بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار خبر داد؛
کشت ۳۰۰ کشت ۳۰۰ هکتاری محصول یونجه در رشتخوارمحصول یونجه در رشتخوار
تاریخ انتشار : ۰۳ تیر ۱۴۰۰ در ۱۵:۲۷
 
سید محمود اعظمی با تاکید بر پیش بینی برداشت 2700 تنی محصول یونجه در رشتخوار گفت: در راستای تامین علوفه مورد نیاز دام شهرستان، بیش از 300 هکتار از اراضی کشاورزی رشتخوار به کشت محصول یونجه اختصاص پیدا کرده است.

به گزارش چهل ماه نیوز، یونجه یکی از مهم ترین گیاهان علوفه ای برای دامداری در سطح جهان می‌باشد. زراعت یونجه برای کشورهایی که دارای دامداری های بزرگ و مدرن هستند، به عنوان زراعت استراتژیک محسوب می‌شود، به همین دلیل در بخش جنگل این شهرستان بیش از ۳۰۰ هکتار از اراضی این بخش به کاشت محصول یونجه اختصاص یافته است.

محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره به پیش بینی برداشت ۸ الی ۹ تن در هر هکتار از سطح زیر کشت محصول یونجه، در این شهرستان گفت: پیش بینی می شود بیش از ۲۷۰۰ تن یونجه خشک امسال از سطح ۳۰۰ هکتاری زیر کشت این محصول در رشتخوار برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در رابطه با نحوه کاشت این محصول، اظهار داشت: این محصول در فصل زمستان یک بار در ماه و در فصل تابستان دو بار در ماه برداشت و علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز ارسال می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه این محصول در راستای تامین علوفه مورد نیاز دام در سطح شهرستان زیر کشت رفته است، بیان داشت: بیش از ۳۵ هکتار از این میزان سطح کشت به روش ابیاری زیر سطحی دنبال شده است که علاوه بر مصرف آب تا حدود یک سوم ابیاری معمولی باعث افزایش عملکرد محصول نیز در این روش شده است.

اعظمی در ادامه افزود: یونجه گیاهی است چند ساله از خانواده بقولات دارای برگ‌های سه برگچه ای بیضی شکل، دارای شاخه های بلند، برگ های کوچک، دارای گل هایی به رنگ بنفش و سفید می‌باشد، که ارتفاع شاخه ها تا یک متر می‌رسد.

وی در خصوص ویژگی های بیشتر این گیاه یادآور شد: این محصول ریشه بسیار قوی دارد که تا عمق ۷ متری خاک نفوذ می‌کند و از این رو گیاهی بسیار مقاوم در برابر تنش های محیطی می‌باشد و به دلیل همزیستی نوعی باکتری بر روی ریشه های یونجه به نام ریزوبیوم موجب حاصل‌خیزی خاک و نیز تامین نیتروژن برای گیاه می‌گردد.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت : حتما قبل از کاشت آزمایش خاک انجام گیرد تا در صورت کم بود مواد غذایی و یا مناسب نبودن بافت خاک، اقدام به اصلاح گرددو حتما باید بستر کاشت را ۳ الی ۴ هفته قبل از کاشت ضد عفونی کرد. این ضد عفونی شامل مبارزه با علف های هرز، بذرهای علف هرز، حشرات، باکتری ها و قارچ های بیماری زا در خاک می‌باشد.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
کشت ۳۰۰ کشت ۳۰۰ هکتاری محصول یونجه در رشتخوارمحصول یونجه در رشتخوار تلاش دشمن برای کاهش مشارکت مردمی در انتخابات با شکست سنگینی مواجه شد بیش از ۸ هزار پرونده در دادگستری رشتخوار مختومه شد جشن میلاد امام رضا(ع) در رشتخوار تشکیل ۱۱ پرونده عرضه مرغ خارج از شبکه در رشتخوار/پرونده‌های تنظیمی جهت سیر مراحل قانونی به تعزیرات حکومتی ارسال شد مشارکت بالای ۸۲ درصدی مردم رشتخوار در انتخابات ۱۴۰۰ رئیسی؛ اولین رئیس قوه که بعد از سی سال وارد تالار بورس شد مشارکت های انتخاباتی در رشتخوار همواره پرشور و با درصد بالا بوده است/ ۶۲ صندوق فرآیند رای گیری در رشتخوار را دنبال می‌کنند ساخت پایگاه اورژانس جاده ای ۱۱۵ شهید مقنی پور رشتخوار به زودی آغاز می شود ۴۸ سری جهیزیه به همراه ۳۰۰ سبد غذایی در رشتخوار توزیع شد حضور پرشور در صحنه انتخاب تیری بر سینه دشمنان است دشمن را با مشارکت و انتخاب اصلح ناامید خواهیم کرد/ امتداد راه ما ادامه مسیر شهید سلیمانی‌‌ است