بدون نظر
 
سرپرست دفتر شورای نگهبان در رشتخوار:
مهمترین رسالت شورای نگهبان پاسداری و حراست از اسلامیت و جمهوریت نظام است
تاریخ انتشار : ۲۶ تیر ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۹
 
سرپرست دفتر شورای نگهبان در رشتخوار، گفت: شورای نگهبان طی چهار دهه فعالیت خود همواره در مقابل دشمنان خارجی و مخالفان داخلی ایستادگی و مقاومت کرده و به خاطر همین مقاومت و پایداری است، که همواره به بهانه های مختلف مورد هجمه دشمنان قرار می گیرد.
به گزارش چهل ماه نیوز، غلام‌محمد شیخی مسئول دفتر شورای نگهبان در رشتخوار، همزمان با ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس این نهاد، گفت: شورای نگهبان یکی از نهاد های مهم و تاثیر گذار در حفظ و حراست نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در ۲۶ تیر ماه ۱۳۵۹ با ترکیب ۶ نفر فقیه عادل و آگاه به مقتضیات زمان و ۶ نفر حقوقدان در رشته های مختلف حقوقی آغاز به کار کرد.
وی در ادامه افزود: این نهاد(شورای نگهبان) یکی از مهمترین نهاد های حکومتی در نظام اسلامی ایران به شمار می آید و شباهت زیادی با بعضی از نهاد های حافظ قانون اساسی در تعدادی از کشور ها دارد چرا که در قوانین اساسی بعضی از کشور ها نیز نهاد هایی به نام (دادگاه قانون اساسی) (شورای قانون اساسی) (دیوان قانون اساسی) و نظایر آن پیش بینی شده است که با وجود برخی از تفاوت ها از حیث ساختار و نوع مسئولیت ها با یکدیگر شباهت های فراوانی دارند.
شیخی همچنین یادآور شد: شورای نگهبان در قانون اساسی جمهوری اسلامی که میثاق ملی و الهام گرفته از احکام نورانی اسلام است دارای جایگاه ویژه و منحصر به فردی است به طوریکه در ۲۱ اصل از اصول قانون اساسی عنوان شورای نکهبان آمده است، و قانون اساسی مسئولیت های سنگین و سرنوشت سازی را در نظام اسلامی بر عهده این نهاد گزاشته است، که مهمترین وظیفه و رسالت آن پاسداری و حراست از اسلامیت و جمهوریت نظام و صیانت از قانون اساسی است
مسئول دفتر شورای نگهبان در رشتخوار در ادامه گفت: شورای نگهبان با بررسی و انطباق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی به شرع مقدس از تصویب قوانین مغایر شرع و قانون اساسی جلوگیری می کند و با نظارت بر انتخابات (ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، خبرگان و…) اجازه دخل و تصرف در انتخابات از سوی کانون های قدرت و ثروت را نمی دهد.
وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان از ورود افراد فاقد صلاحیت و بد خواهان نظام اسلامی به ارکان حکومت اسلامی جلوگیری می نماید، اظهار داشت:  به فرموده مقام معظم رهبری نهاد شورای نگهبان (ضامن جمهوریت و اسلامیت نظام است).
شیخی همچنین در ادامه گفت: شورای نگهبان طی چهار دهه فعالیت خود همواره در مقابل دشمنان خارجی و مخالفان داخلی که به دنبال نفوذ و استحاله ارزش های انقلاب اسلامی و کند کردن حرکت انقلاب بوده و هستند ایستادگی و مقاومت کرده و به خاطر همین مقاومت و پایداری است که همواره به بهانه های مختلف مورد هجمه دشمنان قرار می گیرد.
وی ادامه داد: شورای نگهبان بعد از فرمان مقام معظم رهبری در خصوص ایجاد تشکیلات ثابت قوی و چابک در سال ۱۳۸۰و به منظور نظارت دقیق بر برگزاری انتخابات (ریاست جمهوری . مجلس شورای اسلامی . مجلس خبرگان و…) اقدام به ایجاد و راه اندازی دفاتر نظارت و بازرسی انتخابات در شهرستان ها کرد، که این مجموعه تشکیلاتی کاملا مردمی بوده که در طول سال با برگزاری همایشها و جلسات آموزشی با ناظرین در حوزه مباحث تخصصی انتخابات اعتقادی . اخلاقی و …ارتباط داشته و شبکه نظارت و ناظرین را فعال و به روز نگه می دارد.

شیخی تصریح کرد: دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان رشتخوار در سال ۱۳۸۲ راه اندازی گردید و از آن زمان با جذب نیرو های متعهد و ولایی بر برگزاری و فرایند اجرای انتخابات ها مختلف نظارت دقیق داشته است در انتخابات اسفند ماه ۹۸ به ازای هر شعبه اخذ رای بین ۳ تا ۵ نفر در شعب اخذ رای به عنوان ناظر بر اجرای انتخابات نظارت دقیق و کاملی داشته اند که الحمدالله انتخابات در سلامت کامل برگزار گردید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مهمترین رسالت شورای نگهبان پاسداری و حراست از اسلامیت و جمهوریت نظام است «تعرض به یک زن» باند «امیر آلمانی» را لو داد/ اعضای این باند چرا به اعدام محکوم شدند؟ بازداشت ۵ نفر به دلیل تدارک عروسی در رشتخوار شبکه شاد، مهمان اوقات فراغت ۷۰۰ دانش آموز رشتخواری در تابستان عفاف و حجاب گران‌بها‌ترین سرمایه برای کسب امنیت اجتماعی است عفاف و حجاب سدی محکمی در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن است/ رشتخوار نیازمند پارک مخصوص بانوان جهت گذران اوقات فراغت بانوان است مادر شهید احمدی مهمان فرزند شهیدش شد مرحله دوم مرمت مسجد تاریخی وکیل در رشتخوار در حال اتمام است رشتخوار به وضعیت قرمز کرونایی بازگشت/ محدودیت‌های شدید بهداشتی در رشتخوار اجرا می‌شود مسیر «جنگل» رشتخوار در حد جاده روستایی است بانک‌ها همکاری لازم را جهت پرداخت آسان تسهیلات به مردم داشته باشند مشاهده پرنده نادر و در خطر انقراض در محیط زیست رشتخوار