بدون نظر
 
نگاهی به یک معضل اجتماعی در شهر؛
افزایش خودرو ها در بوشهر و ظرفیت محدود خیابان ها/ رؤیای پارکینگ طبقاتی کِی محقق می شود؟
تاریخ انتشار : 25 آوریل 2016 در 08:11
 
از چندین سال اخیر شهر بندری بوشهر با افزایش روز افزون وسایل نقیله در کنار جمعیت روبه رشد با مشکل نبود پارکینگ وتوقف های دوبله و ترافیک سنگین درخیابانهای شهر روبه رو شده است.

افزایش خودرو ها در بوشهر و ظرفیت محدود خیابان ها/ رؤیای پارکینگ طبقاتی کِی محقق می شود؟

به گزارش چهل ماه نیوز به نقل از گام نیوز  ؛امروزه افزایش حجم ترافیکی شهرها به اندازه ای است که به معضل و دغدغه ای بزرگ برای مدیران شهری تبدیل شده و موجبات نارضایتی مردم را به همراه دارد.

تا چند سال قبل تردد بی رویه خودروها مشکل شهرهای بزرگی مثل تهران بود اما اکنون این روند به سایر شهرهای دیگر هم سرایت کرده است.

از چندین سال اخیر شهر بندری بوشهر با افزایش  روز افزون وسایل نقیله در کنار جمعیت روبه رشد با مشکل نبود پارکینگ وتوقف های دوبله و ترافیک سنگین درخیابانهای شهر روبه رو شده است.

علی رغم نصب تعداد زیاد تابلوهای “پارک مطلقاً ممنوع”و “حمل با جرثقیل” و اعمال جریمه های سنگین از سوی پلیس، هنوز هیچ دردی از بار سنگین ترافیک این شهر دوا نشده و این معضل روز به ‌روز بیشتر رخ نشان می‌دهد و مشکلاتی را برای مردم به همراه خواهد داشت.

بارها مسئولان شهری برای حل این مسئله راهکارهایی ارائه دادند که به علت برخی مشکلات اجرایی نشد و با این حال یکی از سازمانهایی که به طور جدی با این مشکل گریبانگیر است راهنمایی و رانندگی است چرا که از دید عموم، پلیس مسئول حل این مشکل است.

کمبود پارکینگ مهمترین دغدغه ترافیکی در بوشهر

قدرت الله کشکولی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان بوشهر دراین خصوص می گوید: رشد روز افزون وسایل نقلیه سبب شده تا نیاز به پارکینگ در مناطق شهری افزایش یابد و از آنجایی که پارکینگهای کافی، در شهر وجود ندارد رانندگان مجبورند در محل های غیرمجاز به ویژه هسته مرکزی شهر به صورت توقف ممنوع و یا توقف دوبله پارک کنند.

وی با بیان اینکه کمبود پارکینگ عمومی مهمترین دغدغه ترافیکی ما در شهر بوشهر است؛ اظهار داشت:به دلیل بافت قدیم شهر بوشهر و کمبود زمین، در خیابان های نادر، شهدا، امام خمینی و عاشوری با افزایش ترافیک روبه رو هستیم که البته برای این منظور دو پارکینک طبقاتی در خیابان امام خمینی در دست اجرا است.

کشکولی یکی دیگر از مشکلات ترافیکی در شهر بوشهر را وجود مراکز صنعتی عنوان کرد و گفت: ورود وسایل نقلیه سنگین از پایانه های حمل بار از خیابان آزادی تا تقاطع گمرک و گذر امام علی  بیشترین حجم ترافیک به ویژه در زمان تخلیه و بارگیری کشتی ها را دارد.

این مسئول راهنمایی ورانندگی با بیان اینکه البته رانندگان هم حق دارند؛ می گوید: شرایط  ترافیکی شهر و عدم وجود پارکینگ های مناسب  در مکان های پرتردد به گونه ای است که راننده مجبور به ارتکاب تخلف می شود لذا برای حل این معضل باید همه سازمانهای شهری که در این زمینه مسئولیت دارند چاره اندیشی و در کنار پلیس به وظیفه خود عمل نمایند که همه مسئولیتها به گردن پلیس انداخته نشود.

نقش گمرک در افزایش ترافیک بوشهر

گمرک یکی از مکان‌هایی است که با رشد ترانزیت در آن شاهد پیشرفت‌های خوب و قابل توجهی بوده‌ایم و در کشور نیز استان بوشهر جزو استان‌های برتر در این امر است.

علی‌رغم تلاش‌هایی که برای توسعه گمرک استان بوشهر و زیرساخت‌های آن صورت گرفته، توجه چندانی به محیط پیرامونی آن یعنی شهر بوشهر نشده است.

قرار گرفتن گمرک بوشهر در مرکز شهر بوشهر باعث شده تا هر روزه شاهد تردد انبوه خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین به شهر باشیم و این موضوع مشکلاتی را در زمینه حمل و نقل و ترافیک در شهر ایجاد کرده است و مردم امیدوارند در قبال میزبانی از گمرک، از خدمات و مزایای آن نیز بیش از پیش بهره‌مند شوند.

گمرک حسنی برای مردم بوشهر نداشته است

ندا عبدالله زاده عضو شورای شهر بوشهر با بیان اینکه گمرک هیچ حسنی برای مردم بوشهر نداشته است، گفت: گمرک به‌جای اینکه موجب رشد و توسعه در استان بوشهر شود، بیشتر باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم شده است.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه گمرک هیچ تعاملی با شورای شهر نداشته، افزود: گمرک درآمدهای بسیار زیادی را برای کشور دارد و انتظار می رود با توجه به مشکلات ترافیکی که برای مردم شهر به وجود می آورد، کمک‌هایی نیز در بحث زیباسازی و توسعه شهری داشته باشد.

نبود پارکینگ عمومی مردم را کلافه کرده است

یکی از شهروندان بوشهری در این رابطه به خبرنگار ما می گوید: جای پارک مناسب برای ماشین در شهر وجود ندارد و زمانی که در برخی خیابان‌ها به دلیل نبود مکان ماشین را پارک می‌کنیم شاهد جریمه از سوی راهنمایی و رانندگی هستیم.

این شهروند پارک کردن در کوچه‌های حاشیه خیابان را نامتعارف خواند و گفت: نمی‌شود مقابل مغازه و یا منزل کسی پارک کرد چرا که این به ‌دور از شخصیت است و برای منازل و مغازه های مردم مزاحمت ایجاد می شود.

خیابان‌ها متناسب با رشد و ظرفیت شهر نیست/ مجبورم ماشین خود را در خیابان دیگری پارک کنم

یک راننده دیگر نیز اظهار داشت: سال به سال رشد جمعیت شهری و افزایش وسایل نقیله بیشتر و بیشتر می شود اما خیابان‌های شهر بوشهر همان خیابان‌های ۲۰ سال پیش است و چیزی به آن افزوده نشده است.

وی می افزاید: در برخی ساعات روز که برای کارهای روزمره به شهر مراجعه میکنم به علت حجم زیاد ترافیکی مجبورم ماشین خود را در کوچه و خیابان های اطراف پارک کنم که این رفت و آمد مشکلاتی را ایجاد می کند.

این شهروند بوشهری پیشنهاد میکند: شهرداری می‌تواند برای رفع این مشکل در قسمت میانی شهر یک پارکینگ های عمومی طبقاتی ایجاد کند و با گرفتن مبلغ ورودی علاوه بر اشتغال‌زایی درآمدی نیز داشته باشد.

نصب پارکینگ های مکانیزه در خیابان های بوشهر

صحبت از مشکلات ترافیکی شهر بوشهر و نبود زیر ساخت های مناسب  ترافیکی آنقدر تکرار شد و بر سر زبان ها چرخید تا اینکه بالاخره جنب و جوش هایی از سوی مسئولین شهری  در قالب وعده نصب پارکینگ های مکانیزه در خیابان های پرتردد شهر به مردم داده شد.

مهرزاد آسایش، نایب رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر اخیرا در گفت و گو با ایرنا؛ گفت: مشکل پارک خودروها در خیابانهای بوشهر با نصب پارکینگ های مکانیزه در نقاط پرتردد این شهر برطرف می شود.

وی افزود: در این ارتباط اعبتار لازم برای این مهم از سوی شورای اسلامی شهر بوشهر پیش بینی شده و امیدواریم با شناسایی مکانهای اولویت دار به ترتیب نسبت به نصب پارکینگهای یاد شده در خیابان های شلوغ شهر بوشهر اقدام شود.

این عضو شورای شهر بیان کرد: کمبود فضای مناسب، هزینه بالا برای احداث پارکینگ طبقاتی و امکان راه اندازی پارکینگهای مکانیزه در مدت زمانی کمتر از جمله عواملی است که منجر به در پیش گرفتن سیاست نصب پارکینگهای مکانیزه از سوی شورای شهر بوشهر شد.

حال هر چند وعده ساخت پارکینگ های طبقاتی یکی از راهکارهای رفع این معظل حجم ترافیک شهری است، اما با این حجم زیاد شماره گذاری خودرو، کمبود فضای مناسب در جاهای پرتردد و از همه مهم تر هزینه بالا و ساخت طولانی مدت پارکینگ های مکانیزه، معلوم نیست کی این وعده های داده شده مسئولین محقق می شود و از بار سنگین ترافیک شهری کاسته شود.

پیشنهاد برخی راهکارها

بالاخره اینکه ما روز به روز شاهد افزایش حجم ترافیک در شهر بوشهر هستیم و مطالبات مردم در حوزه حمل و نقل به زمین مانده و پاسخگویی خاصی را در این زمینه شاهد نیستیم. حجم زیاد ترافیکی شهر بوشهر بشدت از نبود پارکینگ های عمومی رنج میبرد و ساخت پارکینگ های مکانیزه بخش مهمی از راه حل کار است. ازاین رو مسئولین برای حل این مشکل باید به فکر جایگزینی طرح‌های منسوخ شده در حوزه ترافیک و حمل و نقل باشند.

امروزه دیگر مردم با ارائه گزارش عملکرد از طرف مسئولان از تلاش های آنها با خبر نمی‌شوند، بلکه آنها باید با چشم خود تغییر را در شهر و زندگی خود ببینند. مسئولین باید شعار دادن و اظهار نظر پشت میزی را کنار بگذارند و به شکل ملموس دست به کار شوند.

با تمام مشکلاتی که وجود دارد می توان برای حل این مشکل راهکارهایی مانند تقویت ناوگان حمل‌ونقل عمومی، ایجاد پارکینگهای طبقاتی وتعریض خیابانها را مدنظر قرار داد .از طرفی با انتقال برخی از مراکز به سایر نقاط شهر که از تردد کمی برخوردارند می توان برمشکلات فائق آمد چراکه در غیر این صورت در سالهای آینده مشکلات غیر قابل حل خواهد شد .

یک راهکار دیگر اینکه با توجه به ترافیک شدید و کمبود پارکینگ های عمومی، تا زمان به ثمر رسیدن ساخت پارکینگ های طبقاتی، مسئولین می توانند با برنامه ریزی قبلی از حیاط مدارس و مجموعه‌های اداری در ساعات غیرکاری به عنوان یک راهکار موثرتر استفاده کنند.

فرهنگ سازی برای مردم یکی دیگر از راهکارهایی است که میتواند از بار سنگین ترافیکی در شهر بکاهد، بدین گونه که مردم ما یاد بگیرند قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمایند و حتی المقدور کسانی که نیاز به استفاده از خودرو شخصی در بیرون را ندارند با وسایل حمل و نقل عمومی تردد نمایند.

به هر حال باید گفت که امروز معضل ترافیک، از دغدغه‌های مهم مردم و مسوولان همه شهر ها از جمله بوشهر است که برطرف کردن آن اجرای طرح‌های عملیاتی و نگاه کارشناسانه به این معضل را می‌طلبد.

بسیاری از رانندگان به علت عدم دسترسی به پارکینگ ناچار می‌شوند خودروهای خود را در کنار معابر، کوچه ها  و خیابان پارک کنند که این سبب افزایش بار ترافیکی و مشکلاتی دیگر می‌شود. لذا برای حل این مشکلات مسئولین باید دست به کار شوند و با تقویت ناوگان حمل نقل عمومی، ساخت پارکینگ های عمومی و تعریض خیابانها را در دستور کار قرار دهند.

احداث پارکینگ طبقاتی علاوه بر ساماندهی این خودروها سبب افزایش ضریب امنیت و سهولت در کار ماموران نیروی انتظامی در موضوع تامین امنیت این خودروها نیز می‌شود.  برای احداث پارکینگ‌های طبقاتی باید برنامه‌ریزی و بررسی‌های کارشناسانه در خصوص مکان‌یابی آنها انجام شود چون احداث این پارکینگ‌ها نیازمند صرف هزینه فراوان است.این پارکینگ‌ها باید در مکان‌هایی احداث شوند که بیشترین شمار تردد خودروها و بیشترین بار ترافیکی را در ساعت‌های پررفت و آمد دارند.

در پایان ما امیدوریم با مدیریت مناسب شهری  طی سال های آینده با احداث پارکینگ ها و تقاطع غیره هم سطح شاهد کاهش بار ترافیکی شهر بوشهر و تردد آسان خودروها باشیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
نانوایی ها نباید ساعت پخت نان را کاهش دهند/ شایعات گرانی در حوزه آرد و نان بخشی از تلاش دشمن در بستر فضای مجازی است گاز کشی به ۸ روستای بخش جنگل رشتخوار آغاز شد مردم در کنار دولت برای آغاز رفع مشکلات اقتصادی همراه شوند/ دشمن به دنبال سوء استفاده از بستر فضای مجازی برای تخریب موضوع جراحی اقتصاد در ایران است هشدار پلیس به محتکران و گرانفروشان مواد غذایی ۶۲ گروه جهادی خواهر و برادر در حوزه‌های گوناگون در رشتخوار فعالیت دارند/مهمترین عنصر خدمت امروز، فعالیت جهادی در حوزه جنگ نرم است حذف ارز ترجیحی به صورت برنامه‌ریزی شده، بسیار کارگشا در زندگی مردم است صدور پنجمین پروانه بهره برداری اقامتگاه بوم گردی در شهرستان رشتخوار اقدامات موثر دولت در ۸ ماه گذشته، قابل تحسین است/ حل مشکلات به یادگار مانده از قبل نیازمند زمان بیشتری است کارهای خوب دولت سیزدهم باعث شده، مردم مطالبه بیشتری داشته باشند نماز باشکوه عید سعید فطر در رشتخوار فینال مسابقات فوتسال جام رمضان نوجوانان و جوانان رشتخوار واریز مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به حساب مددجویان بهزیستی رشتخوار/۵۰۰ پرس غذای گرم در رشتخوار توزیع شد
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort