخوار/ معرفی ۶ واحد متخلف به تعزیرات حکومتی نانوایی ها نباید ساعت پخت نان را کاهش دهند/ شایعات گرانی در حوزه آرد و نان بخشی از تلاش دشمن در بستر فضای مجازی است گاز کشی به ۸ روستای بخش جنگل رشتخوار آغاز شد مردم در کنار دولت برای آغاز رفع مشکلات اقتصادی همراه شوند/ دشمن به دنبال سوء استفاده از بستر فضای مجازی برای تخریب موضوع جراحی اقتصاد در ایران است
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin