بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار خبر داد؛
برداشت ۲۰ هزار تن گندم در رشتخوار
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۷
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: در پی بارش‌های خوب ابتدای سال جاری و تلاش‌های تیمی کارشناسان جهاد کشاورزی، با برداشت 20 هزار تن گندم در رشتخوار نسبت به سال گذشته، افزایش 2 هزار تنی عملکرد برداشت محصول را در این شهرستان شاهد هستیم.

به گزارش چهل ماه نیوز، محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار، گفت: به حول و یاری خدای بزرگ امسال فصل دروی غلات شهرستان رشتخوار با موفقیت هرچه تمام تر به اتمام رسید و خوشبختانه از نظر میزان عملکرد محصولات نسبت به سال گذشته با توجه به بارش های خوب ابتدای سال جاری و تلاش‌های کارشناسان جهاد کشاورزی در رشتخوار جهش خوبی را داشته ایم.

اعظمی گفت: امسال با برداشت ۲۰ هزار تن گندم در بحث تولید این محصول نسبت به سال گذشته ۲ هزار تن افزایش عملکرد در واحد سطح را شاهد بودیم، که این نشان از زحمات و تلاش‌های کلیه کارشناسان در مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی رشتخوار را دارد.

وی با اشاره به اینکه محصول تحویلی در دو سیلوی جنت آباد بخش جنگل و سیلوی ذخیره محصول گندم در مرکز شهرستان دنبال شده است، گفت: ضرورت خودکفایی در تولید گندم درحالی است که پیش‌بینی می‌شود، جمعیت جهان تا چند سال آینده به رقم ۸ میلیارد نفر برسد و با افزایش مداوم جمعیت در کشور ما هم، نیاز به مواد غذایی روز به ‌روز در حال افزایش است، در بخش کشاورزی ما برای ارتقای امنیت غذایی و خودکفایی واقعی در تولید محصولات کشاورزی به طور جدی نیازمند ساخت انبارها، سیلوها و توسعه صنایع فرآوری و تبدیلی کشاورزی، نگهداری درست محصولات کشاورزی، توسعه و تجهیز شبکه‏ های حمل و نقل، توسعه مکانیزاسیون، تنوع بخشی به الگوهای تولید و عرضه مطلوب غذا، آموزش و ترویج، تغذیه و مصرف درست در خانوارهای شهری و روستایی هستیم.

وی یادآور شد: با توجه به شرایط خاص کشور ما و افزایش جمعیت، صرفا با افزایش سطح زیرکشت نمی‏توانیم به خودکفایی حقیقی در تولید محصولات کشاورزی دست یابیم، زیرا مهم‌ترین رکن خودکفایی درست مصرف کردن مواد غذایی و محصولات کشاورزی و در راس آن جلوگیری از ضایعات و دورریز این مواد است.

اعظمی تصریح کرد: رسیدن به خودکفایی در مورد این محصول که در سال‌های اخیر نصیب ایران شد، از اهداف مهم بخش کشاورزی ایران بوده است و بر این اساس، افزایش تولید توانسته است، نقش مهمی‌ ایفا کند، اما هنوز تولید به میزان دلخواه نرسیده است.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: افزایش تولید نیز از راه گسترش نهاده‌هایی چون زمین و سرمایه یا ایجاد فناوری‌های نوین با محدودیت‌هایی روبه‌روست و شاید بهبود کارایی فنی یا همان به دست آوردن تولید بیشتر از مجموعه ثابتی از عوامل تولید یکی از مناسب‌ترین راه‌ها به شمار آید.

وی همچنین افزود: خودکفایی در تولید گندم همانند هر محصول دیگری نیازمند بهره‌بری درست از عوامل علمی ‌و فناوری دارد. ارتقای دانش و مهارت تولیدکنندگان و استفاده از فناوری‌های نوین، استفاده از تجربیات موفق جهانی در تولید، عرضه و مصرف گندم و نان و انجام پژوهش‌های مرتبط در زمینه فرآوری و مصرف گندم از جمله این عوامل هستند، با کمک این عوامل می‌توان به مناسب‌ترین گزینه برای دستیابی به توسعه کشاورزی یعنی به دست آوردن حداکثر محصول از مجموعه ثابتی از عوامل تولید رسید. به این مفهوم که از بیشترین ظرفیت بالقوه در امر تولید از طریق بهبود کارایی فنی استفاده شود.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
برداشت ۲۰ هزار تن گندم در رشتخوار مهمترین رسالت شورای نگهبان پاسداری و حراست از اسلامیت و جمهوریت نظام است «تعرض به یک زن» باند «امیر آلمانی» را لو داد/ اعضای این باند چرا به اعدام محکوم شدند؟ بازداشت ۵ نفر به دلیل تدارک عروسی در رشتخوار شبکه شاد، مهمان اوقات فراغت ۷۰۰ دانش آموز رشتخواری در تابستان عفاف و حجاب گران‌بها‌ترین سرمایه برای کسب امنیت اجتماعی است عفاف و حجاب سدی محکمی در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن است/ رشتخوار نیازمند پارک مخصوص بانوان جهت گذران اوقات فراغت بانوان است مادر شهید احمدی مهمان فرزند شهیدش شد مرحله دوم مرمت مسجد تاریخی وکیل در رشتخوار در حال اتمام است رشتخوار به وضعیت قرمز کرونایی بازگشت/ محدودیت‌های شدید بهداشتی در رشتخوار اجرا می‌شود مسیر «جنگل» رشتخوار در حد جاده روستایی است بانک‌ها همکاری لازم را جهت پرداخت آسان تسهیلات به مردم داشته باشند