بدون نظر
 
وقتی زعفران درآمدی برای کشاورز ندارد؛
تلاش سودجویانه دلالان در بازار ملتهب طلای سرخ
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۶
 
رشتخوار_ زعفران مهم‌ترین محصول کشاورزی در شهرستان رشتخوار عنوان درآمدزاترین محصول کشاورزی در این شهرستان را به خود اختصاس داده است، اما با وجود موقعیت جهانی این محصول، این روزها شاهد گلایه کشاورزان از سوء استفاده دلالان با ملتهب کردن بازار این محصول هستیم.

به گزارش چهل ماه نیوز، زعفران مهم‌ترین محصول کشاورزی در  رشتخوار و بیشترین سطح زیر کشت مزارع این شهرستان را به عنوان محصولی درآمدزا به خود اختصاس داده است، اما با وجود موقعیت جهانی این محصول، این روزها شاهد گلایه کشاورزان از کم رونقی و کمرنگی بازار و سوء استفاده دلالان در بازار طلای سرخ هستیم.

 

محمد میری کشاورز جوان از روستای براکوه شهرستان رشتخوار در رابطه با وضعیت نامناسب محصول زعفران گفت: یکی از مشکلات اصلی در بحث زعفران نا آگاهی کشاورزان که این موضوع روی قیمت زعفران تاثیر گذار بوده و موقعیت را برای سودجویی دلالان فراهم می‌کند. ارائه محصول به صورت نامرغوب، نیاز و مشکلات مالی کشاورزان هجمه ای از توزیع محصول را در بازار فراهم میکند که این مسئله رابطه مستقیم با کاهش قیمت این محصول دارد.

 

میری فناوری و عدم استقبال جوانان کارآفرین در رابطه با ارائه محصول به صورت بسته بندی شده، استاندارد و مشتری پسند را از دیگر مشکلات کشاورزی و زعفرانکاران دانست، و در همین رابطه اظهار داشت: خرید توسط دلالان و ورود محصول زعفران به کشورهای اروپایی  و مجدد برگشت این محصول با برندهای خارجی در بسته بندی‌های زیبا عملا سوددهی و سودجویی را هم برای دلال و هم برای شکرت های خارجی فراهم می‌کند.

 

عباس قلیزاده زعفران کار از ساکنین روستای فتح اباد رشتخوار با اشاره به ورود دلالان و در دست گرفتن بازار این موضوع را باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای زعفرانکاران عنوان کرد و یادآور شد: بازار زعفران چون از حمایت دولت برخوردار نیست، سودجویان و دلالان این بازار را بازیچه دست خویش قرار داده و به نفع خود آن را می‌گردانند.

وی در رابطه با جلوگیری از این مشکل در ادامه افزود: راه پیشگیری از این موضوع عرضه نکردن محصول توسط کشاورزان به بازار اما هیچکس دردی از ما کشاورزان و کارگران را دوا نمی‌کنند.

چرا زعفران ما را افغانیها صادر کنند؟!!!

قلیزاده با اشاره به اینکه هم‌اکنون یک کیلو زعفران نگین ایران حدود ۱۳۰ میلیون تومان به صورت جزء در اروپا بفروش میرسد، افزود: آیا میشود به کارگر زحمتکش گفت صبر کن در صورتی که با این اوضاع افسار گسیخته اقتصادی، نان خوردن خودش رو هم ندارد و به سختی دارد زندگی را سپری میکند؟

چرا نماینده های مردم به درون مردم نمیروند و به حرفهایشان گوش نمیدهند؟ 

این کشاورز ساکن شهرستان رشتخوار در ادامه افزود: چرا نماینده های محترم رشتخوار، خواف، تربت حیدریه،  تربت جام، سبزوار، مشهد،  نیشابور،  گناباد، کاشمر و….

به فکر تشکیل کارگروهی برای حل مشکلات قیمت زعفران نیستند و میگذارند تا سودجویان نتیجه یک سال خون و دل خوردن را از دست پینه بسته کشاورزان مفت  بیرون بکشند.

مسئولین مربوطه، خواهشمندیم این اعتراضات مردم رنج دیده را جدی بگیرید و میدانیم که اگر شما واقعا بخواهید میتوانید کنترل کنید و نگذارید حق کسی پایمال شود.


مدیریت قیمت‌ها در بازار زعفران، نیازمند حمایت مسئولین است

محمد عباسی زعفران کار ساکن شهرستان رشتخوار با اشاره به قیمت پایین زعفران و مشکلات کشاورزان در این زمینه گفت: ورود دلالان در بازار و عدم حمایت مسئولین باعث کاهش قیمت زعفران در بازار شده است،که کشاورزان خواستار توجه ویژه مسئولین جهت ورود به این موضوع رادارند.

 قیمت‌ محصول زعفران، رابطه مستقیم با میزان عرضه و تقاضا دارد

حمید رضا رضایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشتخوار با توجه به سطح ۶۳۰۰ هکتاری زیر کشت محصول زعفران در این شهرستان به دلایل کاهش عملکرد این محصول در مزارع این شهرستان اشاره کرد، و گفت: خشکسالی‌های پی ‌درپی، تغییر شرایط جوی و… از جمله دلایل کاهش برداشت محصول زعفران در مزارع این شهرستان بوده است.

وی با اشاره به بازار طلای سرخ و افزایش یا کاهش قیمت‌ این محصول در بازار، افزود: بحث کاهش یا افزایش قیمت زعفران در بازار رابطه مستقیمی با میزان عرضه و تقاضا در بازار دارد، مهمترین دلیل کاهش قیمت‌ها در ابتدای برداشت محصول عرضه یکباره محصول به بازار و افزایش عرضه محصول در بازار است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
تلاش سودجویانه دلالان در بازار ملتهب طلای سرخ یک کشته و ۲ مصدوم بر اثر برخورد شدید تریلی با پراید در رشتخوار+ تصاویر تعداد افراد بی‌سواد در رشتخوار به کمتر از ۱۰۰ نفر رسید مناسب سازی و سامان دهی تفرجگاه پیریاهو در رشتخوار انجام شد کلنگ ساخت مدرسه در روستای دولت آباد شهرستان رشتخوار به زمین زده شد بیستمین مانور سراسری زلزله در مدارس شهرستان رشتخوار اجرا شد+ تصاویر دشمن به دنبال پروژه ناامید سازی ملت ایران است همایش بزرگ اقتدار بسیجیان در رشتخوار+تصاویر خانه موزه قرایی در شهرستان رشتخوار احداث می شود بسیج و تفکر بسیجی گره‌گشای بسیاری از مشکلات کشور بوده است بسیج به عنوان بدنه محرک جامعه، همیشه مدافع کشور و جمهوری اسلامی ایران بوده است امام جمعه جدید شهرستان رشتخوار معرفی شد