بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار خبر داد؛
برداشت محصولات جالیزی در سطح ۳۰۰ هکتار ار اراضی کشاورزی رشتخوار  
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۹
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: کار برداشت محصولات جالیزی در رشتخوار هرساله از نیمه مردادماه آغاز و تا اواسط تیرماه در سطح بیش از 300 هکتاری اراضی کشاورزی این شهرستان ادامه دارد.

 

به گزارش چهل ماه نیوز، محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در کفت و گو با خبرنگار ما، گفت: امسال سطح برداشت بیش از ۳۰۰ هکتاری کشت انواع محصولات جالیزی را در شهرستان رشتخوار شاهد هستیم.

اعظمی در ادامه افزود: محصولات جالیزی آب فراوانی را به مصرف می‌رسانند به‌عنوان‌مثال طوری که آمارها نشان می‌دهد، برای تولید هر کیلو هندوانه ۲۸۶ لیتر آب مصرف می‌شود البته طی یکی دو سال اخیر این میزان حدود ۴۰۰لیتر بود ولی اکنون با شیوه‌های نوین آبیاری این میزان به حدود ۲۸۶ لیتر رسیده است.

وی یادآور شد: در چنین وضعیتی به نظر می‌رسد، باید سیاست‌های اصلاح الگوی کشت و اعمال محدودیت کاشت محصولات پرآب بر ازجمله جالیزی به‌ویژه خربزه و هندوانه جدی‌تر دنبال شود و در صورت صدور مجوز کشت این محصولات در مناطق مجاز و یا اراضی مجهز به سیستم‌های آبیاری نوین، حداقل شرایط برای صادرات این نوع محصولات و ارزآوری به کشور فراهم شود، البته این سیاست باید بسیار حساب‌شده اعمال و پیش برود تا شاهد پدیده صادرات حجم بالای آب مجازی در شرایطی که کشور با بحران کم‌آبی روبروست نیز نباشیم.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: محدودیت شدید منابع آبی در کشور ایجاب می‌کند که به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف این سرمایه ملی در حوزه کشاورزی کاشت نشاء ترویج یابد ازاین‌رو کاشت نشای جالیزی در این شهرستان با افزایش روبه‌رو بوده است به‌طوری‌که امسال حدود ۴۰ هکتار کشت نشایی خربزه را در مزرعه آستان قدس رضوی و سایر مزارع شهرستان شاهد بوده‌ایم.

وی، افزود: صرفه‌جویی در مصرف آب، مدیریت مطلوب‌تر آفات و بیماری‌ها، تقویت سیستم ریشه بندی گیاهان، افزایش عملکرد، تراکم مناسب بوته و استفاده کارآمدتر از زمین و عدم نیاز به تنک کردن، حذف آسیب فیزیکی و حداقل توقف رشد در مرحله انتقال به مزرعه، یکنواختی بیشتر در محصول که به‌طورمعمول درکشت مستقیم کم‌تر مشاهده می‌شود، صرفه‌جویی در مصرف بذر، کاهش هزینه برای نیروی انسانی و تولید و عرضه محصول به بازار پیش از موعد معمول(زودرس) از مهم‌ترین مزایای این نوع کشت است.

اعظمی گفت: افزایش بهره‌وری آب به معنی افزایش میزان عملکرد به ازای آب مصرفی است و استفاده از روش کشت نشائی محصولات جالیزی راهی است که می‌تواند موجب صرفه‌جویی ۱۰ تا ۱۵ درصدی آب شود.

وی با توضیح این‌که استفاده از روش کشت نشائی مرحله کاشت گیاه را کوتاه می‌کند و از این طریق آب کمتری مصرف می‌شود، افزود: استفاده از این روش درکشت علاوه بر کاهش آب، مصرف نهاده‌ها را نیز کم کرده، به‌نحوی‌که میزان مصرف بذر محصولات جالیزی در هر هکتار به یک‌ششم تنزل یافته، همچنین هزینه برخی از عملیات زراعی مانند وِجین نیز با استفاده از روش کشت نشائی کاهش قابل‌توجهی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: صرفه‌جویی اقتصادی در استفاده از روش کشت نشائی در هر یک از محصولات جالیزی متفاوت است چراکه هزینه به‌کارگیری این روش در کاشت محصولات تابعی از تعداد نشاء مورداستفاده است، به‌طور مثال در محصولاتی مانند هندوانه و خربزه تعداد نشای مصرفی حدود ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ در هکتار است که هرکدام میزان هزینه اقتصادی متفاوتی دارند اما، در همگی این محصولات صرفه‌جویی ۱۰ تا ۱۵ درصدی آب با استفاده از روش کشت نشاء اتفاق می‌افتد که از اولویت‌های این مدیریت به شمار می‌رود.

 

وی یکنواخت و منظم بودن سطح مزرعه، رعایت فاصله بوته‌ها، صرفه‌جویی در تعداد دفعات وِجین و آبیاری مزرعه، تولید محصول یکدست، خاصیت انبارداری بالا و برداشت زودهنگام به همراه قیمت مناسب را از دیگر مزایای کشت نشایی اعلام کرد و گفت: برداشت زودهنگام سبب شده محصولاتی که با این روش کشت می‌شوند از بازارپسندی خوبی برخوردار شده و سود بیشتری را نصیب کشاورزان کنند.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
برداشت محصولات جالیزی در سطح ۳۰۰ هکتار ار اراضی کشاورزی رشتخوار   انتظار ۱۷ ساله مردم یک روستا برای آسفالت/ “دریز” همچنان بدون راه دسترسی مناسب دوران اسارت اُبهت نیرو‌های سازمان منافقین را شکستند رشتخوار به‌عنوان منطقه هدف آبادانی و پیشرفت بنیاد مستضعفان انتخاب شد عصبانیت وزیر ارتباطات از ارزان شدن هزینه استفاده از اپلیکیشن های داخلی/جریمه همراه اول و ایرانسل برای تامین سود کمپانی های آمریکایی!/ جهرمی؛ وزیر ارتباطات یا بازاریاب اینستاگرام؟! توزیع بیش از ۶ هزار غذای گرم در رشتخوار/ ۱۹۰ سبد غذایی بین بیماران صعب العلاج در رشتخوار توزیع شد کمک ۱۸۰ میلیون ریالی خیرین سلامت در رشتخوار خیرین نذورات ماه محرم امسال را در بحث کمک مومنانه صرف کنند  مشکلات آب دامداران بخش جنگل رشتخوار به زودی حل می شود کشت ۳۴ هکتاری گیاه آفتابگردان در رشتخوار مراسم تجلیل از خبرنگاران در رشتخوار برگزار شد+ تصاویر ۲ هزار پرس غذای گرم بین محرومین در رشتخوار توزیع می‌شود