در طی یک ماه اخیر صورت گفت؛

خشک شدن بالای درختان پسته در باغات رشتخوار

مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی شهرستان رشتخوار گفت: در طی یک ماه اخیر تعداد زیادی از درختان پسته در باغات شهرستان رشتخوار همزمان با بهار و فصل جوانه زنی شروع به خشک شدن کردند.

 

به گزارش چهل ماه نیوز، حسین حیدری مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان رشتخوار صبح امروز در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با  علت خشک شدن درختان پسته در برخی از مزارع این شهرستان گفت:  در طول یک ماه اخیر خیلی از درختان پسته اعم از یکساله و چندساله در فصل بهار در شهرستان رشتخوار بعد از جوانه زنی شروع به خشک شدن کردند.

 

وی در  ادامه با اشاره به اینکه شوری آب و خاک یکی از دلایل اصلی خشک شدن درختان پسته در این شهرستان است، گفت: به دلیل بارش های قبل از سال جدید در سطح استان این بارندگی موجب خروج املاح از داخل خاک و رسیدن املاح به سطح خاک شده است، که این مسئله روی ریشه وهمچنین آوندهای درختان نیز ورود کرده و باعث مسدود شدن آوندها و عدم رسیدن تغذیه مناسب به درخت می‌شود.

 

وی همچنین با اشاره به دیگر عوامل موثر در این زمینه افزود: پاتوژنهای بیماری‌زا اعم از گموز ، که معروف به سرطان پسته نیز می‌باشد، در این بیماری که  به دست خود کشاورزان رخ می‌دهد، خاکی که پای طوقه درخت جم شده در همه حال رطوبت را به طوقه وریشه درخت می‌رساند وباعث بوجود آمدن بیماری گموز می‌شود.

 

حیدری یادآور شد: قارچهای ساپروفیت در هر دو مورد بالا باعث تشدید کنندگی گموز در پسته می‌شود.

 

مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی شهرستان رشتخوار در ادامه تصریح کرد: استفاده بی رویه کودهای ازته و کودهای شیمیایی دیگر، که یکی از اصلی ترین حساس کنندهای درختان پسته به گموز عامل سرطان پسته می باشد، متاسفانه همکاران در بخش فروش بدون هیچ آگاهی به کشاورزان توصیه  استفاده ازاین کودها را می‌دهند این موضوع باعث می‌شود که در درختان حساسیت ایجاد شده و شروع به ترشح صمغ کنند، با این رخ داد نیز اکثر درختان را ازبین می‌رود.

 

وی به ارائه راحل‌های پیشنهادی برای جلوگیری از خشک شدن های درختان پسته در ادامه اشاره کرد وگفت: ابتدا همه درختان اعم از سالم و بیمار حتما باید خاک طوقه درخت کامل کنار زده شود تا هوادهی به صورت کامل انجام شود و رطوبتی که به تنه و طوقه درخت چسبیده از بین برود.
وی همچنین افزود: در حین آبیاری به هیچ وجه آب به پای طوقه درخت نرسد باید اطراف درخت را به حالت یک تشتک درآورد تا از رسیدن آب به طوقه درخت جلوگیری شود.

 

حیدری ریختن آب شیرین پای طوقه و ریشه درختان را باعث شستشوی املاح و شوری خاک و یکی از عوامل مهم بهبود وضعیت رشد درختان پسته دانست و در ادامه تصریح داشت: عدم استفاده از کودهای ازته در باغات پسته اکیدا ممنوع (موقع استفاده در زمستان همراه با کودحیوانی پوسیده گاو بصورت چالکود)،  و در  جهت جلوگیری از انتشار آفات باید از مخلوط بردو (سولفات مس +آهک) که یک محلول خمیری شکل است و به طوقه و تنه درخت زد تا از رشد این بیمارگر جلوگیری شود.

 

مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی رشتخوار در پایان بروز بودن اطلاعات کارشناسان کشاورزی در سطح شهرستان، نظارت بیشتر جهاد کشاورزی بر فروش غیر مجاز کود و سم، و همکاری کشاورزان با ناظرین گیاه پزشکی و توجه بیشتر به مسائل باغداری عامل مهمی در جهت جلوگیری از خشک شدن درختان پسته در سطح شهرستان خواهد بود.

 

انتهای پیام/

 

ایمیل مستقیم : 40Mahnews@gmail.com         سامانه پیامک :    به زودی ... 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چند رسانه ای