بدون نظر
 
در یک قدمی بهار؛
نگاهی به رسم و رسوم عید نوروز در شهرستان رشتخوار+ تصاویر
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۴
 
هر ساله با نزدیک شدن به ایام سال جدید، مردم شهر و روستاهای شهرستان رشتخوار با اجرای سنت‌های دیرینه، برگزاری آیین های سنتی و... به استقبال بهار می‌روند.

به گزارش چهل ماه نیوز، برپایی عید نوروز با رسم و رسوم و مراسمات سنتی در مناطق مختلف شهری و روستایی در سایر مناطق کشور تقریبا هم‌خوانی دارد، مردم شهر و روستاهای شهرستان رشتخوار نیز با برپایی مراسمات خاص و سنتی ویژه ای این ایام را جشن می‌گیرند.

 

 

مردم این شهرستان در سنت دیرینه آبا و اجدادی خود در چند روز مانده به بهار با خانه تکانی و تمیز کردن محیط زندگی خود، درست کردن سبزه، خرید میوه، آجیل، شیرینی و … به استقبال بهار می‌روند.

 

 

در همان ساعات ابتدای تحویل سال مردم با پوشیدن جامعه نو، خواندن دعای تحویل سال، دعا کردن برای سلامتی یکدیگر و آرزوی داشتن سالی خوب به استقبال سال جدید می‌روند.

 

 

مردم با جمع شدن دور سفره ۷ سین پس از تحویل سال با روبوسی و دادن عیدی سال نو رو به یکدیگر تبریک می‌گویند، و پس از آن سراغ بزرگترهای فامیل پدربزرگ و مادربزگ ها می‌روند.

 

جمع شدن، دایی، خاله، عمو، عمه و ….. در خانه پدربزگ و مادربزگ ها از جمله سنت های دیرینه نخستین ساعات تحویل سال جدید در سطح شهرستان رشتخوار است، که در نخستین ساعات سال با جمع شدن در کنار هم آغاز سال جدید را جشن می‌گیرند.

 

عیدی دادن بزرگترها به بچه‌ها، از شیرینی‌های دوران عید است، که برای بزرگترها خاطره و برای کوچکترها لذت بخش است.

 

 

جمع شدن اهالی روستا و برگزاری بازی‌های بومی و محلی

 

در بیشتر روستاها با آغاز بهار و تعطیلات نورزی و جمع شدن قوم، خویشان و اهالی روستا بازی‌های بومی و محلی نیز از رونق خوبی برخوردار می‌شود.

 

بازی محلی (کلاه نمدی)

 

 

باز ی محلی (تیله بازی(تشله بازی))

 

 

باز ی محلی (یک قل دو قل)

 

 

بازی محلی (طناب کشی)

 

 

بازی محلی ( لی لی)

 

 

باز ی محلی (خر، پلنگ)

 

باز ی محلی(زو)

 

 

درست کردن سمنو، در دورهمی‌های عید، درست کردن کلوچه قندی محلی، سفره هفت سین بلند در خانه پدربزگ و مادربزگ ها از جمله سنت های دیرین در شهرستان رشتخوار است، که متاسفانه این سنت های با ورود تکنولوژی های جدید امروزی کم کم در  حال کم‌رنگ شدن و فراموش شدن است.

 

 

امروز باید با زنده نگه داشتن سنت‌های قدیمی، رسم و روسم آبا و اجدادی را زنده نگه داشت، و از رنگ و لعاب زندگی های امروزی، کسل کننده، بی تحرکی، و زندگی های مجازی دوری کرد.

 

 

لذت کنار هم بودن، استفاده از فرصت بهره بردن از بزرگترها، صلح رحم باید همچنان نهادینه شود.

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
نگاهی به رسم و رسوم عید نوروز در شهرستان رشتخوار+ تصاویر واگذاری ۳۶ نیروگاه خورشیدی به مددجویان کمیته امداد در رشتخوار پرداخت خسارات ناشی از کم‌آبی به کشاورزان توصیه جنتی درباره مسئله حجاب دلار ۴۸۲۵ تومان شد/ رشد ۳۶ هزار تومانی سکه+‌ جدول آیا یوتیوب و توئیتر رفع فیلتر می‌شوند؟ بازار داغ میوه های خارجی در بزرگترین مرکز تجاری جنوب شرق/ قیمت های سرسام آور دستاورد عدم نظارت بر بازار میوه قطع دست نوجوان ۱۶ ساله در انفجار ترقه +عکس (۱۸+) از اخراج توئیتری تیلرسون تا سناریو‌های بازار مسکن در سال ۹۷ بررسی شانس صعود ۴ تیم ایرانی در آسیا لابی گری در مجلس بیداد می کند/ آقای وزیر ۱۵ نفر از فک و فامیل خود را به داخل صحن مجلس آورده بود! فوت۳ نفر و مصدومیت ۲۰۸۲ نفر/کاهش محسوس حوادث چهارشنبه سوری