یاداشت:

روستاها را فراموش نکنیم

به اعتقاد نگارندگان و تحصیل کردگان بزرگ دنیا روستاها مهمترین مراکز توسعه در هر کشوری هستند، اگر توجه و دید به روستا تغییر کند.

به گزارش چهل ماه نیوز، با توجه به افزایش مهاجرت جوانان تحصیل کرده در روستاها سرمایه های عظیم پیشرفت کشور ، اگر بخواهیم دست به تعریف این واژه یعنی روستا بزنیم روستا، یعنی شروع اجتماع منسجم اجتماعی، یعنی سکوی پیشرفت بشری در تاریخ، بسیاری از کشورهای توسعه یافته کنونی این واقعیت را درک کرده و به مهد توسعه یافتن از روستا اعتقاد داشته و دارند، به نحوی که پدیده روستا نشینی در آن کشورها هر روز در حال رشد و افزایش است.

 

اما جایگاه روستا در ایران، متاسفانه این واقعیت به خوبی و به درستی درک نشده است و روستا جایی تعریف شده که توسعه کم، فرهنگ سنتی، محلی برای تولید محصول و ارائه به شهر‌ها یا تعریف هایی که مستحق عظمت روستا نیست را در برداشته است.
اما واقعیت این نیست، در کشور عزیزمان ایران به اعتقاد نگارندگان و تحصیل کردگان ، این مکان مهمترین مراکز توسعه در کشور خواهند بود، اگر توجه و دید به آن تغییر کند.

 

شهرستان رشتخوار وارد دهه ای شده است که میشود به جرات گفت که روستا به پایان انقضای توسعه خود روز به روز نزدیک‌‌تر می‌شود، چرا که مهمترین قطعه پازل توسعه در این شهرستان روستاها یعنی نیروی انسانی جوان درحال مهاجرت گسترده به شهرها هستند.

 

برای مثال دهستان باسفر، یکی از پر آب و حاصلخیز ترین و پرجمعیت ترین روستای شهرستان رشتخوار که بیش از ۱۸ چاه آب کشاورزی عمیق را در دل خود جای داده است، اما هر روز بر بی انگیزگی کشاورزان و جوانان در این روستا و دیگر روستاهای شهرستان افزوده می‌شود.

 

برای توسعه و رفع این مشکل مسئولین حوزه کشاورزی در این شهرستان باید به کمک برای حل این بحران بیایند نه اینکه مناظره گر مهاجرین کشاورز جوان و سرمایه های عظیم کشوری از روستا به شهرها باشند.

 

طرح های مدرن کشاورزی، دامداری، صنایع دستی، بسته بندی محصولات بومی، در جهت معرفی و صادرات، توجه کشاورزان به طرح های پر بازده و بسیار بسیار طرح و برنامه های عملی دیگر و از همه مهمتر حفظ جمعیت جوان و با انگیزه روستایی و جلوگیری از مهاجرت آنها می تواند راهگشا این مشکل باشد.

 

ای کاش به جای دیدن منطقه خشک در آینده مزارع سرسبز و جوان های صاحب کار را در روستاهای این شهرستان شاهد باشیم.

 

یاداشت: سالاری

 

انتهای پیام/

ایمیل مستقیم : 40Mahnews@gmail.com         سامانه پیامک :    به زودی ... 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چند رسانه ای