بدون نظر
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی:
خانه موزه قرایی در شهرستان رشتخوار احداث می شود
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۷ در ۱۸:۲۸
 
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی از احداث خانه موزه قرایی در شهرستان رشتخوار خبر داد.

به گزارش چهل ماه نیوز ، ابوالفضل مکرمی فر  اظهار داشت: مطالعات ایجاد خانه موزه قرایی رشتخوار در فاز اول از سه ماه پیش، شروع شده و پس از تایید طرح پیشنهادی توسط مشاور توسط اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور، در فاز دوم بصورت رسمی عملیات اجرایی این موزه آغاز شد.

 

وی ادامه داد:  این  خانه تاریخی متعلق به خان قرایی (خانه حاجی‌خان) بوده و قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد که توسط این اداره کل در سال ۱۳۸۰ به شماره ۵۱۴۷ ثبت فهرست آثار ملی کشور شده و در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۵ در چند مرحله مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 

مکرمی‌فر با بیان این که خانه تاریخی قرائی در سال ۱۳۸۷ و به منظور ایجاد موزه شهرستان، خریداری و تملک شده گفت: این بنا دارای ۱۵۰۰ متر مربع زیربنا و از دیگر ویژگی‌های آن، بادگیرها و شومینه‌های گچی است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی ادامه داد: قرار است در این موزه، آیین و آداب و رسوم شهرستان رشتخوار همانند آیین‌های مذهبی، عقد و عروسی، شب چله و…بافته‌های سنتی شامل فرت بافی، قالی و قالیچه بافی، پوشش و پوشاک شهرستان، معرفی گیاهان دارویی و طب سنتی و عطاری، انسان‌شناسی معاصر شهرستان، پرتره‌نگاری، معرفی موسیقی محلی، معرفی خان قرایی، هنرهای سنتی و معاصر شهرستان به نمایش عموم گذاشته شود. قرار است این موزه در دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
خانه موزه قرایی در شهرستان رشتخوار احداث می شود بسیج و تفکر بسیجی گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشور بوده است بسیج به عنوان بدنه محرک جامعه، همیشه مدافع کشور و جمهوری اسلامی ایران بوده است امام جمعه جدید شهرستان رشتخوار معرفی شد بیش از ۶۰ عنوان برنامه به مناسبت هفته بسیج در رشتخوار اجرا می‌شود ۲ میلیارد ۹۰۰ میلیون ریال زکات در شهرستان رشتخوار جمع آوری شد رشتخوار سرزمین فروغ آفتاب زعفرانی شد+تصاویر کشت خاویار گیاهی برای اولین بار در رشتخوار ثبت وقفی به ارزش ۲۰۰ میلیون ریال در شهرستان رشتخوار خشکسالی در حال دست و پنجه نرم کردن با دامداران در رشتخوار رشتخوار هیچ زنگ تفریحی برای شهروندان ندارد فریاد مرگ بر آمریکا در آسمان شهر رشتخوار طنین انداز شد