بدون نظر
 
مدیر منابع طبیعی رشتخوار:
احیا مراتع ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی ملّی شهرستان رشتخوار
تاریخ انتشار : 20 دسامبر 2015 در 12:08
 
مدیر منابع طبیعی رشتخوار گفت: طرح مديريت پايدار در قالب پروژه مميزي و تنسيق مراتع در نزدیک به 300 هزار هكتار از اراضي ملّي شهرستان رشتخوار اجرا شده است.

به گزارش چهل ماه نیوز محمود محمدزاده شادمهری مدیر منابع طبیعی رشتخوار اظهار داشت: طرح مديريت پايدار در قالب پروژه مميزي و تنسيق مراتع در نزدیک به ۳۰۰ هزار هكتار از اراضي ملّي شهرستان رشتخوار اجرا شده است.

وی افزود: سال گذشته بالغ بر ۱۰۰ هکتار از اراضی مرتعی شهرستان با عملیات کپه کاری با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال احیا شده است.

وی به طرح صدور پروانه چرا دام برای دامداران اشاره نمود و تصریح کرد: با اجراي اين طرح تعداد ۵۲۰۰ نفر دامدار ذيحق در مراتع شهرستان شناسايي و براي ۱۷۰۸۶۰ رأس دام سبك آنان پروانه چرا صادر شده است.

شادمهری در ادامه به تعداد دام های مازاد موجود در شهرستان اشاره، و عنوان داشت: تعداد دام موجود شهرستان بيش از ۳۲۰ هزار رأس بوده كه نشانگر وجود بيش از ۱۵۰۰۰۰ رأس دام مازاد بر ظرفيت مراتع شهرستان مي باشد، که اين مسأله فشار مضاعفي را بر پوشش گياهي ضعيف مراتع شهرستان كه بر اثر خشكساليهاي پي در پي سير قهقرايي به خود گرفته است،وارد مينمايد.

 

وی همچنین به مدت و نوع پوشش گیاهی شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: گونه های غالب در اکثراین مراتع شور،درمنه،دانه شور،یونجه ،تاغ،خارشتر،گون،اسپندوبومادران میباشد. مدت چرای دام در اکثر مناطق ۹۰ روز میباشد که در دو دوره ۴۵ روزه دامها مجاز به چرادراین مراتع هستند.

 

مدیر منابع طبيعي و آبخيزداري رشتخوار افزود: این نهاد طي سالهاي اخير اقدامات مؤثر و سودمندي را در راستاي احيا و اصلاح و تقويت پوشش گياهي مراتع شهرستان اجرا نموده كه از آن جمله ميتوان به انجام مطالعاتي در قالب طرحهاي مرتعداري اشاره نمود.

وی با اشاره به تعداد طرحهاي مرتعداري شهرستان كه ۳۸ هزار هكتار از اراضي ملّي را در برمي گيرد یاداور شد: اين طرحها شامل طرحهاي مرتعداري سامانه هاي عرفي شعبه،فاضلمند،محرم آباد،سه درخت،قراولخانه و علي آباد دامن بوده كه ان شاءا… با تخصیص اعتبارات مورد نیاز و اجراي آنها وضعيت پوشش گياهي اين مناطق به حالت پايدار درآمده و ظرفيت مراتع آنها بطور چشمگيري افزايش خواهد يافت.

مهندس عاتکه مرادی مسئول واحد مرتع شهرستان نیز بیان نمود: اقدامات عمرانی اداره منابع طبيعي و آبخيزداري رشتخوار،در چندساله در زمینه احیا و اصلاح مراتع سطح شهرستان شتاب چشمگیری داشته است بطوریکه سال گذشته بالغ بر ۱۰۰ هکتار از اراضی مرتعی شهرستان با عملیات کپه کاری با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال احیا شده است.این در حالیست که مشارکت پذیری دامداران در اثر اقدامات ترویجی این اداره بطور گسترده ای افزایش یافته و هم اکنون این پروژه ها با بیش از ۲۰ درصد سهم آورده از سوی دامداران اجرایی شده است.

شادمهری در پایان گفت: اميداست با افزايش اعتبارات جهت اجراي اينگونه اقدامات و نيز اصلاح روشهاي دامداري كنوني شاهد احياي مراتع و جلوگيري از تخريب بيش از حد آنها باشيم.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :