وی با تاکید بر اینکه ذرت از جمله گیاهانی است که همواره مورد توجه دامداران در منطقه بوده است، اظهار داشت: ذرت علوفه ای یک گیاه فصل گرم می باشد این گیاه تحمل یخبندان را ندارد و بین ۱۶ الی ۲۴ درجه رشد و تا دمای ۳۴ درجه را تحمل می کند.

اعظمی در ادامه پیش بینی عملکرد برداشت ذرت علوفه ای در رشتخوار را بالغ بر ۵۰ تن اعلام کرد و بیان داشت: از سطح ۴۰ هکتاری زیر کشت محصول ذرت علوفه ای در رشتخوار، مقدار ۲۰ هکتار آن در بخش آستانه، ۲۰ هکتار در مزرعه آستان قدس رضوی و سد شهید یعقوبی با دستگاه کف کار به صورت ردیفی در تیرماه سال جاری کشت و پیش بینی می شود که میانگین عملکرد آن به حدود ۵۰ تن در هکتار برسد.
وی در ادامه با تاکید بر تشویق دامداران به روی آوری به کشت این محصول خاطرنشان کرد: عدم تغذیه مناسب دام و یا استفاده از خوراک و علوفه های آلوده وبی کیفیت موجب اختلال در سیستم گوارشی دام شده و می تواند موجب تلف شدن آن و ضررهای هنگفتی برای دامدار شود، به همین دلیل واحد ترویج شهرستان سعی کرده است که با استفاده از شعارهای ترویجی و اطلاعیه های آموزشی که از طریق پیام رسان های داخلی منتشرمی شود، کشاورزان را تشویق به کاشت این محصول و دامداران را راغب به مصرف این علوفه نماید.
مدیر جهاد کشاورزی همچنین در ادامه در راستای طرح های حمایتی جهاد کشاورزی تصریح کرد: از ابتدای سال جدید تاکنون حدود ۷ هزار تن انواع نهاده های دامی یارانه ای بین دامداران، مرغداران و کارخانجات خوراک دام در شهرستان توزیع گردیده که شامل ۲۲۰۰ تن جو، ۳۱۰۰ تن ذرت، ۴۷۰ تن سبوس، ۸۰۰ تن کنجاله سویا، کنجاله کلزا توزیع گردیده است.
وی گفت: این نهاده ها توسط شرکت تعاونی تامین نیاز دامداران و با نظارت مستقیم اداره تولیدات دامی شهرستان بین بهره برداران توزیع شده است.
انتهای پیام/