بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار خبر داد؛
کشت ۲۵۰۰ هکتاری پنبه در مزارع رشتخوار
تاریخ انتشار : ۰۵ تیر ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۲
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در حاشیه بازدید مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از اراضی پنبه در این شهرستان، گفت: کشت نشایی پنبه به صورت آزمایشی در مزارع رشتخوار اجرا و به صورت کلی بیش از 2500 هکتار از اراضی کشاورزی در این شهرستان به کشت پنبه تخصیصی پیدا کرده است.

به گزارش چهل ماه نیوز؛ محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار صبح امروز در حاشیه بازدید مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از اراضی پنبه این شهرستان، با اشاره به سطح زیر کشت ۲۵۰۰ هکتار انواع پنبه در رشتخوار، گفت: کشت پنبه به روش نشایی هم اکنون در سطح یک هکتار از اراضی این شهرستان به صورت آزمایشی دنبال شده که روی آوری به این روش کشت و دستیابی به موفقیت درآن می‌تواند، در کاهش مصارف آب کشاورزی منطقه کمک شایانی به ما داشته باشد.

وی در ادامه، افزود: در کشت نشایی بذرها در محیط دیگری جز زمین پرورش یافته و تبدیل به نشا می شوند و سپس به زمین مورد نظر منتقل می‌شود، ولی در روش رایج کشت پنبه در کشور، بذرهای محصول مستقیما به زمین پاشیده می‌شود.

ابراهیم هزار جریبی معاون امور زراعت طرح پنبه كشور نیز کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب، کاهش ۸۰ درصدی مصرف بذر، برداشت زودرس و بالارفتن راندمان تولید را از مهم‌ترین مزایای کشت نشایی پنبه  عنوان کرد و افزود: برداشت محصول پنبه به صورت کشت نشایی بعد از مدت ۹۰ روز بوده و این طرح براساس نتایج دو سال کار تحقیقاتی کارشناسان مرکز تحقیقات اجرایی شده است.

وی تصریح کرد: راندمان تولید کشت نشایی پنبه ۳ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم وش بوده که تفاوت زیادی با کشت عادی پنبه که میزان برداشت در هر هکتار یک هزار و ۸۰۰ کیلوگرم وش است، دارد.

هزارجریبی در ادامه، گفت: کوتاه شدن زمان کاشت، داشت و برداشت، نقش موثر کشت پنبه در رعایت تناوب زراعی و صرفه جویی در مصرف آب از جمله مزایای اجرای طرح کشت نشایی پنبه است.

وی با بیان این که کشت نشایی پنبه ویژه فصل تابستان است، یادآور شد: کاهش ۲۰ تا ۳۰ روزه ماندگاری گیاه در زمین، صرفه جویی ۱۵ تا ۲۰ درصدی درمصرف آب، کاهش مصرف بذر (از ۴۰ به ۶٫۷ کیلوگرم) تراکم یکنواخت نشاء در مزرعه و حذف یک مرحله کنترل آفت از مزایای کشت نشایی گیاهان زراعی است.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
اجرای طرح مدرسه پویا در یکی از مدارس عشایری رشتخوار برای اولین بار در کشور کشت ۲۵۰۰ هکتاری پنبه در مزارع رشتخوار برخورد با رانت‌خواران و دانه‌درشت‌ها مردم را به توسعه عدالت امیدوار کرد/ مجلس انقلابی از اقدامات امیدبخش قوه قضائیه حمایت می‌کند طرح المان شهدای گمنام در رشتخوار هنوز اجرایی نشده است شناسایی و برخورد با ۵ واحد متخلف آرایشگری در رشتخوار حوزه علمیه سنگر تبلیغی، فرهنگی جامعه است/ مهلت ثبت‌نام در مراکز حوزه علمیه تا ۶ تیرماه ادامه دارد امنیت و معیشت؛ دو خواسته مهم مردم کردستان کرد کُشی؛ رسم جنایتکاران پژاک فرار از ارتفاعات آلانه و حاجی عمران در پی حملات دو روز گذشته سپاه آمریکا تنها به دنبال نام ایالت متحده است، هیچ اتحادی بین آنها وجود ندارد سوگواری مردم رشتخوار در سالروز شهادت صادق آل محمد (ع) لاشه‌های مرغ رها سازی شده در اطراف شهر رشتخوار به صورت بهداشتی معدوم سازی شد