بدون نظر
 
یاداشت:
کاهش ازدواج و افزایش طلاق، گریبانگیر جامعه
تاریخ انتشار : 14 دسامبر 2015 در 09:41
 
فرهنگ های ناصحیح، مهمترین عامل در شکل گیری افزایش چند برابری آمار طلاق و از طرفی کاهش ازدواج در طی چند سال اخیر در جامعه است.

افزایش چند برابری آمار طلاق طی چند سال اخیر و کاهش ازدواج نشانگر مشکلات این روزهای ازدواج در جامعه است که توجه ویژه به این حوزه را می طلبد مشکلاتی که سبب تاخیر ازدواج و ترس از آن شده، باب شدن فرهنگ های ناصحیح بطوری که یک جوان برای ازدواج این روزها باید حداقل هزینه ۳۰ میلیون تومانی را فراهم کند که برای یک جوان که تازه صاحب کار و درآمدی شده این یک هزینه سنگین و غیر قابل کنترل می باشد، که با ترس از پس بر نیامدن این امر ناگزیر از فکر ازدواج دور و وارد مشکلات جدید تری می شود این موضوع فرقی برای جنسیت ندارد در دختران نیز این مشکل به وضوح دیده می شود مشکل جهیزیه و فرهنگ ناصحیح آن که زندگی بیشتر خانواده ها را بامشکل مواجه کرده است که هزینه های گزافی را برای خانواده و تامین آن در بر داشته و یکی از مهمترین مشکلات در حوزه تاخیر در ازدواج است.

سیره پیامبر اکرم (ص)و ائمه اطهار(ع) خلاف تجمل گرایی یعنی ساده زیستی را می رساند وچه بسا که زندگی ما سیره و راه روش آنها نباشد ساده زیستی که مطمئنا مهمترین راه و روش خوشبختی در زندگی خواهد بود.

هزینه های گرفتن مجالس پرزرق و برق، خرید جهیزیه های سنگین و غیر ضروری ،مبالغ سنگین مسکن های آنچنانی، هزینه های ناصحیح باب شدن فرهنگ های غلط و…. که این هزینه های غیر ضروری میتواند به عنوان بخشی عمدی از هزینه خرید مسکن ابتدای زندگی باشد که با توافق بین خانواده ها در جهت رفع مشکل اساسی در حوزه زندگی مشترک صورت گیرد اما متاسفانه جای این فرهنگ به شدت این روزها در جامعه حس می شود.

سطح توقعات و فشارهای اقتصادی ناشی از هزینه های بعد از ازدواج، خود یکی از مهمترین عوامل شکست در ازدواج و منجر شدن به طلاق است فرهنگ هایی که به صورت ناصحیح وارد جامعه ما شدن و این روزها سبب افزایش چشمگیر طلاق در جامعه هستند به راستی این فرهنگ های ناصیح چگونه وارد زندگی ما شدن و منشاء این ناهنجاری ها از کجاست؟

آیا پدری که با کارگری خرج و مخارج زندگی خود و خانواده اش را فراهم میکند و از طرفی خواهان فراهم کردن بهترین زندگی برای فرزند خودش است مستحق سختی و مشقت رفتن زیر قرض های سنگین جهت تامین ازدواج دختر یا پسرش هست؟

و آیا جوان ایرانی که خواهان تشکیل زندگی مشترک است با ازدواج خواهان قدم گزاشتن به وادی مشکلات است ؟

چرا دختر و پسر که تازه ازدواج کرده اند زیر یک سال خواستار طلاق می شوند؟

بد نیست ریشه یابی این مشکلات و بالا رفتن این سطح توقعات شناسایی شود.

انتخاب های ناصحیح و تصمیم گیری های احساسی یکی دیگر از مشکلات عمده افزایش آمار طلاق است انتخاب هایی که بدون هیچ معیاری و تنها از روی احساسات و روابط ناصحیح دوستی شکل، و منجر به ازدواج، و در پایان طلاق میشود.

الگو گرفتن از ماهواره که امروز به عنوان یک تزریق کننده خارجی تحکیم و بنیان خانواده را نشان رفته، بطوری که بیشتر طلاق های به گفته کارشناسان طبق تحقیقات به عمل آمده فرهنگ های غلطی است که از طریق ماهواره وارد جامعه و خانواده شده است وقف دادن زندگی با شرایط زندگی های ماهواره ای، طرز تفکری که از طریق آن منتقل میشود بسیاری از زندگی ها را ویران و در حال نفوذ همچنانی برسطح افکار است.

آیا بهتر نیست به جای این فرهنگ های غلط به فکر حذف آن از زندگی باشیم؟

رسیدن آمار طلاق به مرز هشدار توسط کارشناسان  باید جدی گرفته شود و با تشکیل کارگروه‌های فکری در اندیشه چاره‌های کاربردی در این زمینه باشیم، چرا که یکی از اساسی ترین نیازهای روز جامعه بحث ازدواج است.

 

 

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
لایه روبی و احیای ۱۵ قنات در رشتخوار/ فعالیت نهاد پیشرفت و آبادانی رشتخوار در ۴ حوزه ادامه دارد دستاورد‌های نظام و انقلاب باید برای مردم بازگو شود/ تمام دنیا امروز درگیر مشکلات اقتصادی و معیشتی است پایان مرمت آب انبار تاریخی اکبرآباد در رشتخوار کشاورزان رشتخوار ۱۲ هزار تن گندم تحویل مراکز خرید دولتی دادند ضرورت تقویت گارگاه‌های محلی در رشتخوار/ طرح ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی در خواف و رشتخوار در حال پیگیری است عاشورای حسینی در رشتخوار مداحی که حنجره‌اش وقف امام حسین(ع) است/ سرودن ۷۰۰ نوحه و شعر در وصف عاشورا و محرم عزاداری تاسوعای حسینی ۱۴۰۱ در رشتخوار حقوق بشر غرب، یعنی هر آنجا که منافع آنها تامین شود/ وارونه نشان دادن واقعیت‌ها، بخشی از تلاش رسانه‌ای دشمن است همایش شیرخوارگان حسینی در رشتخوار+ تصاویر تجمع بزرگ دانش آموزی«احلی من العسل» در شهرستان رشتخوار معلم که هر ساله پرچم عزای حسینی را بر قله‌های مرتفع کشور برافراشته می‌کند
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum