سید محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت و گو با خبرنگار چهل ماه نیوز؛ گفت: بهترین خاک برای پرورش هندوانه دیم ، زمین های شنی و رسی است، هندوانه را در خاک های مختلف می شود کاشت، اما خاک سبک و حاصلخیز را بیشتر می پسندد و کود دامی برای تولید هندوانه دیم فوق العاده مفید است.

اعظمی گفت: هندوانه یکی از محصولاتی است که مصرف آب مجازی نسبتا بالایی را به خود اختصاص می‌دهد، به طوری که برای تولید هر کیلوگرم هندوانه که به عنوان یکی از محصولات پر آب کشاورزی محسوب می‌شود، به طور میانگین ۳۰۰ لیتر آب استفاده می شود.

وی در ادامه افزود: کشت هندوانه دیم در فروردین ماه و برداشت آن در نیمه دوم تیرماه می تواند، علاوه بر حفظ ذخایر و منابع آبی کشور، نوید بخش حفظ بازارهای صادراتی این محصول و جلوگیری از واردات آن باشد.
مدیر جهاد کشاورزی  رشتخوار مهم ترین تفاوت و ویژگی خاص هندوانه‌های دیم در رشتخوار را هدایت بذرهندوانه به سمت آب و تولید هندوانه ارگانیک بدون استفاده از کود شیمیایی بیان کرد و گفت: در کشت معمولی هندوانه آب به سمت بذر هدایت و از کودهای شیمیایی استفاده می شود.

شایان ذکر است که امسال حدود ۵۰ هکتار ازاراضی بندهای خاکی این شهرستان در روستای اکبرآباد وهمچینن بعضی از روستاهای بخش جنگل زیرکشت این هندوانه رفته ومیانگین عملکرد آن حدود ۷ تن در هکتار بوده است.

انتهای پیام/