بدون نظر
 
برای اولین بار در خراسان رضوی انجام شد؛
استفاده از تکنولوژی نوین برای سم‌پاشی مزارع کشاورزی در رشتخوار
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۳
 
رشتخوار_ مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: برای اولین بار در سطح خراسان رضوی با استفاده از تکنولوژی پهپادها مزارع کلزای آستان قدس رضوی در رشتخوار محلول پاشی وسم پاشی شد.

به گزارش چهل ماه نیوز،سید محمود اعظمی رئیس جهاد کشاورزی رشتخوارگفت: استفاده از پهپاد در کشاورزی یک حرکت مهم ترویجی است  که برای اولین بار در سطح استان در این شهرستان آغاز شده است، امیدواریم بتوانیم در آینده کشاورزان بیشتری را برای استفاده از این تکنولوژی در جهت راندمان بهتر برداشت محصول ترغیب کنیم.

اعظمی با اشاره به برنامه ریزی جهت برگزاری کلاس روز مزرعه ترویجی برای کشاورزان پیشرو در رشتخوار و استفاده از صنعت و تکنلوژی پهبادی در کشاورزی، گفت: هواپیما های بدون سرنشین با فناوری پیشرفته پهپاد، امکان بهره‌برداری بیشتر و بهتر از زمین های زراعی را به کشاورزان می‌دهند. این امکان می‌تواند از بخش نظارت بر محصول تا مرحله کاشت، مدیریت زمین، سم‌پاشی محصول، نقشه‌ برداری، آبیاری و موارد دیگر باشد.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار یادآور شد: استفاده از فناوری پهپاد به کشاورزان کمک می کند تا علاوه برافزایش بازده با نظارت بر مراحل کاشت، داشت و برداشت، تولید محصولات زمین کشاورزی را نیز افزایش دهند. حرکت و پرواز پهپاد ها با یاری نرم افزار های مختلف سهل و آسان شده به طوری که یک کشاورز قادر است به سادگی از پهپادی که متصل به تلفن همراه هوشمند خود می باشد، استفاده کند.

وی در تکمیل این مطلب افزود: در این حالت، می توان اطلاعات طرح و ابعاد کلی زمین کشاورزی را در تلفن همراه، وارد و با استفاده از برنامه کنترل خودکار پهپاد، بهترین و کوتاه‌ ترین مسیر پرواز پهپاد روی زمین زراعی را تعیین کرد. سپس پهپاد با دریافت اطلاعات اولیه، در بهترین مسیر پرواز و شروع به انجام وظایف خود مانند آبیاری، سمپاشی یا حتی جمع‌آوری اطلاعات و تصویر برداری از زمین زراعی می‌ کند.

اعظمی در ادامه گفت: همان‌طور که می‌دانید، محصولات زراعی به کودپاشی مداوم و دقیق نیاز دارند. این روش دارای مزایای زیست‌ محیطی بسیار خوبی است زیرا برخی از قطعه‌ های خاک به کود بسیار کمتری نسبت به سایر قسمت ها نیاز پیدا می کنند، این‌ گونه پهپادها مجهز به مخازن بزرگی هستند که قادرند با کود مایع و انواع سموم دفع آفات پر شوند. پهپاد با تعریف برنامه‌ای خاص، می‌تواند بدون نیاز به کنترل به‌ صورت خودکار در مسیر از پیش تعیین شده، عملیات سمپاشی در زمین کشاورزی را انجام دهد. استفاده از پهپاد در مرحله داشت چرخه کشاورزی به مقدار زیادی در هزینه‌ ها و وقت کشاورز صرفه‌جویی می‌نماید.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار گفت: همچنین سرعت بالا در سم پاشی این روش تقریبا ۴۰ برابر روش نیروی انسانی و ماشین هاست به همین دلیل این کار را بسیار به صرفه تر نسبت به روش های سنتی می کند. در این روش عدم نیاز به ترکیب سم با مقدار زیاد آّب مزیت بسیار مهمی بوده که به علت وجود نازل های مخصوص پاشش(نازل های تی جت) و ریز کردن ذرات سم به مقدار بسیار زیاد بیشترین بازدهی و جذب را ممکن می سازد.

وی در پایان در تکمیل مزیت های این طرح افزود: در این پهپادها به علت نداشتن ارتفاع خیلی زیاد نسبت به محصول ،مشکل باد و هدر رفتن سم نیز برطرف شده است. همچنین هزینه پرواز پهپاد بسیار کمتر از هواپیماها می باشد.

انهای پیام/

  • P_۲۰۲۰۰۴۱۵_۰۸۴۶۰۷
  • P_۲۰۲۰۰۴۱۵_۰۸۴۸۵۱
  • P_۲۰۲۰۰۴۱۵_۰۹۱۳۱۰
لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
استفاده از تکنولوژی نوین برای سم‌پاشی مزارع کشاورزی در رشتخوار مشاهده۵۰۰ قطعه فلامینگو در زیستگاه های رشتخوار +تصاویر قرارگاه رزمایش “مواسات، همدلی، کمک مومنانه” در رشتخوار آغاز به کار کرد کمک‌ به محرومین در رزمایش «مواسات» ادامه دار باشد کشت کلزای بهاره، برای نخستین بار در رشتخوار خسارت ۳ میلیاردی سیلاب و تگرگ به مزارع کشاورزی در رشتخوار فرهنگ غنی خانوادگی وجه تمایز مردم ایران در مقابله با کرونا است سیلاب جان نوجوان ۱۳ ساله رشتخواری را گرفت  توزیع ۹۰۰ پک بهداشتی به ارزش ۹۰۰ میلیون ریال در رشتخوار تهیه و توزیع ۱۰۰ سبد معیشتی، بهداشتی به همت خیرین بسیجی در رشتخوار ۳ واحد متخلف صنفی در رشتخوار پلمپ شد فعالیت ۴۰ گروه جهادی در رشتخوار برای مقابله با کرونا