بدون نظر
 
با هدف تامین آب بخش کشاورزی و دام‌پروری؛
افتتاح بند خاکی آبنیه در رشتخوار با ظرفیت ۳۷۰ هزار متر مکعب آب/احداث بندهای خاکی راه حلی مناسب در شرایط کم آبی است
تاریخ انتشار : ۱۶ تیر ۱۴۰۰ در ۱۱:۱۳
 
طرح آبخیزداری مکانیک در روستای آبنیه از توابع بخش مرکزی رشتخوار با ظرفیت 370 هزار متر مکعبی ذخیره آب و با مبلغ 250 میلیون تومان افتتاح و بهره برداری شد

به گزارش چهل ماه نیوز، طرح آبخیزداری مکانیک با احداث بندخاکی در روستای آبنیه از توابع بخش مرکزی این شهرستان که توسط پیمانکار بخش خصوصی اجرا شده بود، با حضور مسئولان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان صبح امروز افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

سید محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در رابطه با اجرای این طرح گفت: این بندخاکی، حدود ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست خود را زیر پوشش قرار می دهد و با مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان به اتمام رسیده است.
وی افزود: حجم خاکریزی در این طرح ۳۰ هزار متر مکعب و گنجایش بند، ۳۷۰ هزار متر مکعب می باشد، که توان تامین ۳۰۰ هکتار از اراضی زیر پوشش خود را نیز دارد.
حسین عبدالله زاده رئیس منابع طبیعی رشتخوار نیز در حاشیه افتتاح این طرح بیان داشت:  یکی از راه حل های کارآمد و مناسب برای بهینه سازی استفاده از رواناب ها به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک، استفاده از سدهای خاکی کوچک است که ضمن کاهش خسارات ناشی از سیل، در تغذیه مصنوعی سفره آب زیر زمینی، احیای مراتع و بیابان زدایی موثر است.
عبدالله زاده با اشاره به کارایی و تاثیر بندهاب خاکی استاندارد در جهت تقویت سفره های زیر زمینی در منطقه، یادآور شد: در سال های اخیر، توسعه و بهره برداری از منابع آب و خاک در مناطق خشک و نیمه خشک، ضرورتی انکارناپذیر است، که بهره برداری از سیلاب های آنی در این مناطق یکی از این زمینه ها است. یکی از مسائلی مهمی که در زمینه طراحی مکان احداث این سازه های مهندسی در حوزه های آبخیز وجود دارد، بحث مکان یابی صحیح این سازه ها بر روی رودخانه اصلی حوزه می باشد.
رئیس منابع طبیعی رشتخوار هدف از اجرای این طرح را، حفظ آب و خاک ، کاهش اثرات سیلاب، تغذیه منابع آبی و به خصوص هدف اصلی را تاثیرگذاری آن روی قنات پایین دست به خصوص قنات یوسف آباد بیان کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
افتتاح بند خاکی آبنیه در رشتخوار با ظرفیت ۳۷۰ هزار متر مکعب آب/احداث بندهای خاکی راه حلی مناسب در شرایط کم آبی است پیش بینی برداشت ۶ تن عسل بهاره مرغوب در رشتخوار/۸۰۰ کلنی زنبور عسل در رشتخوار فعالیت می‌کنند یشرفت ۶۰ تا ۷۰ درصدی پروژه استخر شنای رشتخوار/استخر شنای رشتخوار تا پایان سال تکمیل می شود مرگ دامداری روستایی و مهاجرت به شهرها/ هشدار خرید دام‌ها توسط دلالان دانشگاه پیام نور رشتخوار نیازمند توجه وِیژه مسئولان است/افزایش رشته‌های کاربردی خواسته علاقمندان به تحصیل در رشتخوار دشمن بهانه‌اش موضوع هسته‌ای است/آمریکا با برجام به دنبال وقت تلف کردن است دومین روز از کنکور سراسری ۱۴۰۰ در رشتخوار با رقابت ۴۶۰ داوطلب تکذیب خبر کودک ربایی در رشتخوار آغاز مارتن کنکور سراسری در رشتخوار ۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی رشتخوار به کشت ذرت علوفه‌ای اختصاص پیدا کرد/ گزینه مناسب برای تامین خوراک دام ثبت۶ وقف جدید در سه ماهه نخست امسال در رشتخوار حمله منافقین به رأی‌دهندگان بی‌دفاع ایرانی با چراغ سبز سرویس‌های جاسوسی بود/ژست‌های حقوق بشری برای تطهیر چهره منافقین