بدون نظر
 
داعش در افغانستان؛
آی‌اس‌دبیلیو: اهداف داعش در افغانستان و پاکستان/ پیشروی گروه تروریستی ولایت خراسان در استان ننگرهار افغانستان+ نقشه موقعیت کنونی داعش در افغانستان
تاریخ انتشار : 05 دسامبر 2015 در 17:13
 
اشاعه جغرافیایی داعش در ننگرهار، قصد این سازمان برای کنترل جوامع محلی و ایجاد حکومت شریعت در منطقه افغانستان و پاکستان را می‌رساند؛ هدف بعدی داعش در ننگرهار حمله به جلال‌آباد خواهد بود، زیرا پایگاه‌های نیروهای دولت افغانستان و آمریکا در این شهر واقع شده‌اند.

آی‌اس‌دبیلیو: اهداف داعش در افغانستان و پاکستان/ پیشروی گروه تروریستی ولایت خراسان در استان ننگرهار افغانستان+ نقشه موقعیت کنونی داعش در افغانستان

به گزارش چهل ماه نیوز به نقل از سناباد نیوز، مرکز مطالعات جنگ (Isw) واقع در واشنگتن آمریکا با نگاه به پیشروی داعش در اقصی نقاط جهان نوشت: داعش در افغانستان و پاکستان در حال پیشرفت است. همتای این گروه با نام ولایت خراسان، مناطق پرجمعیت شرق استان ننگرهار را تحت کنترل درآورده و حملاتی به جلال‌آباد و کابل داشته است. افغانستان هر روز از لحاظ امنیتی ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود. تنش داخلی طالبان بعد از برملا شدن کشته شدن ملا عمر، آن هم بعد از هفت سال، بیشتر شده است.

«ملا اختر محمد منصور» رهبر طالبان نیز چند روز پیش (۲ دسامبر) در منازعات داخلی طالبان کشته شد.

این شرایط منجر شده است که گروه ولایت خراسان فرصت جذب نیرو پیدا کند، حملات خود را بیشتر کند و در نهایت به فکر توسعه قلمرو باشد.

غربی‌ها اظهار داشته‌اند که دولت افغانستان هنوز به آن اتحادی که قرار بود با مداخله قدرت‌های بین‌المللی به دست آورد، دست نیافته است. رشد ولایت خراسان، از لحاظ استراتژیک به داعش کمک می‌کند تا رقابت با طالبان را در نقاطی به جز عراق و سوریه ادامه دهد.

اهداف داعش در افغانستان و پاکستان

افزایش قدرت متحدان داعش در افغانستان و پاکستان چندین هدف استراتژیک داعش را دنبال می‌کند. بزرگ‌ترین هدف داعش، حکمرانی به تمامی اراضی مسلمانان، تحت سیطره یک خلیفه است و در پی آن جنگ رستاخیز در برابر غرب برپا خواهد شد.

متحدان داعش در دیگر کشورها در تلاش هستند به داعش کمک کنند و عرصه را برای خلافت محیا سازد.

یکی از اولویت‌های اصلی داعش برای توسعه، منطقه افغانستان/ پاکستان (مشهور به خراسان) است، زیرا این منطقه از لحاظ تاریخی و مذهبی از اهمیت بالایی برخوردار است.

عملیات در مرزهای افغانستان و پاکستان مستقیماً داعش را مقابل القاعده قرار می‌دهد.

القاعده و داعش از لحاظ فکری با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند: القاعده بر این باور است که قدرت مذهبی و سیاسی باید در منطقه تحت کنترل القاعده و در یک موقعیت مکانی باشد، در حالی که داعش قدرت مذهبی و سیاسی را در تمام سرزمین‌های مسلمانان می‌خواهد.

موقعیت کنونی داعش در افغانستان

ولایت خراسان داعش در استان ننگرهار در شرق افغانستان حضور نظامی و اجتماعی دارد و روستاهای زیادی در این منطقه را تحت کنترل درآورد است. تا تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۱۵، ولایت خراسان در مناطق آچین، ده بالا، باقی کت، شینوار، کت و چاپارهار موقعیت‌یابی شده است.

اشاعه جغرافیایی داعش در ننگرهار، قصد این سازمان برای کنترل جوامع محلی و ایجاد حکومت شریعت در منطقه افغانستان و پاکستان را می‌رساند. این مناطق معمولاً کوچک و سهل‌الوصول برای آزادسازی هستند، برای همین هدف بعدی داعش در ننگرهار حمله به جلال‌آباد خواهد بود، زیرا پایگاه‌های نیروهای دولت افغانستان و آمریکا در این شهر واقع شده‌اند.

نقشه زیر مناطق تحت کنترل داعش در استان ننگرهار تا تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مرگ مهسا امینی بهانه دشمن برای ایجاد آشوب و خرابکاری در کشور بود/ ایجاد خسارت و هزینه های سنگین بر کشور خواست دشمنان است تصاویری از برگزاری مراسم صبحگاه مشترک نیروی های نظامی و انتظامی و بسیجیان در رشتخوار ۱۳ کاروان پیاده مسیر رشتخوار تا حرم مطهر رضوی را طی مسیر می‌کنند ۶ میلیارد ریال مطالبات مخابرات رشتخوار از مشترکان حقیقی و دولتی مراسم عزاداری جاماندگان اربعین حسینی در رشتخوار+ تصاویر سال گذشته بیش از چهار میلیون تن گندله در فولاد سنگان خواف تولید شد/ ارتقای کیفیت با بهینه‌سازی خطوط تولید یک کشته و ۲۱ مصدوم در پی واژگونی نیسان در رشتخوار ۷ کارخانه فعال پسته رشتخوار را فرآوری می‌کنند/ پیش‌بینی برداشت ۱۵ هزار تن پسته در رشتخوار تلاش رسانه های غربی بر کم رنگ نشان دادن حرکت عظیم اربعین حسینی است حفاری‌های شهر تاریخی جیزد رشتخوار مربوط به ۴-۵ دهه قبل است سارق موتور سیکلت‌ها در رشتخوار دستگیر شد دستگیری ۸ متهم به سرقت وسایل چاه های کشاورزی در بخش جنگل رشتخوار