سید محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت و گو با چهل ماه نیوز گفت:  امسال با کاهش ۱۰۰ هکتاری کاشت چغندر قند بهاره نسبت به پارسال، حدود ۷۵۰ هکتار چغندر دراراضی کشاورزی رشتخوار کشت شد.

اعظمی درادامه در رابطه با کاهش کشت این محصول بیان داشت: از دلایل کاهش سطح زیر کشت چغندر در سال جاری در رشتخوار می توان به خشکسالی های سال گذشته، قطعی برق چاه های کشاورزی در فصل تابستان و طوفان در این فصل اشاره کرد.

وی میزان عملکرد این محصول را امسال به طور متوسط در هر هکتار ۳۵ تن اعلام کرد و افزود: از کل اراضی زیر کشت شهرستان رشتخوار پیش بینی می شود بیش از  ۲۶ هزارتن چغندر برداشت شود.

وی در ادامه تصریح کرد: حدود یک هشتم سطح زیر کشت شهرستان به صورت مکانیزه و با دستگاه مخصوص برداشت می شود.

اعظمی درادامه به مزایا ومعایب برداشت مکانیزه اشاره وعنوان داشت: از جمله مزایای برداشت  مکانیزه می توان به اقتصادی بودن آن برای کشاورز اشاره نمود ولی با توجه به این که در این روش برداشت،سربرگ چغندر از دسترس خارج می شود و با توجه به خشکسالی های سال گذشته که با کمبود علوفه در شهرستان روبه رو هستیم، این عمل باعث می شود ازدسترس چرای دام ها خارج شود. همچنین برداشت به صورت مکانیزه باعث کاهش استفاده از نیروی انسانی در مزراع می شود و درنتیجه اقتصاد خانواده هایی که با نیروی کارگری و کاردر مزراع تامین می شود به مخاطره افتاده و بیکاری آن ها را در این شرایط به دنبال خواهد داشت.

درادامه اعظمی به پیمان چغندرکاران به کارخانجات قندر شهرستان های مجاور اشاره کرد و اذعان داشت: بیشترین پیمان با کارخانه های قند تربت حیدریه،مشهد،نیشابور و فریمان انجام می شود.

انتهای پیام/