بدون نظر
 
در نخستین همایش باشگاه کشاورزان جوان خراسان رضوی در رشتخوار عنوان شد:
بدون زیر ساخت نمی‌توان انتظار انقلاب در حوزه کشاورزی داشت
تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۵:۵۳
 
مدیر ترویج جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: امروز شهرستان رشتخوار در زمینه زعفران با دار بودن ۶۵۰۰ هکتار اراضی زیر کشت بجای ۲۱ تن تولید باید ۶۰ تن تولید محصول داشته باشد،امروز برای تغییر نیازمند یک بستر فرهنگی هستیم، چیزی که خیلی به آن توجه نشده است، امروز تا زیر ساخت فراهم نشود نمی توان انتظار انقلاب در حوزه کشاورزی را داشت.

به گزارش چهل ماه نیوز، نخستین نشست تخصصی توسعه کمی و کیفی باشگاه کشاورزان جوان و طراحی سند راهبردی پیشرفت شهرستان رشتخوار صبح امروز با حضور دهیاران و کشاورزان ۶ شهرستان رشتخوار، تربت حیدریه، کاشمر، خواف، زاوه و مه ولات در محل سالن اجتماعات فرمانداری رشتخوار برگزار شد.

باید باور و خود باوری را در روستائیان تقویت کنیم

خالقداد عرب فرماندار شهرستان رشتخوار در حاشیه این مراسم هدف از اجرای این نشست را شناسایی و ترقی منطقه و روستا توسط خود ساکنین شهرستان عنوان کرد و اظهار داشت: ۸۵ درصد جمعیت شهرستان رشتخوار جمعیت روستایی تشکیل می دهند، بیش از ۸ هزار باغات پسته جوان، ۶۵۰۰ هکتار مزارع زیر کشت زعفران و تولید ۲۰ هزار تن گندم مرغوب از جمله محصولات تولید شده در این شهرستان هستند.

وی با تاکید بر اینکه باید باور و خود باوری را در روستائیان تقویت کنیم، افزود: ما باید روستا را به یک بنگاه اقتصادی تبدیل کنیم، امروز بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی مرتجعین و دشمنان این نظام مانده اند با ایران چه کنند، امروز اگر آمریکا پرچم دار تحریم اقتصادی است، بخاطر این است که در مقابل ایران زانو زده است.

عرب با اشاره به اینکه ۶۰ درصد روستاهای شهرستان رشتخوار هم اکنون باشگاه کشاورزان جوان دارند، گفت: امروز باید امید را در جامعه پمپاژ کنیم، درگیر کردن ساکنین با استفاده از خرد جمعی شوراها و دهیاران عصاره مردم هستند.

تلفیق سرعت، فناوری و صنعت باید توسط نخبگان روستایی صورت گیرد

صاحبی مدیر عامل کانون روستازادگان خراسان رضوی در ادامه این مراسم گفت: تلفیق سرعت، فناوری و صنعت باید توسط نخبگان روستایی صورت گیرد، روستا یک پدیده به شدت زنده است، چرا باید نخبگان از روستاها به شهرها مهاجرت کنند، روستاهای ما طی ۶۰ سال گذشته منابع انسانی خود را از دست داده اند، ما سه برابر پاکستان جمعیت و زمین داریم آنها ۱۱ سازمان مردم نهاد ویژه جوانان روستا دارند اما ما یکی را هم به زور داریم.

وی با تاکید بر اینکه نظم اجتماعی چهار حوزه دارد، در این رابطه افزود: اولین حوزه، حوزه اجتماعی و معاشرت است که نیاز به همدلی دارد حوزه دوم در نظم اجتماعی روستا باید تولید آرامش کند یعنی معاشرت و تمشیت، یعنی از یک بذر درخت گرفتن، یعنی یک نوجوان روستایی از یک بوته ۸۳۰ کیلوگرم گوجه بگیرد.

مدیر عامل کانون روستازادگان خراسان رضوی یاداور شد: حوزه اقتصاد مهمترین کارکرد معیشت ما مردم است، معیشت امروز در روستا است، اگر در جامعه میخواهیم به سمت رفاه اجتماعی برویم باید درک درستی از هم بختی اجتماعی داشته باشیم، این نظم اجتماعی است که میتواند در روستا فراخوان بزند و نخبگان روستا را جمع کند.

امروز تا زیر ساخت فراهم نشود نمی توان انتظار انقلاب در حوزه کشاورزی را داشت

صبوری مدیریت ترویج جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه این مراسم در جمع حاضرین در این نشست گفت: حوزه کشاورزی آمیزه ای از سنت ها و مدرنیزه است، که در این تقابل سنت ها همواره مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می دهند، تغییر در حوزه کشاورزی لازم است و باید اتفاق بیفتد، تغییر در تولید یعنی نگاه ما به پتانسیل های تولید باشد.

وی افزود: امروز شهرستان رشتخوار در زمینه زعفران با دار بودن۶۵۰۰ هکتار اراضی زیر کشت بجای ۲۱ تن تولید باید ۶۰ تن تولید محصول داشته باشد،امروز برای تغییر نیازمند یک بستر فرهنگی هستیم، چیزی که خیلی به آن توجه نشده است، امروز تا زیر ساخت فراهم نشود نمی توان انتظار انقلاب در حوزه کشاورزی را داشت.

وی با تاکید بر اینکه ما برای فرهنگ سازی و افزایش توان علمی کشاورزان نیاز به تشکل های فرهنگی در حوزه کشاورزی داریم، اذعان داشت: ما امروز نیازمند تشکل های مختلفی در بخش کشاورزی روستا همانند باشگاه کشاورزان جوان برای تغییر در حوزه انقلاب کشاورزی هستیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بدون زیر ساخت نمی‌توان انتظار انقلاب در حوزه کشاورزی داشت انجام کار میدانی تاثیر‌گزاری چندبرابری بر روند حل رسم و رسومات غلط دارد وعده آسفالت‌ جاده کریم‌آباد در گره طرحی ناتمام/ کمربندی رشتخوار در انتظار اعتبارات استانی است رونمایی از لگوی طرح روستای بدون بیکار در رشتخوار کلنگ احداث “دبستان فرشتگان روستا” در شهر جنگل رشتخوار به زمین خورد اجرای طرح روستای بدون بیکار در رشتخوار دنبال می‌شود دستگیری سارق احشام با کشف ۶ فقره سرقت در رشتخوار خسارت‌های تندباد به بخش‌های مختلف در رشتخوار+ تصاویر مشاهده ۲ قلاده گربه وحشی در مناطق تحت حفاظت محیط زیست رشتخوار انگلستان خبیث فقط در ظاهر پایبند به تعهدات برجام است مردم باید بدانند، با رای خود سرنوشت خود را رقم می زنند/ مردم نمایندگانی را انتخاب کنند که کارآمد باشند ۳ مصدوم و یک فوتی بر اثر برخورود شدید خوردوی سواری نیسان با تریلی در رشتخوار