پشت پرده مرموز بازداشت شاهزادگان و مسئولان سعودی چیست؟

خبرگزاری رویترز بازداشت شاهزادگان، وزیران و مقام‌های کنونی و پیشین عربستان سعودی را اقدامی پیشگیرانه برای حذف چهره‌های قدرتمند سیاسی دانست.

پشت پرده مرموز بازداشت شاهزادگان و مسئولان سعودی چیست؟

به گزارش چهل ماه نیوز، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بازداشت‌ها یادآور کودتای سلطنتی در ماه ژوئن است که بن سلمان در جریان آن پسرعموی بزرگ خود «محمد بن نایف» وزیر کشور و ولیعهد پیشین را به زیر کشید.

 

رویترز تصریح کرد، محمد بن سلمان در یکسال گذشته به تصمیم‌گیرنده نهایی در امور نظامی، سیاست خارجی، اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده است. این موضوع ناخشنودی برخی اعضای خاندان سعودی را به دنبال داشته که ارتقای یکباره او را برنمی‌تابند.

 

این رسانه در ادامه می‌ افزاید: تحلیلگران می‌گویند که هدف از بازداشت‌ها ورای بحث فساد، برای حذف رقبای احتمالی ولیعهد در روند اصلاحات جاه‌طلبانه اوست.

 

«جیمز دورسی» تحلیلگر سیاسی از دانشکده مطالعات بین‌المللی راجاراتنام سنگاپور در این باره می‌گوید: شاهزاده محمد بجای ایجاد اتحاد، در پی گسترش مهار آهنین خود به دور اعضای خاندان حاکم، ارتش و گارد ملی است تا با آنچه به نظر می‌رسد مخالفتی گسترده‌تر با اصلاحات او و جنگ یمن باشد، مقابله کند.

 

رویترز می‌افزاید: بازداشت‌ها در ادامه اقدام ماه سپتامبر حاکمان عربستان سعودی در سرکوب رقبای سیاسی صورت گرفت که در جریان آن ۳۰ تن از علما، اندیشمندان و فعالان سیاسی این کشور بازداشت شدند.

 

رسانه‌های عربی روز یکشنبه از بازداشت چند شاهزاده، وزیر کنونی و شمار زیادی از تاجران و مسئولان پیشین عربستان سعودی به وسیله یک کمیته تازه تاسیس در این کشور به رهبری «محمد بن سلمان» خبر دادند.

 

در میان بازداشت‌شدگان اسامی افرادی همچون «متعب عبدالله بن عبدالعزیز» رئیس پیشین گارد ملی، «ولید بن طلال بن عبدالعزیز» سرمایه دار معروف و «ترکی بن عبدالله بن عبدالعزیر» امیر پیشین عربستان به چشم می‌خورد.

 

از دیگر اسامی اعلام شده، «سعید الدویش» رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات عربستان و نیز «خالد الملحم» رئیس شرکت هواپیمایی سعودی است.

ایمیل مستقیم : 40Mahnews@gmail.com         سامانه پیامک :    به زودی ... 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چند رسانه ای