یاداشت/

حال خراب آب‌های شیرین زیرزمینی در دشت‌های رشتخوار

کاهش بارندگی‌ها و افزایش برداشت‌ها از آب‌های زیرزمینی زنگ خطر بحران بی‌آبی را در شهرستان رشتخواار به صدا درآورده است، به‌طوری‌که بیشتر چاه‌های کشاورزی در این شهرستان در حال مواجه با شوری آب هستند، که این موضوع بیانگر حال خراب آب‌های شیرین زیرزمینی در این شهرستان است.

 

 

به گزارش چهل ماه نیوز، در یک دهه اخیر زیاد از وضعیت بحرانی آب در دشت‌های شهرستان رشتخوار شنیدیم، این در حالی است که روند برداشت آب‌های زیرزمینی همچنان در این شهرستان ادامه دارد، و میزان بارندگی همچنان در حال کاهش و کاهش است.
 

شهرستان رشتخوار با منطقه وسیعی که به‌صورت دشت واقع‌شده است، موقعیت کشاورزی خوبی را از لحاظ محیطی برای تولید محصولات کشاورزی داراست، این در حالی است که چیزی حدود ۸۰ درصد مردم این شهرستان از طریق کشاورزی و دام‌پروری امرار معاش می‌کنند.

 

اما کاهش بارندگی‌ها و افزایش برداشت‌ها از آب‌های زیرزمینی زنگ خطر بحران بی‌آبی را در این شهرستان به صدا درآورده است، به‌طوری‌که بیشتر چاه‌های کشاورزی در حال مواجه با شوری آب هستند، که این موضوع بیانگر حال خراب آب‌های شیرین زیرزمینی در این شهرستان است.
 

 

مهم‌ترین دلیل شوری آب طبق نظر کارشناسان اتمام آب‌های شیرین در سفره‌ها و عزیمت آب‌ها شور در اطراف سفره زیرزمینی به داخل این سفره‌هاست، که این میزان به‌مرورزمان افزایش پیداکرده و به‌وضوح مسئله شوری آب بامزه و کاهش برداشت محصول در مزارع قابل‌مشاهده است.

 

حالا سؤال اینجاست که تا چه زمانی کشاورزان قادر به برداشت آب‌های زیرزمینی هستند، و آیا روش‌های آبیاری سنتی غرقابی در این بحران بی‌آبی همچنان باید ادامه داشته باشد یا کشاورزان باید با تغییر درروش های آبیار کشاورزی به سمت مدیریت برداشت آب بروند.

 

 

خوب بسیاری از کشاورزان نیز از این مسئله ترس دارند، که روی‌آوری به روش‌های نوین آبیاری هزینه‌بردار و گاها قادر به پرداخت آن نمی‌باشند، ازاین‌رو باید مسئولان امر تدبیری بیندیشند تا کشاورزان تحت پوشش طرح‌های حمایتی بتوانند به روش‌های نوین روی بیاورند.

 

به طبع استفاده از روش‌های نوین آبیاری به‌جای روش‌های سنتی علاوه بر بهره‌وری بیشتر در برداشت محصولات موجب صرفه‌جویی به میزان بالا در برداشت آب‌های زیرزمینی می‌باشد، چراکه عدم وجود آب‌های زیرزمینی علاوه بر نبود امکان زندگی در این شهرستان زنگ مهاجرت را به صدا درخواهد آورد.

 

از دیگر راهای تقویت سفره‌های آب زیرزمینی استفاده و احداث بند یا سدهاست، که این مسئله می‌تواند به نحوی زیادی الخصوص در تقویت قنوات با احداث بند در بالادست آن قنات موجب تقویت قنات‌ها شود.
 

این موضوع می‌تواند در مدیریت کشت نیز ادامه داشته باشد کشاورزان باید با محصولات مستعد در منطقه بیشتر آشنا شوند، گیاهان و محصولات کم آب طلب تأثیر بسیار زیادی در صرفه‌جویی منابع آبی دارد، که این مسئله با راهکارهای آموزشی به کشاورزان و حمایت از محصولات پیشنهادی به موضوع مهم کشاورزی در این شهرستان کمک خواهد کرد.
 

زعفران و پسته مهم‌ترین محصولات کشاورزی در منطقه شهرستان رشتخوار هستند و ازجمله محصولات کم آب طلب و دارای توجیه اقتصادی تا حدی خوب هستند، همچنین پرورش گل محمدی ، پنبه، چغندرقند، کلزا و … از دیگر محصولات قابل‌کشت در این شهرستان است.

 

امیدواریم به‌زودی شاهد بارش نعمات الهی در دشت‌های تشنه شهرستان رشتخوار باشیم.

انتهای پیام/

ایمیل مستقیم : 40Mahnews@gmail.com         سامانه پیامک :    به زودی ... 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چند رسانه ای