بدون نظر
 
کاظم کامیاب خبر داد؛
۱۳ اثر تاریخی رشتخوار در انتظار ثبت ملی
تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱۰:۵۵
 
مدیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی رشتخوار از تهیه پرونده 13 اثر تاریخی این شهرستان جهت ثبت در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش چهل ماه نیوز، کاظم کامیاب، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رشتخوار، در رابطه با آثار تاریخی در نوبت ثبت ملی این شهرستان، گفت: فرایند ثبت ۱۰ اثر تاریخی در رشتخوار انجام و توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی برای وزارتخانه ارسال شده است.

وی افزود: رشتخوار از حیث پیشینه و قدمت آثار تاریخی و تنوع آنها جایگاه بسیار خوبی دارد به طوری که در استان به لحاظ وجود آثار تاریخی جزء شهرستان های با بیشترین آثار تاریخی محسوب می شود.

کاظم کامیاب در ادامه گفت: از این تعداد پرونده ۷ اثر مربوط به محوطه های تاریخی، ۳ اثر مربوط به بناهای تاریخی از جمله ۱ حمام تاریخی، ۱ خانه تاریخی و ۱ آب انبار و ۲ اثر ناملموس(معنوی) شامل بازی بومی کلاه نمدی کریم آباد و پخت نان کاجیره و ۱ اثر طبیعی شامل درختان سرو امامزاده میر قوام الدین نوق است.

وی یادآور شد: از جمله آثار شهرستان جهت ثبت در فهرست میراث طبیعی درختان سرو امامزاده میر قوام الدین است که در سال گذشته پرونده آن انجام شده است و در سال جاری نیز پرونده آبگرم پیریاهو و آبشار علی آباد دامن جهت ثبت در فهرست میراث طبیعی تهیه و ارسال می گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رشتخوار گفت: امسال ۲ اثر ناملموس شهرستان از جمله بازی بومی کلاه نمدی کریم آباد و پخت نان کاجیره جهت ثبت در فهرست آثار ناملموس (معنوی) به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی ارسال شده است. و برنامه ریزی لازم جهت ثبت ۲ اثر ناملموس دیگر شهرستان شامل نخل گردانی در جنگل و مراسم زعفرجنی در رشتخوار در حال تهیه جهت ارسال به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان است.

کامیاب با اشاره به روند ثبت آثار تاریخی شهرستان نیز گفت : تاکنون ۲۱ اثر تاریخی شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که مسجد جامع رشتخوار، محوطه تاریخی جیزد و خانه تاریخی قرائی از جمله مهمترین آثار ثبت شده هستند.

وی گفت: از ۱۳ پرونده ای که تهیه شده ۷ مورد مربوط به بخش مرکزی و ۶ مورد دیگر مربوط به بخش جنگل شهرستان رشتخوار است.

انتهای پیام/

  • نمایی از ضلع جنوبی1
  • نمایی_از_آجرکاری_زیر_سقف_کلاه_فرنگی_یا_روشنک
  • نمایی از شاه نشین ضلع جنوبی
  • حوض شاه نشین ضلع جنوبی
لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
۱۳ اثر تاریخی رشتخوار در انتظار ثبت ملی کمربندی رشتخوار گرفتار پیچ و خم مشکلات دستگیری ۹ نفر خرده فروش مواد مخدر در طرح پاکسازی نقاط آلوده در رشتخوار اجرای سنگ فرش و آجرفرش قلعه تاریخی سنگان رشتخوار دومین مرحله از رزمایش مواسات و کمک مومنانه در رشتخوار+ تصاویر توزیع بیش از ۷۰۰ سبد معیشتی در رشتخوار آغاز شد گلایه زعفران‌کارن رشتخواری از روند پرداخت مطالبات در طرح خرید حمایتی، همچنان ادامه دارد زمان واریز سپرده مسکن ملی اعلام شد/ رقم تسهیلات تغییری نکرد برای اولین بار کشت چای ترش در مزارع رشتخوار کلید خورد/ مشکلی در تامین کود بهاره کشاورزان در رشتخوار نداریم برخی از دانش آموزان همچنان در ۲ ماه ابتدای سال تحصیلی خود به سر‌ می‌بردند تجلی زیبای بهار در طبیعت بكر شهرستان رشتخوار+ تصاویر ۱۱ تن گوشت طرح تنظیم بازار در رشتخوار توزیع می‌شود