بدون نظر
 
مسئول میراث فرهنگی رشتخوار خبر داد؛
اجرای سنگ فرش و آجرفرش قلعه تاریخی سنگان رشتخوار
تاریخ انتشار : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱۰:۳۱
 
کاظم کامیاب از اجرای طرح سنگ فرش و آجرفرش معابر، جهت بهسازی و ترمیم قلعه تاریخی سنگان رشتخوار خبر داد.

 

به گزارش چهل ماه نیوز، کاظم کامیاب، مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رشتخوار در گفت و گو با خبرنگارما، گفت: در جهت ترمیم و زیباسازی معابر قلعه تاریخی روستای سنگان رشتخوار طرح سنگ فرش و آجرفرش معابر در این روستا با همکاری دهیاری وشورای اسلامی روستا آغاز شد.

وی در ادامه افزود: در این مرحله از ساماندهی و مرمت ۱۸۰۰ مترمربع سنگ فرش و ۱۰۰۰ متر آجرفرش با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان  در حال انجام است.

کامیاب با اشاره به اینکه مدت زمان سنگ فرش و آجرفرش قلعه تاریخی سنگان در فاز اول بیش از ۲ ماه به طول خواهد انجامید، اظهار داشت: مرمت و بازسازی سردرب دوم ارگ تاریخی سنگان در زمستان ۱۳۹۸ و سردرب اول این ارگ تاریخی نیز در سال ۱۳۹۶ به صورت مشارڪتی مرمت و بازسازی شد.

وی در رابطه با هدف از سنگ فرش و آجرفرش قلعه تاریخی سنگان با اشاره به حفظ معماری بومی و سنتی این اثر تاریخی، افزود: استفاده از فضای بین دو سردرب این مجموعه تاریخی با توجه به بناهای تاریخی همچون مسجد جامع، آب انبار و حمام عیسی خان به عنوان یک مسیر گردشگری در روستا است و نماسازی شامل اجرای ازاره و کاهگل کشی دیوارهای فضای بین دو سردرب ارگ را از برنامه های مرمتی آینده این مسیر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه قلعه تاریخی سنگان مربوط به دوره صفوی است، اظهار داشت: روستای تاریخی سنگان در ۲۳ ڪیلومتری محور اصلی رشتخوار به تربت حیدریه واقع شده است و ارگ تاریخی سنگان در مرڪز روستا سنگان با مساحت بیش از ۳ هکتار دارای بارویی است با ۸/۵ متر ارتفاع و ۱۴ برج دو طبقه آن را احاطه کرده است.

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رشتخوار، افزود: روستای سنگان با داشتن ۷ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۳ تفرجگاه گردشگری و فعال بودن بیش از ۳۰کارگاه فرت بافی و همچنین ۲ اقامتگاه بوم گردی در سال جاری به عنوان یڪی از روستاهای هدف گردشگری جایگاه ویژه و ممتازی در سطح استان خواهد داشت.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
اجرای سنگ فرش و آجرفرش قلعه تاریخی سنگان رشتخوار دومین مرحله از رزمایش مواسات و کمک مومنانه در رشتخوار+ تصاویر توزیع بیش از ۷۰۰ سبد معیشتی در رشتخوار آغاز شد گلایه زعفران‌کارن رشتخواری از روند پرداخت مطالبات در طرح خرید حمایتی، همچنان ادامه دارد زمان واریز سپرده مسکن ملی اعلام شد/ رقم تسهیلات تغییری نکرد برای اولین بار کشت چای ترش در مزارع رشتخوار کلید خورد/ مشکلی در تامین کود بهاره کشاورزان در رشتخوار نداریم برخی از دانش آموزان همچنان در ۲ ماه ابتدای سال تحصیلی خود به سر‌ می‌بردند تجلی زیبای بهار در طبیعت بكر شهرستان رشتخوار+ تصاویر ۱۱ تن گوشت طرح تنظیم بازار در رشتخوار توزیع می‌شود ۳۰۰ سبد غذایی در مناطق محروم رشتخوار توزیع شد شناسایی ۱۷۰۰ کارگر آسیب‌دیده از کرونا در رشتخوار تولید روزانه ۴۵۰ ماسک و توزیع بین دانش آموزان نیازمند در رشتخوار