بدون نظر
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار خبر داد؛
کاشت ۱۳ هکتاری یونجه برای اولین بار در رشتخوار
تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱۰:۳۰
 
مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار، گفت: برای اولین بار در رشتخوار، مزرعه آستان قدس رضوی اقدام به کاشت یونجه به روش آبیاری زیر سطحی در سطح 13 هکتار کرده است، که در صورت موفقیت در هر هکتار حدود 10 تن یونجه خشک برداشت خواهد شد.

به گزارش چهل ماه نیوز، محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: برای اولین بار در شهرستان رشتخوار، مزرعه آستان قدس رضوی اقدام به کاشت یونجه به روش آبیاری زیر سطحی در سطح ۱۳ هکتارکرده است، که در صورت موفقیت هر هکتار حدود ۱۰ تن یونجه خشک با قیمت ۳۵ هزار ریال برداشت خواهد شد.

وی در تشریح روش کاشت این محصول گفت: معمولا از این روش آبیاری در مناطق نامساعد با شیب تند استفاده می شود زیرا آبیاری سطحی در فشارهای مختلف کار می کند و مناسب برای شرایط سخت جغرافیایی است.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در ادامه افزود: آبیاری زیرسطحی دارای مزایای زیادی است. از جمله باعث کاهش مصرف آب می شود. زیرا در روش آبیاری زیرسطحی از تبخیر آب جلوگیری می شود و آب مستقیماً به ریشه می رسد و باعث می شود رسوب و املاح معدنی کاهش یابد و موجب افزایش بازدهی می شود.

اعظمی یادآور شد: در روش آبیاری زیرسطحی فقط خاک ریشه مرطوب و بقیه قسمت های زمین خشک می ماند که این روند، از تولید قارچ در خاک جلوگیری می کند. همچنین چون آب سریع تر به ریشه ی گیاه می رسد، در رشد گیاه مؤثر بود و محصول با کیفت و سالم تری تولید می شود. در این روش چون خاک شسته نمی شود پس خاک‌های اطراف ریشه متراکم نبوده و موجب رسیدن هوا به ریشه می شود که این مورد نیز در تولید محصول با کیفت اثرگذار است.

وی در ادامه اذعان داشت: در این روش قطره چکان ها مواد شیمیایی را به ریشه منتقل می کنند و در این حالت هیچ مقداری از سموم شیمیایی هدر نمی رود و نیاز به مصرف زیاد سم و کود نیست. سطح خاک خشک می باشد و امکان رویش علف هرز وجود ندارد پس نیاز به استفاده از سموم برای از بین بردن علف هرز نیز کم می شود.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار همچنین در مورد عمر بیشتر تجهیزات، گفت: در این روش چون اجزا در زیر سطح خاک قرار می گیرند نور خورشید کمتر به آن ها صدمه می زند. تغییرات دمایی کمتری را تجربه می کنند و امکان آسیب در اثر رفت و آمد ماشین های کشاورزی نیز کاهش می یابد و چون قطره چکان ها در زیر سطح خاک قرار می گیرد تبخیر آب نداریم و املاح و رسوبات تشکیل نمی شوند.

اعظمی در پایان گفت: در آبیاری قطره ای در اطراف قطره چکان جلبک تشکیل می شد ولی در این روش چون به قطره چکان نور نمی رسد جلبک در اطراف آن رشد نمی کند و از دیگر مزایای این روش، کاهش نیاز به نیروی کارگر می باشد زیرا نیازی برای حذف علف هرز و کنترل آبیاری نداریم. همچنین به نسبت روش های دیگر نیاز به تعمیرات کمتری دارد که موجب کاهش هزینه ها می‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
کاشت ۱۳ هکتاری یونجه برای اولین بار در رشتخوار آغاز فصل پشم چینی گوسفندان در رشتخوار+ تصاویر سومین مرحله رزمایش مواسات، همدلی و کمک مومنانه در رشتخوار+ تصاویر توزیع ۱۶۰۰ بسته معیشتی بین محرومین و افراد دچار آسیب از ویروس کرونا در رشتخوار تحلیل سهام پدیده در بورس از دیدگاه قانونی و اقتصادی ۱۳ اثر تاریخی رشتخوار در انتظار ثبت ملی کمربندی رشتخوار گرفتار پیچ و خم مشکلات دستگیری ۹ نفر خرده فروش مواد مخدر در طرح پاکسازی نقاط آلوده در رشتخوار اجرای سنگ فرش و آجرفرش قلعه تاریخی سنگان رشتخوار دومین مرحله از رزمایش مواسات و کمک مومنانه در رشتخوار+ تصاویر توزیع بیش از ۷۰۰ سبد معیشتی در رشتخوار آغاز شد گلایه زعفران‌کارن رشتخواری از روند پرداخت مطالبات در طرح خرید حمایتی، همچنان ادامه دارد