بدون نظر
 
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی رشتخوار خبر داد؛
صدور سند شش دانگ قلعه تاریخی کریم آباد رشتخوار
تاریخ انتشار : ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ در ۲۲:۳۷
 
کامیاب گفت: سند مالکیت شش دانگ عرصه و اعیان قلعه تاریخی کریم آباد با مالکیت جمهوری اسلامی ایران و با حق بهره برداری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توسط اداره ثبت اسناد و املاک رشتخوار صادر گردید.

کاظم کامیاب مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رشتخوار در گفت و گو با چهل ماه نیوز؛ گفت: سند مالکیت شش دانگ عرصه و اعیان قلعه تاریخی کریم آباد با مالکیت جمهوری اسلامی ایران و با حق بهره برداری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توسط اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان رشتخوار صادر گردید.

کامیاب هدف از اخذ سند مالکیت برای آثار تاریخی توسط میراث فرهنگی را برنامه ریزی جهت حفاظت، حراست و مرمت بیشتر این بناها دانست و تصریح کرد: پروسه اخذ سند مالکیت این اثر تاریخی که به شماره ۲۹۲۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است در سال ۱۳۹۸ توسط دهیاری، شورای اسلامی و اهالی فرهنگ دوست روستای کریم آباد به میراث فرهنگی واگذار و سپس مراحل اخذ سند آن در دستور کار این اداره قرار گرفت و پس از پیگیریهای لازم در تاریخ ۱۴/۰۶/۱۴۰۰ سند شش دانگ عرصه و اعیان قلعه کریم آباد به مساحت ۷۹۳۲ مترمربع صادر گردید.

وی افزود: این اثر تاریخی از یادگاران دوره قاجار است که در ۵ کیلومتری جنوب شهر رشتخوار و در جنوب غرب روستای کریم آباد واقع شده است و پلان آن مستطیلی و دارای ۴ برج دایره ای شکل در چهار جهت اصلی و در ۲ طبقه است که حدود ۱۰ متر ارتفاع دارند. فضاهای داخلی قلعه توسط چهار حیاط و اتاق های پیرامون آن محدود و تعدادی از اتاق ها آراسته به تزئینات رسمی بندی، اندود گچ و نقاشی روی گچ می باشد.

کامیاب  با اشاره به اینکه قلعه کریم آباد مهمترین بنای تاریخی روستای کریم آباد است، اذعان داشت: تلاش می شود با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی هر ساله اعتباری ویژه به منظور مرمت و احیاء این قلعه تاریخی اختصاص یابد.

وی در ادامه یادآور شد: نصب تابلو راهنما و مرمت بخشی از برج و بارو و سردر ورودی این قلعه تاریخی از سال ۱۳۹۷ و در ۲ مرحله توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی و با مشارکت دهیاری و شورای اسلامی روستای کریم آباد صورت گرفته است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
صدور سند شش دانگ قلعه تاریخی کریم آباد رشتخوار کمک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیونی خیر سلامت در رشتخوار راه اندازی پروژه فیلتراسیون برای ۵۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است. قول سهمیه لیگ برتری والیبال برای رشتخوار/ استخر شنای رشتخوار تا دهه فجر به بهر‌ه برداری می‌رسد واکسیناسیون ۳۴ درصدی جمعیت تحت پوشش رشتخوار بر علیه بیماری کووید ۱۹  برداشت پسته از ۷ هزار هكتار باغات رشتخوار آغاز شد هیچ کمبود آبی در بخش جنگل رشتخوار وجود ندارد مسئولان نحوه توزیع خوارک دام یارانه‌ای در رشتخوار را بررسی کنند/ نتیجه ۲۰ سال استعمارگری آمریکا، سرگردانی امروز ملت افغانستان است کمک ۳۵۰ میلیون تومانی معادن خواف به بخش دیالیز رشتخوار اختتامیه دوره تخصصی حفظ و مفاهیم قران کریم در رشتخوار+ تصاویر برخورد با تغییرکاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در رشتخوار قطعی است شناسایی و برخورد با ۳ واحد صنفی متخلف در رشتخوار