وی با اشاره به اینکه راه اندازی این خط ریلی موجب بهبود و تقویت روابط ایران و افغانستان، می‌شود، افزود: علاوه بر ارتباط خوب بین ۲ کشور از طریق راه آهن این طرح در سطوح بین المللی و منطقه ای نیز باعث تقویت در حوزه های مختلف خواهد شد و در افزایش ترانزیت و ارتباط ایران با کشورهای آسیای میانه بسیار موثر است.

احمدپور با تاکید بر بهره گیری از فرصت پیش آمده در این رابطه، بیان داشت: با عنایت به قرار گرفتن کشور افغانستان در نقطه ورود آسیای میانه راه اندازی خط ریلی خواف-هرات از منظر اقتصادی و سیاسی برای ایران دستاوردهای مثبت زیادی به دنبال دارد و باید از این فرصت حداکثر بهره را گرفت.

نماینده خواف و رشتخوار به ظرفیت و موقعیت معادن خواف در منطقه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با عنایت به ظرفیتهای عظیم معدنی در منطقه سنگان خواف و در افغانستان، بهره برداری از خط ریلی خواف-هرات در توسعه مبادلات مواد معدنی و انتقال مواد خام جهت فرآوری به کشورمان نقش زیادی دارد و بدون شک راه اندازی این خط ریلی به بهبود و تقویت رابطه ایران و افغانستان کمک می کند و همچنین می تواند در ارتباط کشورمان با آسیای میانه بسیار موثر باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: بهره برداری از این خط ریلی موجب کاهش بارترافیکی مرز زمینی دوغارون تایباد و کاهش مشکلات راننده کامیون ها در این مسیر می‌شود.

احمدپور در پایان با اشاره به ارتباط خوب و دوستی دیرینه ایران با کشور دوست و برادر افغانستان، گفت: با توجه به نزدیکی های فرهنگی میان مردم دو کشور دوست و برادر ایران و افغانستان که بیانگر ریشه های تاریخی و زبانی مشترک است، به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از هر طرحی که موجب استحکام روابط دو کشور شود استقبال می کنیم.

انتهای پیام/