بدون نظر
 
جابری انصاری در نشست خبری:
برنامه موشکی ایران هیچ ارتباطی با برجام ندارد/ قطع رابطه با کشورها سیاست تهران نیست/ ملاک ما مسائل داخلی آمریکا نیست
تاریخ انتشار : 11 ژانویه 2016 در 18:21
 
جابری انصاری در نشست خبری امروز خود گفت: ما هیچ گاه تاریخی را برای اجرای برجام اعلام نکردیم.

برنامه موشکی ایران هیچ ارتباطی با برجام ندارد/ قطع رابطه با کشورها سیاست تهران نیست/ ملاک ما مسائل داخلی آمریکا نیست

به گزارش چهل ماه نیوز به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین جابری‌انصاری در نشست هفتگی امروز (دوشنبه) با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی به سؤالات آنها در خصوص تحولات اخیر در عرصه سیاست خارجی از جمله مناسبات تهران و ریاض و تحولات برجام و… پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه نشست خبری امروز (دوشنبه) خود با رسانه‌ها با اشاره به روزهای آغازین سال ۲۰۱۶ گفت: شاید بد نباشد یادی کنیم از یک دهه کامل از محاصره غیرانسانی و غیرمنطبق با قوانین بین‌المللی و حقوق بشری در محاصره نوار غزه در فلسطین اشغالی که در برابر چشمان همه ما یک دهه کامل از تحمیل این محاصره غیرانسانی به حدود ۲ میلیون فلسطینی که در متراکم‌ترین قطعه از سرزمین‌های جهان به وسعت ۳۵۰ کیلومتر مربع زندگی می‌کنند، می‌گذرد.

وی افزود: آنها حتی امکان خروج مجروحان خود از دست تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی را ندارند که با محدودیت بسیاری همراه است. امیدواریم وجدان انسانی در همه دولت‌ها و سازمان‌ها موجب توجه بیشتر به این موضوع انسانی شود و زمینه رفع اشغال سرزمین این ملت مظلوم فراهم شود.

*سفر دی‌میستورا به تهران

وی در پاسخ به سؤالی درباره سفر دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه به تهران با بیان اینکه این سفر از قبل پیش بینی شده بود، اظهار داشت: در قالب پروسه‌ای که در گفت‌وگوهای وین یک، دو و نیویورک برگزار شد، در قالب این توافقات ماموریتی به آقای دی‌میستورا داده شده هم در زمینه هماهنگی لیست‌ها و فهرست‌های تروریستی و هم در زمینه پیگیری قطعنامه‌ای که بعد از این سه نشست بین‌المللی برای شروع پروسه صلح و آشتی در سوریه برگزار شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در چارچوب این توافقات پیش از حوادث اخیری که در منطقه اتفاق افتاد آقای دی‌میستورا سفر منطقه‌ای را درخواست کرده بود که از سوی ایران و برخی دولت‌های دیگر موافقت شده بود.

جابری‌انصاری درباره راهکارهای ایران به نماینده بان‌کی‌مون در امور سوریه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست اصولی خود برای حل بحران سوریه و گفت‌و‌گوهای سوری – سوری به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد تحولات اخیر خدشه‌ای در این موضوع ایجاد کند. این موضوع به دی‌میستورا نیز اعلام شد.

*هیچ نوع همراهی با اقدام یکجانبه عربستان در شورای همکاری و اتحادیه عرب اتفاق نیفتاده

به گزارش فارس، وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره نشست روز گذشته اتحادیه عرب که در آن ایران مداخله‌گر خوانده و عنوان شد اقدامات دیگری علیه ایران در دست بررسی است و به نظر می‌رسد عربستان در اقدامات خود علیه ایران در جهان عرب تنها نمانده و واکنش ایران در قبال این بیانیه چیست؟ گفت: سیاست عربستان سعودی مبتنی بر تحمیل سیاست‌های یکجانبه خودش بر دولت‌ها و ملت‌های دیگر است.

وی افزود: در روزهای گذشته عربستان تلاش‌هایی را در چارچوب پیگیری این سیاست یکجانبه خودش اعمال و پیگیری کرده، هم در شورای همکاری خلیج فارس و هم در سطح اتحادیه عرب، برای یارگیری و اشاره کردن به اینکه عربستان تنها نیست، در حالی که واقعیت این است آنچه عربستان از سیاست‌های یکجانبه اتخاذ کرده در زمینه قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک و اقدامات تنش آفرین و بحران آفرین مختلفی که انجام داده، تقریبا هیچ دولتی به شکل قطعی از این سیاست‌ها حمایت نکرده است.

جابری‌انصاری ادامه داد: حتی رئیس دوره‌ای اتحادیه عرب که اجلاس قاهره را مدیریت و ریاست کرده است، در کنفرانس مطبوعاتی صراحتا مخالفت خود را با قطع روابط به عنوان سیاست مناسب در برخورد با مشکلی که پیش آمده اعلام کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: جریان اعدام مرحوم شهید نمر مسئله‌آی است که برخلاف قوانین بین‌المللی مربوط به حقوق بشر است و بسیاری از دولت‌های جهان مخالفت آشکار یا حداقل تحفظ خودشان را نسبت به این اقدام خلاف مقررات بین‌المللی و حقوق بشر اعلام کردند.

وی افزود: آنچه در اتحادیه عرب در این زمینه صادر شده، با فشار عربستان سعودی نوعی مخالفت با روح حاکم بر موضع جهانی در مخالفت با این گونه اعدام‌های غیرانسانی و غیر منطبق با قوانین بین‌المللی و حقوق بشر است.

جابری‌انصاری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران سیاست خودش را مبتنی بر تدبیر و سیاست‌های خودش که مخالفت با بحران آفرینی و تنش آفرینی است را انجام می‌دهد و به نظر می‌رسد که علی‌رغم همه داد و فریادها و سر و صداهایی که عربستان کرده، آنچه مطلوب عربستان بوده در زمینه تحمیل اقدامات یکجانبه خود در کشورهای دیگر نه در شورای همکاری خلیج فارس و نه در اتحادیه عرب مورد تصویب قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه مقداری شعار در این بیانیه‌ها صادر شده که نوعی اعلام موضع صرف است ولی هیچ نوع همراهی در زمینه اقدامات با اقدام یکجانبه عربستان به شکل جمعی در شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب اتفاق نیفتاده است، یادآور شد: البته برخی دولت‌های عربی اقداماتی متمایز با اقدام عربستان در زمینه نوعی تاکتیک‌های دیپلماتیک انجام دادند که در جریان فشار گسترده‌ای که عربستان انجام می‌دهد، چندان غیرعادی نیست.

جابری انصاری تاکید کرد: اقدامات یکجانبه عربستان در زمینه نقض حقوق بشر و  قوانین بین‌المللی در اقدام غیرانسانی آقای نمر تقریبا به شکل گسترده در بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مورد انتقاد قرار گرفته است و اقدامات یکجانبه عربستان در زمینه قطع رابطه سیاسی و دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران حتی در مجموعه‌های عربی به شکل جمعی حمایت نشده و عملا در موضع گیری‌ها و اقدامات بسیاری از کشورهای عربی، خلاف این اقدام مبنای اقدام دولت‌های عربی قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: اما در مورد صدور بیانیه، این کشورها تحت فشار عربستان، مواضع کلی را اتخاذ کرده‌اند و طبیعی است که ایران این بیانیه‌ها و موضع‌گیری‌ها را قبول ندارد.

* امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان اجرای تعهدات آژانس و شرکای برجام فراهم شود

جابری‌انصاری در پاسخی به سوالی درباره زمان راستی آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدامات ایران در راستای اجرای برجام، با اشاره به گفت‌وگوهایی که در چند روز گذشته در ژنو انجام شد، گفت: گفت‌وگوهایی در ژنو بین شرکای برجام در زمینه آخرین توافقات فنی انجام گرفته و جزیی از این گفت‌وگوها نیز در همین خصوص بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: آژانس براساس توافقاتی که صورت گرفته و براساس جدول زمانبندی و پیوست‌های آن،‌وظیفه راستی آزمایی را دارد و امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان اجرای تعهدات آژانس و تعهدات شرکای برجام در زمینه وصول به نقطه اجرایی کردن برجام هر چه زودتر فراهم شود.

*نامه وزارت خارجه به شورای شهر

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نامه وزارت خارجه به شورای شهر تهران برای تغییر نام خیابان بوستان به خیابان شیخ نمر اظهار داشت: وزارت امور خارجه همچون اقشار دیگر ملت با بزرگداشت شیخ شهید نمر قطعا موافق است و از اقدامات برای این بزرگداشت حمایت می‌کند. آنچه در نامه به آن اشاره شده ضرورت طی روال معمول آن برای نامگذاری خیابان‌ها مبنی بر مشورت با شورای امنیت و وزارت خارجه است که مورد تأکید قرار گرفت.

* استقبال از تصمیمات دولت جدید کانادا

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص درخواست کانادا برای بهبود روابط با ایران با اشاره به مواضعی که از سوی برخی از مقام‌های کانادا اعلام شده، عنوان کرد: مواضعی پس از روی کار آمدن دولت جدید کانادا در سطح رسانه‌ها اعلام شده است و از آنجا که دولت گذشته کانادا قطع‌کننده روابط بوده، امیدواریم با روی کار آمدن دولت جدید در این کشور و بعد از اثبات اینکه سیاست قطع روابط شکست خورده است، دولت کانادا تصمیمات جدیدی را در این خصوص اتخاذ کند.

وی بار دیگر با ذکر این نکته که ایران قطع‌کننده روابط نبود، یادآور شد: تهران به طور طبیعی از اینگونه اقدامات دولت جدید کانادا استقبال خواهد کرد.

* تاریخ طولانی عربستان در نقض مصونیت اماکن دیپلماتیک

جابری‌انصاری در خصوص ادعای خبرگزاری آناتولی ترکیه مبنی بر عدم ارائه مدارک لازم از سوی ایران مبنی بر خسارت دیدن سفارت کشورمان در صنعا گفت: اینکه با این موضوع چطور برخورد کنیم، تدبیرش با جمهوری اسلامی است که چه اقداماتی برای برخورد با این دست اقدامات داشته باشد. در یک روز کامل منطقه اطراف سفارت به شکل گسترده‌ای هدف بمباران فشرده قرار گرفت و ترکش‌های متعددی به ساختمان اصابت کرد که بر اثر آن به دو نفر از افراد حفاظت سفارت آسیب وارد شده و وسایل موجود در نمایندگی نیز مورد آسیب قرار گرفت که از جمله آنها شکسته شدن شیشه‌ها و ترکش خوردن منابع موجود در پشت بام سفارت بود.

وی با بیان اینکه عربستان تاریخی طولانی در نقض مصونیت اماکن دیپلماتیک داشته که در جنگ یمن مختص به ایران نبوده است، اظهار داشت: برخی کشورهای عربی و بین‌المللی نیز هدف آن قرار گرفته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود: برخی از نمایندگی‌های جمهوری اسلامی از جمله سفارت کشورمان در بیروت نیز هدف گروه‌های تروریستی کشور عربستان قرار گرفته‌اند و امیدواریم عربستان به اقدامات خود در حمایت از تروریسم و افراط به شکل مستقیم و غیر مستقیم خاتمه دهد.

*دعوت از ظریف برای حضور در نشست سازمان همکاری اسلامی

وی در پاسخ به سؤالی درباره دعوت از ظریف برای حضور در نشست سازمان همکاری اسلامی گفت: عربستان به دنبال آن است که همراهی کشورهای مختلف را در سیاست خود داشته باشد و در همین چارچوب،‌ درخواستی را به دبیرخانه داده است. اساسا،‌عربستان میزبان اجلاس نیست و دولت سعودی درخواستی را برای دعوت به اجلاس فوق العاده داده که باید ۲۹ کشور از ۵۷ کشور با آن موافقت کنند و پس از آنکه مراحل آن طی شد، ایران تصمیم خواهد گرفت. اگرچه سیاست کلی ایران، صندلی خالی در سازمان‌های بین المللی نیست.

* هنوز هیچ تصمیمی برای انتخاب حافظ منافع بین ایران و عربستان اتخاذ نشده

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص احتمال انتخاب حافظ منافع برای ایران و عربستان نیز گفت: پس از قطع رابطه از سوی عربستان برای تکمیل روند موجود قطع رابطه که یک اقدام منطقی و مناسب نیست، به طور طبیعی مکانیسمی بین دولت‌ها وجود دارد که پس از قطع رابطه دفتر حافظ منافع روابط را دنبال می‌کند؛ اما هنوز هیچ تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است.

* زمان اجرای برجام چندان دور نخواهد بود

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص شمارش معکوس اجرای برجام نیز گفت: زمان آن چندان دور نخواهد بود، اما تاریخی مشخص نشده است. بازه زمانی تعیین شده بر اساس جدول تعهدات متقابل طرفین است که باید به مرور پیش برود و هر خدشه‌ای می‌تواند تاریخ آن را جابه‌جا کند.

جابری‌انصاری ادامه داد:‌ در آخرین گفت‌وگوهای ژنو آخرین وضعیت بر اساس جدول تعهدات متقابل مرور شد و هر طرف متعهد شده که اقدامات نهایی خود را دنبال کند.

* تفاسیر و جزئیات رقابت‌های جناحی در آمریکا ارتباطی با ما ندارد

وی همچنین در خصوص تعویق امضای مصوبات ضدایرانی از سوی اوباما در زمینه تحریم افراد و شرکت‌های مرتبط با صنعت موشکی نیز گفت: بیانیه وزارت خارجه آمریکا بر دو مسئله تاکید داشت که یکی ادامه بررسی‌ها و دیگری مصالح امنیت ملی آمریکا بود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با اشاره به اینکه تفاسیر و جزئیات رقابت‌های جناحی در آمریکا ارتباطی با ما ندارد، یادآور شد: نتیجه نهایی این روندهاست که اگر ناقض تعهدات بین‌المللی در برجام باشد، با اقدامات مناسب ایران روبرو خواهد شد.

*ما هیچگاه تاریخ دقیقی برای روز اجرای برجام اعلام نکرده‌ایم

جابری‌انصاری در خصوص برنامه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و پاسخ کشورمان و همچنین تعویق زمان اجرای برجام هم گفت: اینکه اجرای برجام به تعویق افتاده بر اساس یک خبر نادرست است و ما هیچگاه تاریخ دقیقی را برای  روز اجرای برجام اعلام نکرده‌ایم.

وی افزود: یک محدوده زمانی در این خصوص بود و اینکه اگر مجموعه اقدامات در چارچوب برجام در جدول‌های زمانی پیش‌بینی شده اجرا شود، ما در این بازه به روز اجرا می‌رسیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: اساسا تاریخی از سوی جمهوری اسلامی و آمریکا مشخص نشده بود.

*مصوبات در قالب کنگره برای ما ملاک نیست

وی همچنین با بیان اینکه صراحتا گفته‌ایم که مصوبات در قالب کنگره برای ما ملاک نیست، بلکه ملاک توافقات انجام گرفته در برجام است، اظهار داشت: هر مصوبه‌ای که به نقطه اجرا برسد توسط دولت آمریکا و نقض‌کننده تعهدات بین‌المللی مندرج در برجام باشد، با واکنش مناسب و متقابل جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.

به گزارش فارس، حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست هفتگی خود با رسانه‌ها در خصوص رونمایی شهرهای موشکی ایران در چند وقت اخیر گفت: ما به شکل آشکاری همزمان با مذاکرات و در دل مذاکرات صراحتا اعلام کردیم که برنامه موشکی جمهوری اسلامی جزیی از منظومه دفاعی است و هیچ ارتباطی با برجام ندارد و مسیر جداگانه خود را بر اساس نیازهای کاملا دفاعی کشور طی خواهد کرد که در همین چارچوب هم اقدامات طبیعی ما برای توسعه و پیشرفت برنامه دفاعی موشکی دنبال می‌شود.

*قطع رابطه با کشورها سیاست ایران نیست

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص قطع رابطه کشورهای مختلف با ایران و وضعیت اتباع ایرانی به خصوص ۴ تبعه‌ای که در حال حاضر در عربستان در حال محاکمه هستند، گفت: به طور کلی قطع رابطه با کشورها سیاست ایران نیست که مهمترین موضوع در این باره سفارت آمریکا بود. ایران تنها به خاطر اینکه رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی هر اقدامی که مبتنی بر شناسایی این رژیم بوده را باطل کرده و نمایندگی‌های آن را در اختیار ملت فلسطین و سازمان آزادیبخش فلسطین قرار داده است.

وی ادامه داد: اینکه حقوق اتباع ایرانی در مواردی که از سوی دولت‌های دیگر قطع رابطه صورت می‌گیرد، چطور پیگیری شود، سازوکار دیپلماتیکی دارد که در آن کشورها دفتر حفاظت منافع دایر می‌شود و در همان چارچوب امور ادامه می‌یابد.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: درباره وضعیت ۴ تبعه ایران باید بگویم که تنها یک نفر از ۴ نفر حکم حبس گرفته‌اند و ۳ نفر دیگر در مرحله تشکیل پرونده هستند و ما از کلیه ابزارهای دیپلماتیک برای پیگیری امور اتباع خود استفاده می‌کنیم، زیرا ایران متعهد به حمایت جدی از اتباع خود می‌باشد.

* حکم کلی درباره اعراب صادر شود، تعبیر دقیقی نیست

جابری‌انصاری درباره بیانیه پایانی شورای همکاری خلیج فارس و لزوم ارتباط بیشتر با کشورهای آسیای میانه به جای کشورهای عربی نیز گفت: اینکه حکم کلی درباره اعراب صادر شود، تعبیر دقیقی نیست، زیرا ما مجموعه‌ای از کشورها را داریم که حتی پس از نشست، در کنفرانس خبری، تفاوت در مواضع خود را نشان می‌دادند. این اختلاف در درون اتحادیه عرب نیز وجود داشت، اما با یک جسم واحد روبرو نیستیم.

وی با ذکر این نکته که جمهوری اسلامی بر اساس منافع و راهبردهای خود در مناطق جغرافیایی مختلف اهداف و سیاست‌های خود را دنبال می‌کند، یادآور شد: پرداختن به یک حوزه به معنای عدم توجه به نقاط دیگر نیست. هیچ کشور مهم دنیا تنها به یک منطقه خاص تمرکز نمی‌کند، زیرا نوع ارتباطات جهانی به گونه‌ای است که همه قدرت‌ها به طور همزمان نیازهای خود را در مناطق مختلف دنیا دنبال می‌کنند و بر حسب نیاز و سیاست‌های خود پیش می‌روند.

* اظهارات اردوغان متوجه عربستان است نه ایران

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص اظهارات اردوغان درباره روابط با رژیم صهیونیستی و لزوم رابطه ایران و عربستان نیز گفت: ایران روابط خود را با عربستان قطع نکرده است و یکی از انتقاداتی که اقشار مختلف مردمی از وزارت خارجه دارند این است که چرا ایران برخوردهای جدی‌تری در قبال عربستان نداشت.

وی افزود: تنش‌آفرینی و بحران‌آفرینی سیاست ایران نیست و اگر اردوغان چنین حرفی زده متوجه دولت عربستان است که قطع روابط را دنبال کرده است.

*رژیم صهیونیستی منشاء بحران آفرینی در غرب آسیا

جابری‌انصاری در خصوص رژیم صهیونیستی نیز گفت: سیاست ما در این باره آشکار است. منشا بحران‌آفرینی در غرب آسیا رژیم صهیونیستی بوده که با سیاست‌های مبتنی بر اشغال و نفی حقوق اساسی ملت‌ها و زمینه‌های بحران‌آفرینی را فراهم کرده و موج تروریسم و افراط‌ آفرینی راه افتاده در منطقه ریشه تاریخی در همین ظلم آشکار به ملت فلسطین دارد.

وی گفت: معتقدیم دولت‌هایی که تعامل با رژیم صهیونیستی را در چارچوب سیاست‌های خود دنبال می‌کنند، بیش از آنکه منافع خود را دنبال کنند صدمات و لطمات گسترده‌ای را به خود و ملت‌های منطقه وارد می‌کنند.

* عربستان در برابر یک دوراهی قرار دارد

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص نامه وزیر امور خارجه به همتایان و دبیرکل سازمان ملل در خصوص آخرین تحولات منطقه نیز گفت: نامه وزیر خارجه به همتایان خود در دنیا، دبیرکل سازمان ملل و دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در خصوص تشریح نوع نگاه جمهوری اسلامی به آخرین تحولات منطقه بوده است و در آن به صراحت اعلام شده که عربستان در برابر یک دوراهی قرار دارد که یا باید سیاست‌های تنش‌آفرینی و حمایت از تروریسم و افراط گرایی را ادامه دهد و یا اینکه راه دوستی با کشورهای مختلف را دنبال کند.

وی افزود: آنچه در محیط بین‌المللی می‌بینیم نوعی شبه اجماع برای جلوگیری از افراط‌گرایی است که مبارزه با تروریسم تکفیری است.

جابری‌انصاری با بیان اینکه آنچه در بیانیه وزارت خارجه کشورهای مختلف نسبت به تحولات اخیر منطقه دیدیم، نشانگر نوع نگاه آنها به تحولات است که دقیقا مقابل نگاه بحران‌آفرینی می‌باشد که عربستان دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: اگر عربستان این مسیر را دنبال کند عملا خود را در مقابل کشورهای مختلف خواهد دید. روح حاکم بر تحولات موجود، مخالفت با افراط است، چرا که افراطی‌گری نه تنها منطقه بلکه کل دنیا را تهدید می‌کند و یک فضای ناامن را در کل دنیا ایجاد کرده است.

وی یادآور شد: عربستان در برابر یک انتخاب تاریخی قرار دارد که عبارت است از ادامه روند گذشته که این کشور را رویاروی کل دنیا قرار می‌دهد یا تغییر مسیر در جهت ایجاد ثبات و آرامش برای کشورهای منطقه.

*عربستان دنبال کننده سیاست مبتنی بر درگیری و تنش‌آفرینی 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص نقش‌آفرینی آمریکا در خصوص روابط بین ایران و عربستان نیز گفت: سیاست مبتنی بر درگیری و تنش‌آفرینی که متاسفانه عربستان دنبال می‌کند به طور طبیعی فضای بازیگری بازیگران را افزایش می‌دهد و آنها از اتفاقات موجود حداکثر بهره‌وری را می‌برند. ما باید سیاست‌هایی را دنبال کنیم که اجازه استفاده یا سوءاستفاده از درگیری‌های منطقه‌ای را فراهم نکنیم.

وی افزود: مسائل اساسی منطقه یکی مسئله تاریخی اشغال فلسطین و دیگری که در بیش از یک دهه اخیر ایجاد شده تروریسم و افراطی گرایی کور تکفیری است که دولت‌ها و ملت‌های منطقه را با مشکل مواجه کرده است.

جابری‌انصاری افزود: هرگونه سیاستی که دولت‌ها و ملت‌های منطقه را به سمت دیگری متوجه کند، مغایر با این اصول می‌باشد و بخش مهمی از خویشتنداری و تدبیر جمهوری اسلامی اجازه ندادن به اموری است که این مسیر را تغییر می‌دهد.

* نظرات ایران در اختیار دی‌میستورا قرار خواهد گرفت

وی در خصوص فهرست گروه‌های تروریستی در سوریه که قرار بود از سوی کشورهای مختلف تدوین شود، نیز گفت: دی‌میستورا در نشست وین ۳ ماموریت یافت که با کمیته‌ای متشکل از چند کشور فهرست تروریستی مورد نظر نشست و نیز فهرست معارضان را دریافت و آماده کند و جمع‌بندی اجمالی نظرات کشورها را در اختیار دبیرکل سازمان ملل قرار دهد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه نظرات ایران در اختیار وی قرار خواهد گرفت، افزود: جمع‌بندی اجمالی اعضای کمیته تعیین شده در زمینه این گروه‌ها مبنای ادامه پروسه است و امیدواریم مقدمات حصول اجماع در زمینه گروه‌های تروریستی در رایزنی با تک تک کشورها فراهم شود.

* واقعه سفارت عربستان اقدامی قانون‌شکنانه

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص بررسی لایحه‌ای در مجلس آمریکا که در آن اقدام خشونت‌آمیز در مقابل سفارتخانه‌ها مصداق تروریسم است، گفت: ما قبلا هم گفته‌ایم که بر اساس تعهدات بین‌المللی اماکن دیپلماتیک باید حفاظت شود. واقعه‌ای هم که در برابر سفارت عربستان رخ داد یک اقدام قانون‌شکنانه بود و برخورد قضایی هم با آن در جریان است.

*بر اساس نیازهای خود به برنامه دفاعی خود ادامه می‌دهیم 

جابری انصاری در پاسخ به سوال خبرنگار دانا مبنی بر اینکه به تعویق افتادن تحریم های آمریکا علیه ایران به خاطر فعالیت های موشکی به خاطر نداشتن اطلاعات و اسامی افراد دخیل در فعالیت موشکی ایران بوده است نه به خاطر نامه نگاری های مسئولین کشور اظهار داشت: همانطور که قبلاً هم گفته ایم برجام مانع تحریم های موشکی نیست.
وی افزود: این خواسته جمهوری اسلامی ایران بود که مسائل موشکی وارد برجام نشود هرچند اصرار طرف مقابل وارد شدن مسائل موشکی در قالب برجام بود؛ در هر حال ملاک ما هیچگاه مسائل داخلی آمریکا نبوده است.
جابری انصاری در این خصوص تأکید کرد: ملاک جمهوری اسلامی ایران توافقات انجام گرفته در برجام است؛ هرگونه مصوبه ‌ای که توسط دولت آمریکا به نقطه اجرا برسد و نقض کننده تعهدات بین‌المللی دولت آمریکا در زمینه اجرای برجام باشد با واکنش مناسب و اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره تعهد کتبی آمریکا در قبال برجام و آیا اینکه این تعهد وصول شده است؟ گفت: تصمیم‌گیری در این زمینه‌ها و تطبیق اتفاقات توسط یک وزارتخانه اتخاذ نخواهد شد، بلکه مرجع ملی تصمیم‌گیری در خصوص انطباق توافقات و اتفاقات روی داده در شورای عالی امنیت ملی تحت نظر مقام معظم رهبری است. آنچه توسط این مرجع اتخاذ شود توسط وزارت خارجه دنبال می‌شود و اسنادی هم اگر وجود داشته باشد در همان جایی است که اسناد نگهداری می‌شود.

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
اعزام ۴۴ نفر از رشتخوار به اردوی راهیان نور هشدار پلیس به برهم زنندگان آرامش مردم در آستانه چهارشنبه‌سوری مشارکت ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیونی خیرین در کمک به تجهیز مدارس رشتخوار حمایت کمیته امداد رشتخوار از ۲۰۰ بیمار نیازمند برگزاری اردوی مجازی آشنایی با منابع طبیعی برای دانش آموزان رشتخوار مراسم جشن میلاد امام حسین علیه السلام در رشتخوار+ تصاویر اوکراین برخلاف وعده خود در قبال تعهد همسایگی با روسیه عمل کرده بود/جنگ اوکراین سرسپردگان آمریکا در منطقه را از خواب غفلت بیدار کرد مراسم تکریم و معارفه مسئول عقیدتی سپاه رشتخوار برگزار شد جاهلیت مدرن امروز توسط آمریکای جنایتکار پایه‌‎ریزی می‌شود ۴۷ سری جهیزیه به نوعروسان تحت پوشش کمیته امداد در رشتخوار اهدا شد موضوع اوکراین درسی بزرگ برای سایر کشورها در حوزه اعتماد به غرب و آمریکاست/ حمایت آمریکا و ناتو از اوکراین در حد گفتار درمانی است وظیفه ما امروز ورود همگانی در مسئله جهاد تبیین است/باید قدردان خون شهدا و امنیت امروز کشور باشیم
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik Ankara evden eve nakliyat Ankara evden eve nakliyat türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort