بدون نظر
 
بدون نظر استنادات افت علمی کشور پس از هشت سال رشد مستمر +جدول
تاریخ انتشار : 12 نوامبر 2015 در 12:12
 
طبق آخرین اطلاعات موجود در سایت اسکوپوس، رتبه ایران در تولید از رتبه 15 به رتبه 17 رسیده و ایران در زمینه تولید علم از تایوان و فدراسیون روسیه عقب افتاده است.

به گزارش صبح توس، برخی آمار و اطلاعات از افت رتبه علمی کشور خبر می‌دهند، خبری که هر از چند گاهی به‌شکل مختلفی مطرح می‌شود.

طبق آخرین اطلاعات موجود در سایت اسکوپوس، رتبه ایران در تولید علم از ۱۵ به رتبه ۱۷ رسیده و ایران در زمینه تولید علم از تایوان و فدراسیون روسیه عقب افتاده است.

 نگرانی از افت علمی کشور در قالب نامه بیش از ۱۲۰۰۰ عضو رسمی هیئت علمی دانشگاه‌ها چند روز گذشته به رئیس‌جمهور اعلام شد.

در این گزارش به بررسی وضعیت رشد علمی کشور طی سال‌های گذشته و علل افت علمی کشور در سال ۲۰۱۳ بر مبنای رنکینگ‌های بین‌المللی می‌پردازیم.

تحلیل رشد علمی کشور در این نوشتار بر مبنای سایت رنکینگ Scimago و داده‌های Scopus  صورت گرفته است.

تعداد مستندات علمی به‌تفکیک سال‌های میلادی در جدول زیر آمده است.

آمار مربوط به سال ۲۰۱۴ نیز تا تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ در این پایگاه داده، ارائه نشده است.

 رشد علمی کشور  تعداد مستندات در هر سال سال
۳۲.۲ ۷۵۰۶ ۲۰۰۵
۴۹.۸ ۱۱۲۴۳ ۲۰۰۶
۳۱ ۱۴۷۲۵ ۲۰۰۷
۳۱ ۱۹۲۹۷ ۲۰۰۸
۲۳.۶ ۲۳۸۵۹ ۲۰۰۹
۲۲.۹ ۲۹۳۳۱ ۲۰۱۰
۳۲.۳ ۳۸۸۰۰ ۲۰۱۱
۳.۷ ۴۰۲۳۶ ۲۰۱۲
۲.۴۸- ۳۹۲۴۰ ۲۰۱۳

این جدول نشان می‌دهد که سهم تولید علم ایران از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ مرتباً افزایش یافته و از سال ۲۰۱۳ این رشد متوقف شده و عقبگرد علمی کشور آغاز شده است.

طبق جدول فوق، در دولت و دوره چهارساله نهم، ایران همواره با رشد خیره‌کننده علمی در تولید علم روبه‌رو بوده است. این رشد در سال ۲۰۰۶ به عدد نزدیک به ۵۰ رسید که در سطح جهانی یک عملکرد فوق‌العاده محسوب می‌شود.

عملکرد دولت دهم نیز از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ در روند تولید دانش در جهان مطلوب بوده و همان‌گونه که مشاهده می‌شود در این سال‌ها نرخ تولید علم کشور همواره در حال رشد بوده است. بیشترین رشد در دولت دهم در سال ۲۰۱۱ و برابر ۳۲ درصد رشد بوده است.

در سال ۲۰۱۳ با تغییر سیاست‌های وزارت علوم، افت علمی کشور آغاز شده و متأسفانه شاهد افت ۲.۴۷درصدی در تولید علم کشور هستیم. این در حالی است که در این سال‌ها هرگز با افت علمی کشور روبه‌رو نبودیم.

در جدول زیر درصد افت علمی ایران در رشته‌های مختلف در سال ۲۰۱۳ نشان داده شده است.

لازم به ذکر است در بسیاری از رشته‌های مربوط به علوم پزشکی، کماکان رشد علمی وجود دارد.

استنادات افت علمی کشور پس از 8 سال رشد علمی مستمر +جدول

همان‌گونه که در جدول بالا می‌بینیم، در سال ۲۰۱۳ افت علمی کشور در برخی رشته‌ها در این نمایه به نزدیک ۵۰ درصد رسیده است.

این آمار نشان‌دهنده سیاست‌های نادرست آموزش عالی و عدم توجه به رشد علمی در بسیاری از رشته‌هاست.

در شکل زیر نیز نمایی از تعداد مستندات در ۱۸ساله اخیر نشان داده شده است.

استنادات افت علمی کشور پس از 8 سال رشد علمی مستمر +جدول

افت تعداد مستندات در سال ۲۰۱۳ به‌نسبت سال ماقبل، در شکل فوق به‌درستی مشخص شده است.

حال سؤال اینجاست که آیا قرار است افت علمی کشور با حاشیه‌سازی‌های متعدد وزارت علوم در دوران فعلی ادامه یابد، یا اینکه دست‌اندرکاران آموزش عالی در نهایت به فکر رسالت اصلی خود خواهند افتاد؟

عقبگرد علمی کشور در حالی است که در کشور عربستان سعودی با برنامه‌ریزی صحیح در حوزه آموزش عالی، شاهد رشد علمی فوق‌العاده در سال ۲۰۱۳ هستیم.

در این سال کشور عربستان سعودی تولیدات علمی خود را از تعداد ۱۱۸۶۹ به عدد ۱۴۱۱۴ رسانده و رشد ۱۹درصدی تولید علم را تجربه کرده است.

در صورت عقبگرد رشد علمی ایران در سال‌های آینده و رشد پرشتاب علمی در عربستان، انتظار می‌رود در سال‌های آینده کشور عربستان سعودی کنار رقیب سنتی ایران یعنی ترکیه به‌عنوان رقیب جدید برای ایران محسوب شود.

روند تولید علم در عربستان در شکل زیر آمده است.

استنادات افت علمی کشور پس از 8 سال رشد علمی مستمر +جدول
استنادات افت علمی کشور پس از 8 سال رشد علمی مستمر +جدول

از سوی دیگر در نمودار رشد علم می‌بینیم که کشور ترکیه در صورت حفظ افت علمی ایران، به‌زودی از ایران در نمایه Scopus هم سبقت خواهد گرفت و عنوان اولین را در منطقه خاورمیانه به خود اختصاص خواهد داد.

استنادات افت علمی کشور پس از 8 سال رشد علمی مستمر +جدول

کارشناسان می‌گویند: بهتر است وزارت علوم به‌جای ایجاد جنجال‌ها و حاشیه‌های سیاسی، سیاست تولید علم خود با نگاه منطقه‌ای و جهانی را پیگیری کند و به عقبگرد علمی ایران به این صورت پایان دهد.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مرگ مهسا امینی بهانه دشمن برای ایجاد آشوب و خرابکاری در کشور بود/ ایجاد خسارت و هزینه های سنگین بر کشور خواست دشمنان است تصاویری از برگزاری مراسم صبحگاه مشترک نیروی های نظامی و انتظامی و بسیجیان در رشتخوار ۱۳ کاروان پیاده مسیر رشتخوار تا حرم مطهر رضوی را طی مسیر می‌کنند ۶ میلیارد ریال مطالبات مخابرات رشتخوار از مشترکان حقیقی و دولتی مراسم عزاداری جاماندگان اربعین حسینی در رشتخوار+ تصاویر سال گذشته بیش از چهار میلیون تن گندله در فولاد سنگان خواف تولید شد/ ارتقای کیفیت با بهینه‌سازی خطوط تولید یک کشته و ۲۱ مصدوم در پی واژگونی نیسان در رشتخوار ۷ کارخانه فعال پسته رشتخوار را فرآوری می‌کنند/ پیش‌بینی برداشت ۱۵ هزار تن پسته در رشتخوار تلاش رسانه های غربی بر کم رنگ نشان دادن حرکت عظیم اربعین حسینی است حفاری‌های شهر تاریخی جیزد رشتخوار مربوط به ۴-۵ دهه قبل است سارق موتور سیکلت‌ها در رشتخوار دستگیر شد دستگیری ۸ متهم به سرقت وسایل چاه های کشاورزی در بخش جنگل رشتخوار