محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت و گو با چهل ماه نیوز؛ با توجه به مشکلات پیش آمده برای دامداران در رابطه با تامین خوراک دام، از افزایش سطح زیر کشت محصول درت علوفه ای در این شهرستان خبر داد و گفت: در یک اقدام جهشی مقدار ۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی رشتخوار به کشت محصول ذرت علوفه ای  اختصاص پیداکرد که مقدار ۲۰ هکتار آن در مزرعه آستان قدس رضوی رشتخوار با دستگاه کف کاربه صورت ردیفی در تیرماه سال جاری کشت شده که پیش بینی می شود، میانگین عملکرد آن به حدود ۷۰ تن در هکتار برسد.

وی در ادامه بیان داشت: از آنجایی که تعداد ۲۱۰ هار راس دام سبک در شهرستان رشتخوار وجود دارد و تامین علوفه مورد نیاز این تعداد راس بر عهده دامداران عزیز است، سیلو کردن علوفه می تواند یکی از روش های مهم برای تامین علوفه دام در تمام طول سال باشد و از آنجایی که تغذیه کامل و صحیح مهم ترین عامل در رشد و وزن گیری دام است یک دامدار موفق باید توجه ویژه ای به تامین خوراک و علوفه های سالم برای دام های خود داشته باشد.

اعظمی با اشاره به ویژگی های محصول ذرت علوفه ای، تصریح کرد:  ذرت از جمله گیاهانی است که مورد توجه خاص دامداران منطقه بوده است. خصوصاً پس از پیدایش ارقام هیبرید با عملکرد بالا و کیفیت مطلوب، بسیاری از مؤسسه های تحقیقاتی در سراسر دنیا روی این محصول با ارزش سرمایه گذاری و فعالیت های مؤثری انجام داده اند که به موفقیّت های چشمگیری نیز دست یافته اند.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار با تاکید بر جایگزینی مناسب ذرت علوفه ای برای تامین خوراک دام، دامداران در رشتخوار یادآور شد: ذرت بعد از گندم و برنج سومین محصول زراعی دنیا ازنظر سطح زیر کشت و دومین محصول بعد از گندم از نظر میزان تولید است، که علاوه بر تامین دانه و علوفه ای مورد نیاز مرغداری ها و دامداری ها در صنعت غذایی، شیمیایی و دارویی نیز از اهمیت ویژه ای برخورداراست.

کشت ذرت علوفه ای در سال جاری در رشتخوار رشد چشمگیری داشته و این موضوع خبر خوبی برای دامدارن جهت تامین علوفه مورد نیاز بخش دامداری در این شهرستان خواهد بود.

انتهای پیام/۴۰۰۹