بدون نظر
 
در پی درخواست کشاورزان پیگیری شد؛
سردرگمی کشاورزان رشتخواری در نبود بازار متمرکز گل زعفران/رشتخوار نیازمند بازار خرید و فروش گل زعفران است
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۹۸ در ۰۹:۱۹
 
فروش محصول گل زعفران، پراکندگی کسبه و همچنین عدم اطلاع دقیق از قیمت‌های روزانه این محصول در مرکز رشتخوار، بازار گل زعفران را به یک نیاز ضروری برای کشاورزان در این منطقه تبدیل کرده است.
به گزارش چهل ماه نیوز، فروش محصول گل زعفران، پراکندگی کسبه و همچنین اطلاع از قیمت های روزانه این محصول در مرکز شهرستان رشتخوار بازار گل زعفران را به یک نیاز ضروری برای کشاورزان در منطقه تبدیل کرده است.با توجه به ظرفیت تولید این محصول استراتژیک در سطح شهرستان رشتخوار و سطح زیر کشت ۶۳۰۰ هکتاری این محصول در رشتخوار این شهرستان را نیازمند مدیریت و راه اندازی بازار خرید و فروش گل زعفران کرده است.

این در حالیست که هر ساله بسیاری از کشاورزان شهرستان رشتخوار برای فروش محصول خود و حضور در بازار متمرکز آن ابالاجبار راهی شهرستان تربت حیدریه می شوند.

رشتخوار در بحث خرید گل نباید وابسطه باشد

علی سهیلی زاده کشاورز رشتخواری در رابطه با عدم وجود بازار گل زعفران در این شهرستان به خبرنگار ما گفت: سال های متوالی است که برای فروش محصول گل زعفران اقدام به تردد به شهرستان تربت حیدریه می کنم وجود بازار گل زعفران و بها دادن و ساماندهی درست به ایجاد این بازار در مرکز شهرستان می تواند بسیاری از مشکلات کشاورزان را در سطح شهرستان برطرف کند.

وی در ادامه با درخواست از مسئولان این شهرستان در جهت اقدام و رسیدگی به این عمر مهم گفت: زعفران و کشت این محصول چیزی حدود ۵۰ سال است که در مناطق مختلف رشتخوار کاشته می شود، اما وابستگی و انتقال محصول کشاورزان به شهرستان تربت حیدریه از دیرباز محصول زعفران این شهرستان را آنگونه که شایسته کشاورزان این منطقه بوده به دیگران معرفی نکرده است.

کشاورزان با توجه به پراکندگی بازار برای فروش محصول زعفران دچار مشکل هستند

مهدی اسدی دیگر کشاورز رشتخواری نیز که برای فروش محصول خود به مغازه های این شهرستان مراجعه می کرد افزود: در اطراف جاده خرید و فروش محصول در جریان است، اما قیمت ها گاها مشخص نیست و کشاورزان نمی توانند به صورت صدرصد به قیمت اعلامی از سوی خریداران اعتماد کنند.

وی در ادامه این مطلب افزود: شاید بیشتر کشاورزان رشتخواری محصول خود را با توجه به نیاز مخارج خود به صورت روزانه به بازار عرضه کنند که تا قسمتی از مخارج برداشت محصول را بپردازند، بی ثباتی در بازار گل زعفران و بالا و پایین شدن قیمت این محصول به قدری است که گاها هزینه آبیاری، کود، شخم زدن و گل جمع کنی و …  کشاورزان نمی شود.

رونق گرفتن بازار متمرکز گل زعفران نیازمند استقبال عاملین خرید در رشتخوار است

حمید رضا رضایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشتخوار صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار ما در رابطه با پیگیری بازار خرید و فروش گل زعفران در این شهرستان گفت: تا کنون در رابطه با راه اندازی بازار متمرکز خرید گل زعفران در سطح شهرستان رشتخوار پیگیری های متعددی انجام شده است که در همین باب بحث ساماندهی بازار خرید و فروش این محصول در دستور کار قرار گرفته و چندین روستا در محوریت شهرستان به صورت ساماندهی شده ایجاد غرفه کار خرید محصول را هم اکنون دنبال می کنند.

وی در رابطه با ایجاد بازار متمرکز در مرکز شهرستان به خبرنگار ما گفت: راه اندازی و ایجاد بازار متمرکز در مرکز شهرستان نیازمند استقبال عاملین خرید در سطح شهرستان است که این موضوع می تواند باعث رونق گرفتن و جلوگیری از پراکندگی بازارهای خرید و فروش این محصول در رشتخوار شود.

شهرستان رشتخوار دارای جمعیتی بالغ بر ۶۲ هزار نفر است، که ۹۰ درصد مردم این شهرستان به شغل کشاورزی و دامپروری مشغولند، زعفران یکی از ۳ محصول مهم و تولیدی در سطح شهرستان رشتخوار است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
رشتخوار فاقد امکانات تفریحی، گردشگری مناسب است شکارچیان غیر مجاز خرگوش در رشتخوار دستگیر شدند ثبت بیش از ۳۴۰۰ راس دام در طرح ملی هویت‌بخشی دام در رشتخوار ثبت ۵ میلی متری بارندگی در رشتخوار ثبت‌نام ۵۷ دواطلب در حوزه انتخابیه خواف، رشتخوار/ اولین کاندید در حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار انصراف داد ثبت نام بیش از ۳۰ کاندید در حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار کاندیدای مجلس به بهانه احساس تکلیف پای در عرصه انتخابات نگذارند خرید حمایتی زعفران در رشتخوار به مرز ۲ تن رسید بوروکراسی اداری، راه‌اندازی کارخانه‌های فولاد رشتخوار را متوقف کرد/ امام‌جمعه رشتخوار: مسئولان به وعده‌هایشان عمل کنند احیای هنر منسوخ شده گلدوزی سنتی در رشتخوار+ تصاویر کشف و توقیف قاچاق چوب تاغ در رشتخوار+تصاویر تصاویری از برداشت طلای سرخ در دشت فروغ آفتاب