بدون نظر
 
درآمد حلال با تولید محصولی محلی دربازه عاشقان رشتخوار+ تصاویر
تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۹۶ در ۰۹:۳۷
 
مردم روستای بازه عاشقان رشتخواردر روشی قدیمی با سوزاندن گیاهی به نام انشیان یا همان شوره، ماده گیاهی با نام محلی (شُغار یا شُخار) جهت عرضه به عطاری‌ها تولید و از این طریق کسب روزی حلال می‌کنند.

به گزارش چهل ماه نیوز، مردم روستای بازه عاشقان رشتخواردر روشی قدیمی با سوزاندن گیاهی به نام انشیان یا همان شوره، ماده گیاهی با نام محلی (شُغار یا شُخار) جهت عرضه به عطاری‌ها تولید و از این طریق کسب روزی حلال می‌کنند.
طبق لغتنامه دهخدا ومردم محلی شُغار ماده تولیدشده از سوزاندن گیاهی به نام انشیان یا همان شوره می باشد که درساخت صابون ومحصولات شوینده استفاده می گردد.

 

در این روش و در اولین قدم مردم گیاه شوره  را به صورت دسته دسته جمع آوری و با قرار دادن در محیط مناسب مقدمات خشک شدن گیاه را فراهم می‌کنند، تا آماده سوزاندن شود، در مرحله بعد بر روی بلندی کوچکی گودالی به عمق یک تا یک مترونیم مشرف به باد حفر کرده، و درآخرین مرحله گیاه خشک شده شوره را کم کم در گودال ایجاد شده سوزانده که ماحصل ساق وبرگ های سوخته شده این گیاه طبیعی بر روی هم باعث به‌وجود آمدن ماده‌ای سبز رنگ شبیه سنگ‌های سخره‌ای می‌شود، که این محصول بدست آمده را در زبان محلی شُغار یا شُخار می‌نامند.

از این ماده بدست آمده در صنعت مواد بهداشتی نیز استفاده می‌شود، نکته اصلی قابل تامل در پرسه تولید این محصول همزیستی با طبیعت می‌باشد بطوری که انسان از عناصر طبیعی استفاده بهینه می‌کند و از ازدیاد این گیاه  که موجب از بین رفتن سایر پوشش گیاهی در منطقه می گردد جلوگیری می‌کند.

همچنین روش صحیح استفاده از باد که در سطح تحتانی گودال یا تنور آتش، سوراخی تعبیه می‌شود که باد وهوا از ناحیه کف وارد شده وباعث تولید حرارت بیشتر ودر نهایت شغار با کیفیت بالاتر می‌شود.

 

این محصول بدست آمده درعطاری‌ها نیز عرضه می گردد.

انتهای پیام/

  • photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۳_۱۴-۲۰-۰۸
  • photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۳_۱۴-۱۹-۵۹
  • photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۳_۱۴-۲۰-۱۲
  • photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۳_۱۴-۲۰-۰۴
  • photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۳_۱۴-۲۰-۰۲
  • photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۳_۱۴-۱۹-۲۲
لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مشارکت حداکثری اقتدار و بالندگی برای کشور به بار خواهد آورد ۲ اثر تولیدی فیلم کوتاه آموزش و پرورش رشتخوار به جشنواره کشوری نوجوان سالم راه یافت کشت ۲۵ هکتاری گیاه «کینوا» در رشتخوار مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پشتوانه‌ قوی برای پیشرفت کشور است/ توسعه کشور عامل نگرانی دشمن حل مشکلات امروز کشور در گروی مشارکت حداکثری و انتخاب فرد اصلح است کامیون حمل مرغ زنده غیر مجاز در رشتخوار توقیف شد حضور حداکثری و انتخاب آگاهانه پاسخی کوبنده به معاندان و بدخواهان انقلاب است گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در رشتخوار مشارکت و بصیرت مردم در انتخابات ۱۴۰۰، خرمشهر دیگر را در کشور رقم خواهد زد مدیریت فضای مجازی در کشور، نیازمند شبکه ملی اطلاعات است وظیفه اصلی کاندیدها حفظ امنیت و وحدت ملی در کشور است/ درایت و بصیرت مردمی، روی کار امدن دولت جوان، حزب اللهی را رقم خواهد زد کنار‌گذر رشتخوار با کمک معادن سنگان تکمیل می‌شود