بدون نظر
 
دبیر نهاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی؛
۱۰۰ معین اقتصادی طرح مثلث اقتصادی در خراسان رضوی را دنبال می‌کنند/ کارت اهداف برای ۴۰ درصد از روستاهای استان تعریف شده است
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۸ در ۰۸:۴۹
 
دبیر نهاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی هم اکنون 100 معین اقتصادی انتخاب و برنامه ریزی در جهت هر روستا یک معین اقتصادی در استان ادامه دارد.

به گزارش چهل ماه نیوز، علیرضا لبافی دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی صبح امروز در جلسه کارگروه اشتغال این شهرستان در محل سالن اجتماعات مجموعه فرمانداری رشتخوار با اشاره به اینکه کارهای خوبی در سطح استاندر ظرح مثلث اقتصادی آغاز شده و همچنان ادامه دارد، گفت : نگاه امروز مسئولان در استان و شهرستان رشتخوار نگاه، اقتصادی، فرهنگی است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه در محور گفتمان امسال استان محور گفتمان اقتصادی و فرهنگی مطرح است، افزود: مثلث اقتصاد مقاومتی و ضرورت ایجاد آن با توجه به موفقیت این مدل در کشورهایی همچون مالزی هند و چین که در غالب عاملین توسعه در آنجا توسط دانشگاه دولت و بنگاه های اقتصادی و صنعت صورت گرفت که از این طریق توانستند یک توسعه‌ای در کشور خود انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه ما در کشور در کرمان به‌ویژه قلعه گنج کرمان اجرای این طرح را شاهد بودیم گفت: با اجرای طرح مثلث اقتصادی نرخ بیکاری در قلعه گنج کرمان از ۳۶ درصد به ۶ درصد کاهش پیدا کرد.

دبیر طرح مثلث اقتصادی استان خراسان رضوی در ادامه باتاکید بر اینکه  ما امروز در شرایط سخت اقتصادی به سر می‌بریم و این موضوع بر هیچ‌کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: چرایی اینکه ما این مثلث که در کشورهای درحال‌توسعه بود را خواستیم اجرا کنیم دلایلی مختلفی دارد، ما از ۱۰۰ میلیارد در شرایط عادی که صادرت داریم ۵۰ درصد آن مربوط به نفت و گاز است، چیزی حدود ۲۵ میلیارد دلار صادرات ما در بخش خصوص است، تقریباً این ۷۵ میلیارد دلار یک شرایط بسیار سختی برای ما به وجود آورده است که باید برای توسعه اقتصادی در کشور به سمت سرمایه گزاری در بخش خصوصی برویم.

وی در ادامه همین مطلب با اشاره به حجم شدید نقدینگی در کشور، افزود: امروز این میزان از حجم شدید نقدینگی در کشور باید در جهت تولید و رونق تولید بکار گرفته شود، عدم به‌کارگیری این نقدینگی در جهت تولید مسائل و مشکلات بسیاری را برای دولت و کشور به پیش می‌آورد.

لبافی در ادامه تصریح کرد: در استان خراسان رضوی نسبت مصارف به منابع استان بسیار نامتعارف است، ما در شرایط خوب چیزی حدود ۵۸ درصد از منابع مردم را تنها در استان مدیریت می‌کنیم که به کسب‌وکار تبدیل می‌شود و مابقی در  خارج از استان مدیریت می‌شود، برنامه‌ریزی ما باید به‌گونه‌ای باشد که ما این منابع مردمی  را بتوانیم در استان خودمان به‌کارگیری کنیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه قوانین و مقررات موجود کسب‌وکار در کشور اصلاً قوانین مناسب و خوبی برای کسب‌وکار نیست، یادآور شد: در بحث توزیع بهره‌وری نیروی کار، در دنیا از ۵۲ ساعت فعالیت کاری بیش از ۸۶ درصد آن تبدیل به کار مفید می‌شود، یعنی تنها ۱۴ درصد دچار بیکاری پنهان هستند، ولی در کشور و استان ما اعداد و آمارها برعکس است که این عوامل و بسیاری از عوامل دیگر قیمت‌ها افزایش و امکان رقابت در بازارهای بین‌المللی را از ما می‌گیرد.

دبیر طرح مثلث اقتصادی خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اینکه مدل مثلث توسعه اقتصاد مقاومتی از سوی استاندار خراسان رضوی در جهت برطرف کردن این مشکلات ارائه شده است، اظهار داشت:  مبنای این مدل بومی‌سازی و نیاز کشور و استان بود که در فرایند گام‌به‌گام مشخص‌شده که ما به دنبال چه چیزی در این طرح هستیم.

لبافی در توزیع چگونگی اجرای این طرح تاکنون در سطح استان گفت: ۱۱۰۰ روستا را برای طرح کسب‌وکار در استان تهیه کردیم که معین ما اصلاً نیاز به آمایش حوزه سرزمینی ندارد هر روستا یک طرح کسب‌وکار دارد، معین می‌تواند، آن کسب و کار را در اختیار بگیرد، به طور مثال مزیت یک روستا دامداری، دامپروی یا در حوزه تولیدات ، تولیدی است، دقیقاً شفاف و قابل‌ارائه است.

وی همچنین بلا تاکید براینکه حدود ۴۰ درصد روستاهای استان کارت اهداف تعریف شده است، گفت: اجرای این طرح باعث بهبود شاخص‌ها می شود، در واقع اشتغال و بحث بیکاری برای ما یک اصل است ما باید در بحث بیکاری به صفر نزدیک شویم و نرخ مشارکت اقتصادی که برای ما یک اصل است نیز باعث بهبودی شاخص‌های موجود شود.

وی همچنین از راه اندازی سامانه تحت عنوان نهاد مردمی در جهت اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: دراین سامانه فرد می تواند با مشاهده نقشه استان شهرستان و روستا مورد نظر خود را انتخاب و اضلاع مثلث اقتصادی آنجا را بشناسد.

لبافی در پایان اظهار داشت: در استان خراسان رضوی تاکنون حدود ۱۰۰ معین اقتصادی را انتخاب کردیم و برنامه ریزی ما در این طرح تعیین معین اقتصادی برای هر روستا است، که احتمالاً به‌زودی نیز حدود ۱۰۰ معین اقتصادی تفاهم‌نامه‌ها مربوطه با آنها به امضا برسد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
رشتخوار فاقد امکانات تفریحی، گردشگری مناسب است شکارچیان غیر مجاز خرگوش در رشتخوار دستگیر شدند ثبت بیش از ۳۴۰۰ راس دام در طرح ملی هویت‌بخشی دام در رشتخوار ثبت ۵ میلی متری بارندگی در رشتخوار ثبت‌نام ۵۷ دواطلب در حوزه انتخابیه خواف، رشتخوار/ اولین کاندید در حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار انصراف داد ثبت نام بیش از ۳۰ کاندید در حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار کاندیدای مجلس به بهانه احساس تکلیف پای در عرصه انتخابات نگذارند خرید حمایتی زعفران در رشتخوار به مرز ۲ تن رسید بوروکراسی اداری، راه‌اندازی کارخانه‌های فولاد رشتخوار را متوقف کرد/ امام‌جمعه رشتخوار: مسئولان به وعده‌هایشان عمل کنند احیای هنر منسوخ شده گلدوزی سنتی در رشتخوار+ تصاویر کشف و توقیف قاچاق چوب تاغ در رشتخوار+تصاویر تصاویری از برداشت طلای سرخ در دشت فروغ آفتاب