بدون نظر
 
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رشتخوار:
توسعه پایدار منابع طبیعی همگام با توانمند سازی جوامع محلی امکان پذیر است/ ۱۳ هزار اصله نهال در رشتخوار توزیع شد
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۳
 
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رشتخوار با تاکید بر اینکه توسعه پایدار منابع طبیعی همگام با توانمند سازی جوامع محلی امکان پذیر است، گفت: مسلما بدون حفاظت از منابع پایه شامل آب، خاک، گیاه (جنگل و مرتع ) و بهره برداری بهینه از آنها نمی توان به توسعه پایدار و تولید مطمئنی در عرصه منابع طبیعی دست یافت.

به گزارش چهل ماه نیوز، سعید محبی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار صبح امروز،  در جلسه هماهنگی مراسم درختکاری در طبیعت گرماب روستای سعادت آباد این شهرستان ضمن گرامیداشت هفته منابع طبیعی با اشاره به مساحت ۱۱ملیون و ۷۴۶ هزار و ۵۹ هکتار  عرصه آبخیز استان و ۴۲۰ هزار هکتاری این شهرستان گفت: شهرستان رشتخوار با توجه به موقعیت جغرافیایی حساس خود اکنون در مرحله ای از توسعه قرار گرفته است که باید تحت هر شرایطی از نظر امنیت قضایی و توسعه پایدار به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

 

وی در ادامه همین مطلب و با تاکید بر اینکه توسعه پایدار منابع طبیعی همگام با توانمند سازی جوامع محلی امکان پذیر است، افزود: تحقق این امر زمانی ممکن است که بتوانیم منابع طبیعی خود را حفظ کرده و از آنها به نحو مطلوب و به طور پایدار بهره برداری کنیم، مسلما بدون حفاظت از منابع پایه شامل آب، خاک، گیاه (جنگل و مرتع ) و بهره برداری بهینه از آنها نمی توان به توسعه پایدار و تولید مطمئنی دست یافت.

 

محبی با تاکید بر اینکه اکنون رشد و تعالی جوامع بر مبنای معیار های گذشته ارزیابی نمی شود، افزود: میزان پایبندی جامعه به مسائل زیست محیطی و حفاظت از منابع طبیعی و رعایت اصول توسعه پایدار و حفظ تنوع زیستی یعنی حفظ طبیعت و گسترش فرهنگ زیست محیطی خیلی از معیار های اساسی برای ارزیابی رشد جوامع به شمار می رود.

 

وی با تاکید برسخنان رهبر کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب در رابطه با مسئله منابع طبیعی گفت: حضرت امام خمینی(ره)در خصوص منابع طبیعی تجدید شوند فرموده اند، که منابع طبیعی یکی از سرمایه های حیاطی کشور به شمار می رود، همچنین مقام معظم رهبری نیز در خصوص اهمیت منابع طبیعی می فرمایند که برای سرسبز نگه داشتن کشور باید باید نهضتی فراگیر بر پا شود، نهضتی که احاد مردم در آن سهم داشته باشند، همچنین در آموزه های دینی ما نیز به اهمیت درختکاری و لزوم آباد سازی اراضی تاکید فراوان گردیده است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان رشتخوار با تاکید بر اینکه در اصل های ۴۵ و ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به اهمیت حفاظت وسیانت از منابع طبیعی و جایگاه مهم درخت و درختکاری سفارش و تاکید فراوان شده است، گفت: منابع طبیعی تجدید شوند علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر محیط زیست گیاهی و جانوری دارند بر محیط زیست شهری نیز تاثیر گذار هستند ، کاهش دی اکسید کربن موجود در اتمسفر، جلوگیری از فرسایش خاک و هدر رفتن آب و تولید اکسیژن از جمله منافعذزیست محیطی مراتع و جنگل ها می باشد.

وی با اشاره به اینکه از دیدگاه اقتصادی نیز جنگل ها و مراتع جز زیر ساخت های اساسی توسعه در هر جامعه ای به شمار رفته و بدون توجه به این منابع پرداختن به هر گونه فعالیت تولیدی از درجه ریسک پذیری بالایی برخوردار است، اظهار داشت: اداره منابع طبیعی و اآبخیز داری شهرستان رشتخوار با اجرای پروژه های مختلف جهت حفظ منابع پایه و میل به توسعه پایدار از گام های مهمی را در این زمینه برداشته است.

محبی در رابطه با اقدامات سال گذشته اداره منابع طبیعی  این شهرستان در راستای حفاظت، احیا، اصلاح و بهره برداری از منابع تجدید شونده گفت: در جهت حفاظت عرصه های منابع طبیعی با مشارکت مردم، این اداره در راستای (منابع طبیعی با مردم و برای مردم) حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در مناطق سعادت آباد ،قراول خانه و قسمتی از پلاک جنت آباد را به بهره برداران عرفی منطقه سپرده است.

 

وی همچنین افزود: اجرای پروژه های بیابان زدایی و جلوگیری از حرکت شن های روان در روستاهای دوچاهی و حوزه کرم که با مشارکت مردم و اعتبارات دولتی مساحتی در حدود ۳۰۰ هکتار از کانون بحران فرسایش بادی جنت آباد، جنگل تحت اجرای عملیات نهال کاری در سال جاری قرار گرفته است.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رشتخوار گفت: اجرای پروژه های مدیرتی چرای دام و جلوگیری از ورود دام های غیر مجاز و به خصوص دام های غیر بومی به شهرستان که با توجه به هماهنگی صورت گرفته با فرماندار محترم، دستگاه محترم قضایی و ادارات دخیل در این موضوع از جمله اداره دامپزشکی و محیط زیست از ورود هرگونه دام فاقد پروانه چرا به منطقه جلوگیری خواهد آمد.

وی همجنین با اشاره و تاکید بر مکاتبات صورت گرفته در رابطه با پروژه ها و طرح های مصوب آبخیزداری در این شهرستان که همچنان معتل ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تامین اعتبار مورد نیاز می باشد، گفت: علارقم آن هیچگاه تنها به امید اعتبارات دولتی نبوده و با تعامل و مشارکت مردمی درحال احداث و تقویت بنده های خاکی به خصوص در بالا دست قنوات هستیم.

وی در ادامه همین مطلب افزود: ضمن مهار روان آبها سفره های زیر زمینی و قنوات نیز از این طریق تغذیه شونده از جمله بند خاکی آبنیه که با خاکریزی ۱۵ هزار متر مکعب و اعتباری در حدود ۳ میلیارد ریال در سال جاری با مشارکت عده ای از ساکنین فتح آباد و آبنیه در بالادست قنات یوسف آباد درحال احداث می باشد و هم اکنون نیز با توجه به بارندگی های اخیر قسمتی از بند مذکور آب گیری شده است.

 

محبی افزود: علارقم اقدامات صورت گرفته با توجه به سیل خیزی و تپوگرافی خاص شهرستان که باعث گردیده خروجی بسیاری از حوزه های ابخیز واقع در شهرستان مجاور نیز در شهرستان رشتخوار قرار گیرد و پس از آن با ریختن به کال های فدک و شور از کشور خارج گردد، این نیاز به اعتبار خاص در زمینه ابخیزداری احساس می گردد.

وی همچنین از توزیع ۱۳ هزار اصله درخت  همزمان با هفته منابع طبیعی در این شهرستان خبر داد، و اذعان داشت:  در هفته منابع طبیعی سال جاری تعداد ۱۳ هزار اصله انواع نهال های غیر مسمر به صورت رایگان و نیم بها جهت ترویج فرهنگ درختکاری و کشت فضای سبز توسط اداره منابع طبیعی شهرستان توزیع گردیده است.

وی افزود: در پایان اداره منابع طبیعی دست کلیه افراد و تشکل هایی که به یاری منابع طبیعی شهرستان شناخته و در راستای ترویج فرهنگ تربیت محیطی و حفاظت از اب و خاک این مرز و بوم پر گهر اقدام نمایند به گرمی می فشارد و همچنان این نهاد مناظر همکاری و همیاری و استفاده از این نظرات و پیشنهاداتذکلیه طبیعت دوستان در سطح شهرستان است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
توسعه پایدار منابع طبیعی همگام با توانمند سازی جوامع محلی امکان پذیر است/ ۱۳ هزار اصله نهال در رشتخوار توزیع شد جشن بزرگ کوثر همزمان با میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) در رشتخوار برگزار شد+تصاویر از پیشنهاد رهبر کره شمالی به ترامپ تا نوشتن متن برجام قبل از مذاکرات هسته‌ای! ۶۰ زن و مرد در یک پارتی مختلط دستگیر شدند نوروز شاهد برنامه های جدید طنز و ترکیبی خواهید بود/شرایط تولید سریالهای بزرگ را فراهم کردیم اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده ATR خوانده شد حمله شدید وزیر راه به پارلمان؛ آخوندی استیضاح مجلس را به استیضاح کشید بروز شدن امروز آسیب‌های اجتماعی، توجه به مقام و جایگاه زن را دو چندان می کند ۴۰۰ شیار لرزان در مسیر رشتخوار-تربت حیدریه، عیدی راهداری رشتخوار به مردم مامیچ: استقلال بهتر از ما بازی کرد قتل فجیع زن مطلقه و پسر ۸ ساله‌اش مسئولان مانع از بین رفتن درختان و باغات موجود در شهرها شوند/برخی به‌دنبال دست‌اندازی به باغ‌ها و باغستان‌های تهران هستند