بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار خبر داد؛
۷۵۰ هکتار ار اراضی کشاورزی رشتخوار زیر کشت محصول چغندر قند
تاریخ انتشار : ۰۱ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۰:۴۷
 
اعظمی گفت: امسال سطح زیر کشت چغندرقند در اراضی کشاورزی این شهرستان بالغ بر 750 هکتار است، که میانگین عملکرد برداشت این محصول از این سطح زیر کشت 40 تن در هر هکتار پیش بینی شده است.

به گزارش چهل ماه نیوز، سید محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: امسال سطح زیر کشت محصول چغندرقند در اراضی کشاورزی این شهرستان بالغ بر ۷۵۰ هکتار بوده است، که میانگین عملکرد برداشت این محصول از این میزان سطح زیر کشت ۴۰ تن در هر هکتار پیش بینی شده است.

اعظمی در ادامه گفت: با توجه به بحران آب و افت سفره‌های آب زیرزمینی در کشور، کشت نشایی چغندرقند با توجه به کاهش ۳ تا ۴ نوبت در آب آبیاری، محدودیت منابع تأمین آب و هم‌چنین ضرورت مصرف بهینه آب‌ در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان  قرارگرفته‌ است.

وی افزود: توسعه کشت‌های نشایی یكی از اولویت‌های سازمانی وزارت جهاد كشاورزی است و بر این اساس كشت چغندرقند با این روش در سطح ۴ هكتار برای نخستین بار در مزرعه آستان قدس رضوی این شهرستان آغازشده است.

اعظمی یادآور شد: كاهش طول دوره رشد، كاهش مصرف آب، كاهش آفات و بیماری‌ها و كاهش هزینه‌های مرحله كاشت و برداشت ازجمله مزایای كشت نشایی است و اگر كشت نشایی چغندرقند با تأخیر انجام شود مشكلی ایجاد نمی‌شود و نشا در فروردین و اردیبهشت در خزانه تهیه و به زمین اصلی منتقل می‌شود.

وی در ادامه افزود: یكی از مزیت‌های اصلی كاشت محصولات به‌صورت نشایی این است كه در خزانه تمامیِ اقدامات انجام و با كاهش طول دوره رشد، این محصول ۲ ماه سریع‌تر از روش كاشت مستقیم برداشت می‎شود.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار بابیان این‌که با اجرای این طرح از هدر روی بیش از ۴ هزار متر مکعب آب در هكتار جلوگیری می‌شود، یادآور شد: سرعت رشد چغندرقند در این حالت افزایش می‌یابد ، بنابراین عملكرد این محصول در هر هكتار در مقایسه با كشت مستقیم بذر سی درصد افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
۷۵۰ هکتار ار اراضی کشاورزی رشتخوار زیر کشت محصول چغندر قند مراسم عزاداری اولین روز ماه محرم در رشتخوار برگزار شد ۴ کشته و مصدوم در برخورد خودروی سواری نیسان با پراید در رشتخوار سرانجام برخی چهره‌های معروفی که سیدالشهدا(ع) را یاری نکردند چه شد؟  آغاز پویش ملی “آماده باش” در رشتخوار دومین روز از کنکور سراسری در رشتخوار نخستین روز کنکور ۹۸ در رشتخوار برگزار شد+ تصاویر برداشت محصولات جالیزی در سطح ۳۰۰ هکتار ار اراضی کشاورزی رشتخوار   انتظار ۱۷ ساله مردم یک روستا برای آسفالت/ “دریز” همچنان بدون راه دسترسی مناسب دوران اسارت اُبهت نیرو‌های سازمان منافقین را شکستند رشتخوار به‌عنوان منطقه هدف آبادانی و پیشرفت بنیاد مستضعفان انتخاب شد عصبانیت وزیر ارتباطات از ارزان شدن هزینه استفاده از اپلیکیشن های داخلی/جریمه همراه اول و ایرانسل برای تامین سود کمپانی های آمریکایی!/ جهرمی؛ وزیر ارتباطات یا بازاریاب اینستاگرام؟!