به گزارش چهل ماه نیوز با وجود گذشت حدود یک ماه از برداشت محصول زعفران در اکثر نقاط استان خراسان رضوی، خبر ها حکایت از کاهش شدید برداشت این محصول دارد، خبری که کشاورزان و کارشناسان آنرا وابسطه به خشکسالی شدید سال جاری در ارتباط می دانند.
کشاورزان زعفرانکار اکنون با برداشت کم محصول مواجه شده و بسیاری از افراد با توجه به فصل برداشت و برنامه ریزی های مالی انجام شده در طول سال با مشکلات عدیدی مواجه می شوند، مشکلاتی که نیازمند برنامه ریزی در راستای حمایت از این قشر باید صورت پذیرد.
علی صاحبی کشاورز ساکن رشتخوار در رابطه با برداشت زعفران در این شهرستان به خبرنگار ما گفت: تا کنون و با توجه به برداشت با تاخیر زعفران در رشتخوار شرایط برداشت محصول در سایر نقاط شهرستان مطلوب نیست و کشاورزان عزیز امسال با مشکل کاهش برداشت این محصول مواجه شدند.
رضا محمدی از دیگر کشاورزان رشتخواری با تاکید بر اینکه تاکنون قیمت خرید و فروش گل برای کشاورزان تقریبا رضایت بخش است، عنوان داشت: درست است امسال قیمت ها به نسبت خوب و رضایت بخش در حال دنبال شدن است، اما باید کاهش برداشت را در کنار این موضوع دید که قطعا خسارت هایی را به کشاورزان وارد می کند.
وی با تقدیر از تلاش های مسئولان در جهت حمایت و طرح های خرید حمایتی زعفران بیان داشت: در شرایط کنونی باید برنامه ریزی برای حمایت از زعفرانکاران در طرح های خسارتی دیده شود تا خدای ناکرده شاهد نابودی زعفران و مشکلات پیش آمده از خشکسالی در بخش کشاورزی در سطح شهرستان و استان نباشیم.
خشک کردن با کیفیت زعفران راهکاری برای سود بیشتر کشاورزان
ذباح کشاورز دیگر ساکن رشتخوار، با اشاره به بحث کیفیت محصول تصریح کرد: کشاورزان برای خشک کردن محصول با کیفیت از دستگاه های خشک کن استفاده کنند، با توجه به شرایط پیش آمده در بیشتر نقاط شهرستان اکنون شرایط خشک کردن محصول برای کشاورزان وجود دارد.
بیش از ۷ دستکاه خشک کن زعفران توسط بنیاد علوی در روستاهای سطح شهرستان مستقر و زعفران کشاورزان را با کیفیت مطلوب خشک می کنند.
کاهش برداشت زعفران در رشتخوار بیش از ۳۵ درصد است

سید محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار، گفت: شهرستان رشتخوار با داشتن ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار سطح زیر کشت محصول زعفران با عملکرد ۳/۲ کیلوگرم برداشت در هکتار دارای شرایط اقتصادی و اشتغال زایی مطلوب می باشد.

وی در ادامه و در پیش بینی برداشت محصول امسال زعفران در این شهرستان بیان داشت: در سال ۱۴۰۰ با توجه به علت کاهش بارندگی‌ها پیش بینی می شود تا بین ۳۰ تا ۳۵ درصد حداقل کاهش تولید این محصول را داشته باشیم.
مرکز خرید حمایتی زعفران در رشتخوار راه اندازی شد

وی در رابطه با نحوه خرید حمایتی  این زعفران در شتخوار، افزود: با شروع و راه اندازی مرکز خرید زعفران در شهرستان زعفران امسالی بر اساس گرید تعریف شده خریداری خواهد شد.

اعظمی در ادامه تصریح کرد: قیمت حمایتی خرید انواع زعفران به ازای هر کیلوگرم به شرح ذیل میباشد، نگین صادراتی ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، نگین معمولی ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، شبه نگین ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پوشال مرغوب ۱۷ میلیون تومان، پوشال معمولی ۱۵ میلیون تومان و دسته ۱۴ میلیون تومان پیشنهاد این مدیریت برای بهره برداران و زعفران کاران عزیز است.

انتهای پیام/۴۰۰۹