بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار:
کشت ۵ هکتاری چغندر پاییزه در رشتخوار/ کشت چغندر پاییزه علاوه بر اشتغال، بی‌نیازی کشور در حوزه واردات شکر را به دنبال دارد
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ در ۱۲:۴۸
 
رشتخوار_ سید محمود اعظمی، گفت: بیش از 5 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان رشتخوار به کشت پاییزه چغندر قند اختصاص یافت، روی آوری به کشت پاییزه چغندر علاوه در صرفه جویی در مصرف آب، باعث ایجاد اشتغال و بی‌نیاز شدن کشور در حوزه واردات شکر می‌شود.

به گزارش چهل ماه نیوز، محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: با برنامه ریزی انجام شده امسال در راستای طرح های آزمایشی چند رقم چغندر پاییزه در سطح ۵ هکتار از مزارع آستان قدس رضوی در رشتخوار کشت شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از بهره‌وری‌های کشت پاییزه محصول چغندر میزان مصرف آب این محصول است، اظهار داشت: در کشت چغندر بهاره حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار متر مکعب آب استفاده می‌شود، اما در کشت پاییزه نهایتا ۴ تا ۵ هزار متر مکعب آب استفاده خواهد شد. اکثر مصرف آب چغندر در کشت پاییزه از طریق آب سبز یا همان بارندگی تامین می‌شود.

کشت پاییزه کاهش مصرف آب را در پی خواهد داشت

اعظمی به برنامه های مدیریتی در جهت کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی این شهرستان اشاره کرد و افزود: آب مهم ترین عامل محدودکننده کشاورزی کشور است. لذا، ضرورت دارد به کاهش مصرف آب در این بخش و افزایش کارآیی مصرف آب محصولات کشاورزی توجه ویژهای مبذول شود. چغندرقند بهاره درحال حاضر، در مناطقی کشت می شود که محدودیت آب شدیدتر بوده و افزایش سطح زیرکشت این گیاه در اکثر مناطق کشت بهاره با اصل حفظ منابع آب و خاک مغایرت دارد. بنابراین، در این مناطق باید به افزایش راندمان تولید در واحد سطح اهتمام ورزید، استفاده از پهنه های جدید تولید چغندر قند پاییزه، این امکان را به وجود می‌آورد که سطح زیرکشت این محصول در مناطق گرم و نیمه گرم افزایش یابد.

کشت پاییزه عملکرد برداشت را ثابت نگه داشته و هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار، یادآور شد: با عنایت به این موهبت الهی که کشور ما جزو نادر مناطقی است که امکان تولید چغندر قند بهاره و پاییزه در آن وجود دارد و مزیت های نسبی متعددی که در کشت پاییزه چغندرقند نهفته است، از جمله روش های پایدار جهت افزایش تولید شکر چغندری، افزایش سطح زیرکشت چغندر قند پاییزه است.

اعظمی گفت: همچنین در کشت بهاره چغندر شش تا هفت مرتبه سم‌پاشی علیه آفات صورت می‌گیرد، در حالی که در کشت چغندر پاییزه نهایتا دو مرتبه سم‌پاشی خواهیم داشت، در کشت پاییزه عملکرد برداشت را ثابت نگه داشته و هزینه‌های تولید را نیز کاهش می‌دهیم. کشاورز آب کمتری مصرف می‌کند اما درآمدش نسبت به کشت بهاره چغندر تغییری نمی‌کند.

کشت پاییزه چغندر باعث ایجاد اشتغال و بی نیاز شدن کشور در حوزه واردات شکر می شود

وی در ادامه با تاکید بر اینکه کشت محصولات پاییزه همچون جغندر باعث ایجاد اشتغال مولد و بی نیاز شدن کشور در حوزه شکر خواهد شد، اذعان داشت: کشت پاییزه باعث از بین رفتن تناوب کار در کارخانجات می‌شود، در حال حاضر برای کشت پاییزه از ۶ مجموعه کارخانه استان با یک کارخانه کار می‌کنیم. برای سال اول با یک کارخانه قرارداد بسته‌ایم که امیدواریم در سال‌های آتی این میزان توسعه پیدا کند و تناوب کار در کارخانه را از بین ببریم. همیشه کارخانجات شکر چند ماه کار می‌کردند و حدود ۶ ماه به کارگران خود بیمه بیکاری می‌دادند. اگر بتوانیم کشت پاییزه چغندر را توسعه دهیم، می‌توانیم اشتغال‌زایی بیشتری ایجاد کرده و از واردات شکر و خروج ارز از کشور نیز جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
کشت ۵ هکتاری چغندر پاییزه در رشتخوار/ کشت چغندر پاییزه علاوه بر اشتغال، بی‌نیازی کشور در حوزه واردات شکر را به دنبال دارد مسابقات لیگ دسته یک قهرمانی فوتسال استان در رشتخوار پیام رزمایش مشترک سپاه و ارتش، توان بالای ایران اسلامی در تقابل با زورگویان بود ۱۱۶ سبد معیشتی بین نیازمندان در رشتخوار توزیع شد توزیع ۱۰ تن روغن مایع جهت تنظیم بازار در رشتخوار/ ۴۰ تن روغن از ابتدای سال در رشتخوار توزیع شده است ورزشکاران روستای محمدآباد رشتخوار صاحب سالن ورزشی می‌شوند/ پیش‌بینی بهره‌برداری تا ماه آینده آئین سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) در نقاط مختلف رشتخوار+ تصاویر انقلاب اسلامی ایران از همه انقلاب‌های دنیا جدا است/ اسلام و پدیده انقلاب اسلامی پدیده الهی است تلاش برای رفع قسمتی از تحریم‌ها اثر گذاری موقتی دارد/ تلاش همگانی برای خنثی‌سازی تحریم‌ها ‌باید صورت پذیرد استفاده از سامانه هوشمند ضدتگرگ در بخش جنگل رشتخوار توزیع بیش از ۱۲۰۰ سبد معیشتی در قالب طرح مسجد سنگر سلامت در رشتخوار تشکیل ۵۰ صندوق قرض‌الحسنه در رشتخوار/ بانک اطلاعاتی مشاغل محلی جمع‌آوری شد